Како да најдам документација во рамките на мојот сопствен систем GNU / Linux

Многу од оние нови во светот GNU / Linux тие се полни со сомнежи и не можат да најдат брз одговор на нивните проблеми, понекогаш дури немаат врска преку која можат да пристапат до форумот за поддршка и конечно да завршат со идејата дека Линукс им е многу тежок.

Повеќето од оние кои се наоѓаат во оваа ситуација не се свесни дека нашиот сопствен систем содржи добар дел од одговорите на нашите први проблеми. Во суштина постојат три извори на документација во системот GNU / Linux: рачни страници (страници за луѓе), информативни страници (информативни страници) и прирачници за апликации спакувани во / usr / share / doc.

Во оваа статија ќе го детализираме секој од овие извори.


Човечки страници

Рачните страници или „човечките страници“ се класични форми на референтна документација во Linux и Unix. Идеално, можете да ги пребарувате машките страници за помош за каква било команда, конфигурациска датотека или рутина на библиотека.

Во пракса, Линукс е слободен софтвер, а некои страници не се напишани или ја покажуваат нивната возраст. Сепак, машките страници се првото место за да побарате кога ви треба помош. За да пристапите до страниците со мажи, само напишете човек проследено со темата што треба да се испита.

Paе започне страничење, па ќе притиснете q кога ќе завршам со читање. На пример, да најдете информации за командата ls, Јас би напишал:

$ човек ls

Познавајќи ги деловите од страниците за мажи, може да биде корисно брзо да скокнете до информациите што ви се потребни, ќе ги најдете следниве делови на страницата за мажи (Рамка 1):

Табела 1: Рачни страници

ИМЕ Име и опис на командата
СИНОПСИС Како да ја користите командата
ОПИС Длабоко објаснување за тоа како работи командата
ПРИМЕРИ Предлози за тоа како да ја користите командата
ИСТО ТАКА ВИДИ Поврзани теми (обично во страници со мажи)

Делови од страниците на човекот

Датотеките што ги сочинуваат машките страници се зачувани во / usr / share / man (или внатре / usr / човек на некои стари системи). Во рамките на тој директориум, ќе откриете дека рачните страници се организирани во следните делови (Поле 2).

Табела 2: Делови од рачните страници

man1 Кориснички програми
man2 Системски повици
man3 Функции на библиотека
man4 Специјални датотеки
man5 Формат на датотека
man6 Игри
man7 Разно

Повеќе страници со луѓе

Некои теми постојат во повеќе од еден дел. За да го демонстрираме ова, ќе ја користиме командата што е, што ги прикажува сите машки страници достапни за оваа тема:

$ што е printf
printf (1) - формат и податоци за печатење
printf (3) - форматирана конверзија на излез

Во овој случај, човек печати тоа би било на страницата во делот 1 (Кориснички програми). Ако требаше да напишеме програма C, ќе бидеме позаинтересирани за страницата во делот 3 (Функции на библиотека). Може да повикате одреден дел од машките страници со тоа што ќе го наведете на командната линија, за да побарате печати, можеме да напишеме:

$ man 3 печатење

Пронаоѓање на точната страница на човекот

Понекогаш е тешко да се најдат неколку страници за дадена тема. Во тој случај, можете да користите човек -к за да го пронајдете делот ИМЕ на страниците за мажи. Знајте дека ова е потрага за пребарување, па нешто како човек -к лс би ви дал многу излези, еве еден пример со употреба на поконкретен збор:

$ man -k whatis whatis (1) - печати рачни описи на страниците

Сè за апропосите

Претходниот пример ни донесе уште неколку точки. Прво, командата апропос е точно еквивалентно на човек -к, (Всушност, ќе ти дадам една тајна. Кога ќе трчаш човек -к всушност трчаат апропос зад сцената).


Линијата на кодови MANPATH

Сега се свртуваме кон вториот вид документација што ќе ја најдеме во нашиот систем GNU / Linux. Стандардно, програмата ман ги бара страниците за маж во / usr / share / man, / usr / локално / човек, / usr / X11R6 / човек и евентуално / опти / човек. понекогаш можете да го најдете она што ви треба со додавање на дополнителна патека на патеката за пребарување. Така е, само уредувајте / итн / човек.конф во уредник на текст и додадете линија како што следува:

MANPATH / opt / man

Оттука, секоја машка страница во директориумот / опти / човек ќе се најде. Запомнете дека треба повторно да трчате направи што е за да ги додадете овие нови страници во базата на податоци што е.


Информации за ГНУ

Еден од недостатоците на рачните страници е што тие не поддржуваат хипертекст, така што не можете лесно да прескокнете од една на друга страница. Пријателите на ГНУ го препознаваат овој недостаток, па измислија друг формат на документација: страниците „инфо“.

