Како да ослободите простор во секторот Boot во Убунту

Ако некогаш сте се обиделе да инсталирате безбедносни ажурирања за јадрото на Linux и сте добиле назнака дека нема доволно простор на дискот и ви дава препорака да ослободите простор во Boot, во овие редови ќе ви покажам како може да закрепне простор во папката / подигнување на Ubuntu и изведените дистрибуции со отстранување на старите јадра.

направи-простор-партиција-подигнување-на-линукс Секој пат кога ќе се инсталираат ажурирања на јадрото, претходните верзии остануваат на системот, освен ако не ги отстраниме рачно. По неколку континуирани ажурирања, просторот во папката за подигање може да биде многу малку и поради тоа не е можно да инсталирате нови пакети.

Значи, прво мора да бидеме јасно зошто останавме без простор во папката за подигање. Ако имаме систем на партиција во кој системот не е овозможен LVM, и имаме единствена партиција, нема да има проблем, но наместо тоа, ако имаме инсталиран систем со a LVM, папката / boot е во посебна партиција и со ограничен простор и тој момент едноставно ќе дојде кога ќе останеме без простор на таа локација и ќе мора да ослободиме простор за да продолжиме со инсталирање на безбедносните ажурирања на јадрото.

Општо, можеме да користиме apt-get со опција за автоматско поместување што ни овозможува да ги откриеме и отстраниме сите оние стари пакети и / или зависности од системот. Би било вакво нешто:

$ sudo apt-getautoremove

Поголемиот дел од времето, оваа команда обично го решава овој проблем без никакви непријатности, но кога се работи со јадра, не е толку едноставно, бидејќи не секогаш ги открива тие стари пакети, а потоа ги елиминира, и ние мора да одиме по рачниот пат.

Пред да преземеме нешто во врска со проблемот, мора да ги идентификуваме сите оние застарени верзии на јадрото што се зачувани во нашиот систем користејќи го овој код.

$ sudodpkg - одбери-селекции | грплинукс-слика

Подолу ви прикажувам пример за резултатот што системот ќе го даде, секако дека не треба да ги земате предвид броевите на верзијата, кои ќе се променат во согласност со податоците на секој систем.

Linux-image-3.19.0-33-genericdeinstall

linux-image-3.19.0-37-генеричка инсталација

linux-image-3.19.0-39-генеричка инсталација

linux-image-3.19.0-41-генеричка инсталација

Linux-image-extra-3.19.0-33-genericdeinstall

linux-image-extra-3.19.0-37-генеричка инсталација

linux-image-extra-3.19.0-39-генеричка инсталација

linux-image-extra-3.19.0-41-генеричка инсталација

Откако ќе ги утврдиме пакетите поврзани со старите верзии, можеме да започнеме да ги бришеме рачно, во посочениот случај погоре, тие се пакети што одговараат на верзијата 3.19.0-33. Од безбедносни причини, препорачливо е да оставите најмалку 2 верзии пред тековната или само да ги избришете најстарите и да ги чувате другите.

Сега, можеме да го направиме тоа и од терминалот, како од управувачот со графички пакети, како што е Синаптик или за корисниците на Убунту, Софтверскиот центар на Убунту.

Користење на терминалот

За да ги отстраниме старите јадра од терминалот, ја извршуваме следнава команда.

$ sudo apt-get remove -purge linux-image-3.19.0-33-generic linux-image-extra-3.19.0-33-generic

По извршувањето на оваа команда, системот веќе треба да има доволно простор за инсталирање на ажурирањата поврзани со новата верзија. Исто така, се препорачува да се ажурира подигнувачкопачка така што правилно ги препознава промените што ги правиме во верзиите на јадрото.

$ sudo ажурирање-груб

Како и да е, ова се прави автоматски по инсталирањето на ажурирање на јадрото, но по отстранувањето на пакетите, не е доволно да знаете како да го направите тоа рачно. Мораме да имаме предвид дека ако ги отстраниме пакетите поврзани со најстарата верзија и има уште простор за нови надградби, продолжуваме да ја извршуваме постапката повторно и да отстраниме друга верзија.