Многу од програмите на ГНУ имаат обемна документација во формат на инфо-страници. Можете да започнете да ги читате информативните страници со командата info:

На овој начин ќе донесеме индекс на сите информативни страници достапни во системот. Можете да се движите во нив со копчињата со стрелки, следете ги "врските" (означени со starвезда) со помош на копчето Enter и да излезете со притискање q. Клучевите се засноваат на Емакс, па затоа треба да ви биде лесно да се движите доколку сте запознаени со тој уредник.

За повеќе информации со употреба на info, прочитајте ја нивната инфо-страница. Треба да бидете во можност да се движите по нив користејќи ги копчињата споменати погоре:

инфо $ инфо

/ usr / share / doc

Постои еден последен извор што може да ви помогне во системот Linux. Многу програми се опремени со дополнителна документација во други формати: текст, PDF, PostScript, HTML, за да наведеме неколку.

Погледни / usr / share / doc (/ usr / doc за старите системи). Willе најдете долг список на директориуми, од кои секоја доаѓа со апликациите на вашиот систем. Пребарувањето низ оваа документација честопати може да открие нешто интересно, како што се упатства или дополнителна техничка документација. Брза проверка открива еден тон материјал достапен за читање:

$ cd / usr / share / doc
$ најдете. -тип f | wc -l

Во други написи ќе се повикаме на надворешни извори на документација, како што се Проектот за документација на Линукс (ЛДП), списоците за испраќање и групите за вести.

Извор: Написот е преземен од ГУТЛ и напишано од Мајкел Ламарет Хередија. Врски: https://blog.desdelinux.net, http://www.raybenjamin.com, http://forum.codecall.net, http://www.linfo.org http://www.esdebian.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   b1tblu3 dijo

  Добар напис, многу корисен и неопходен. Ви благодарам.

  Само едно прашање, има ли начин да ги ставите страниците за мажи или страниците за информации на шпански јазик?

  Поздрав до сите.

  1.    елав dijo

   Секако, мора да го инсталирате пакетот manpages-en

   1.    Маријано Гаудикс dijo

    Здраво ЕЛАВ.
    Оваа информација ви ја пренесувам на вас.

    Симнувам Верувам дека WPS Office или KingSoft BETA за GNU / LINUX t .односно, според овој напис постои KingSoft BETA за GNU / LINUX и може да се преземе за да се тестира ..

    Ви ги оставам линковите за преземање на Бета за GNU / LINUX

    CHINO Office е во пакети DEB, RPM и TAR
    Можете да го преземете од оваа страница.

    http://community.wps.cn/download/

    .....................................................................
    Други врски за информации

    http://mosayanvala.wordpress.com/tag/office-apps/
    ……………………………………………………
    http://community.wps.cn/download/
    ................................................................
    http://marcosbox.blogspot.com.ar/2013/03/wps-office-for-linux-la-suite-da.html

 2.   b1tblu3 dijo

  Многу kindубезен Елав. 😀 Ви благодарам.

 3.   Марко dijo

  од оние предмети што стануваат неопходни. додадени на моите обележувачи. Не бев свесен за повеќето информации, и сега излезе дека тоа е само она што ми требаше за да разјаснам прашање што го имам во Чакра. Благодарам Елав

 4.   Геркер dijo

  Добра статија! Овие типови публикации секогаш се многу добри за да се повлечат во секој момент.

  Ви благодарам. 🙂

 5.   MSX dijo

  Спектакуларен !!!
  Овој напис треба да биде дел од основните написи за делот „Нов во GNU + Linux / BSD“ или слично.

  1.    MSX dijo

   Иако има класични корисници, особено оние што доаѓаат од стилот Slackware, кои претпочитаат монохроматски излез на конзолата, сметам дека е особено практично да се користи пејџер „повеќето“ заради начинот на кој ги истакнува различните делови од рачните страници во бои:
   http://i.imgur.com/trXGgUQ.png

   Друга карактеристика на повеќето е тоа што може да се користи како едноставен прегледувач на бинарни датотеки.
   За да го користиме како стандарден пејџ (на пример, замена повеќе или помалку) можеме да ја поставиме глобалната променлива:
   извоз PAGER = / usr / bin / most
   и за секој корисник на системот одделно - вклучително и r00t - и за сите корисници на глобално ниво.

 6.   Жоакин dijo

  Би било потребно да се додаде како да се најде збор во рамките на самиот „човек“ или „инфо“. Ние можеме да ја најдеме таа помош кога сме внатре во нив, со притискање на „h“.

  На пример, во „човек“ можеме да бараме збор со „/“ и потоа да користиме „n“ или „N“ за да пребаруваме напред или назад, соодветно.

  Во «инфо» пребаруваме со «s», а потоа напред со «}» и назад со «{«

 7.   ферхметал dijo

  Одлична документација, благодарам.

 8.   кики dijo

  Интересно, јас ја користам само командата "човек" за да се исуши, не знаев опција за избор на страници и други опции. Како и секогаш добар пост и добра информација.