Користење на софтверски центар на Убунту

Елиминирајте ги старите пакети за ажурирање, можеме да го сториме и од менаџер за графички пакети, за корисниците на Убунту ќе објаснам како да го направам тоа со Ubuntu Software Centerкоја е апликација со која можеме графички да управуваме со апликации и пакети во Ubuntu.

Ако пристапуваме до Центарот за софтвер на Ubuntu од Dash, ќе најдеме неколку опции во горното мени, таму ќе скролуваме сè додека не ги најдеме инсталираните апликации.

инсталиран ubuntu-софтвер-центар1 Кога сме таму, ќе одиме до дното и ќе кликнеме на "покажуваат (квантитет) технички елементи " таму е каде што ќе ја визуелизираме содржината во форма на пакети и со тоа ќе биде полесно да се видат вкупните пакети инсталирани на системот. Ако напишете „Linux“ во пребарувачот на горниот дел, тој треба да покаже список со сите пакети што го содржат тој збор и кои генерално се пакети во однос на јадрото.

ubuntu-софтвер-центар-шоу-технички елементи Пакетите што ќе ги бараме се пакети од типот Linux-слика-верзија-број-генеричкиy linux-image-extra-versionnumer-generic. Откако ќе ги идентификуваме според најстариот број на вид, можеме да ги избришеме.

ubuntu-софтвер-центар-кернел-линукс Ова е сè кога станува збор за користење на софтверскиот центар на Ubuntu за отстранување на стари пакети на јадра, но можете да го користите управувачот со графички пакети по ваш избор, ако сакате да користите Synaptic или Muon, можете да го користите и во случај на KDE.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Nasher_87 (ARG) dijo

  Многу, многу добро упатство повеќе за луѓе како мене кои не ми се допаѓаат многу на терминалот.
  Бидејќи ве прашувам нешто, подготвен сум да ја форматирам машината за инсталирање на Ubuntu 16.04; па затоа е потребно да се додели посебна партиција на / boot? Ова го велам затоа што првото нешто што ми рекоа беа многу важни партиции за / (root) и / home, потоа да додадам една за Swap и сега, дознав дека и за / boot е исто така неопходно, препорачувајќи да биде 500- 550 Mb тоа со тоа би било доволно
  Поздрав и веќе ви благодарам многу

  1.    бубачки dijo

   Не е потребно да се создаде партиција за подигање, но сето тоа зависи од секоја личност ...

   однос на

   1.    Nasher_87 (ARG) dijo

    Ах добро, добро, дали сакам да бидам добар корисник на Линукс со тоа што ме советува за оптимално функционирање на мојата дистрибуција

 2.   Chaparral dijo

  Многу корисни информации за да се ослободите од старите јадра и да добиете простор. Во последно време ја користев програмата Ubuntu Tweak за чистење на меморијата и другото акумулирано ѓубре, а претходно ги користев следниве команди, кои до денес не знам дали ќе бидат ажурирани. Имено:
  "Судо дпкг -л | grep-linux-слика »
  "Sudo apt-get remove –purge linux-image-xxxxxx-xx-generic"
  Ви благодариме за информацијата.

 3.   Грегорио рос dijo

  Добра статија, не ја знаев функцијата на опцијата за автоматско поместување, генерално повеќе сакам да не го користам терминалот (малку сум мрзлив), затоа што малку ги напуштив сите овие опции. Што се однесува до Центарот за софтвер на Убунто, јас скоро и да не го користам, се навикнувам на Синаптик и тој е тој што го користам, така што го немам многу сфатен.

  1.    Робертучо dijo

   да, нема проблем, можете да го користите управувачот со пакети по ваш избор

 4.   sebastian dijo

  здраво ... во мојот случај пуштам околу 23 mb .. Само што ја инсталирав верзијата xubuntu. она што го направив беше десен клик на папката за подигање, отвори го терминалот од таму и потоа стави ја командата -sudo apt-get autoremove- што е наведено во овој блог ... добро .. Јас го имам тоа партиционирано на 250mb, и планирам за да ја преземем повеќе .. бидејќи зафаќа 134mb во системот .. поздрав, и се надевам дека информацијата ќе ви послужи.