Како да отворите или креирате WebP-датотеки во GIMP

GIMP не носи поддршка за слободен формат Webp, создадена пред неколку години од Google. Овој формат може да се пофали дека обезбедува квалитет слични al JPEG во прилично помала големина. Се базира на истата технологија што се применува и на видео-форматот Webm, исто така бесплатна. За среќа, постои приклучок за GIMP што ви овозможува да ја додадете оваа функционалност. Со него, ќе може да се вчитаат и зачувуваат датотеки со формат на слика WebP.

Инсталација

En Ubuntu и деривати:

sudo add-apt-repository ppa: george-edison55 / webp sudo apt-get update sudo apt-get install gimp-webp

En Лак и деривати:

јаурт -С gimp-webp-bzr
Сите модерни прелистувачи поддржуваат веб-страница.

Користете

Откако ќе се инсталира приклучокот, вчитувањето слики на веб-страницата е транспарентно за корисникот. Исто е како и со која било друга слика.

За да зачувате датотеки во овој формат, само отворете го GIMP и одете во Датотека> Извоз и изберете WebP за датотеки од типот. Потоа, ќе можете да наведете фактор на квалитет кој може да се движи од 0 до 100. Колку е поголем бројот, толку е поголема големината на произведената датотека и подобар квалитет на сликата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ејдер Cha. Чавес Ц. dijo

  Јас веќе го инсталирав приклучокот, но, Те молам, некој да ми одговори зошто кога зачувувам слика со наставката на веб, добивам RIFF звучна датотека (аудио / x-riff) што ниту една апликација не може да ја отвори (па дури ни Gimp)?

  … Ви благодариме за вашата непроценлива помош!

 2.   Мануел Гирадо dijo

  @manjaro ~] $ yaourt -S gimp-wepb-bzr

  [sudo] лозинка за (..):

  грешка: дестинацијата не е пронајдена: gimp-wepb-bzr

  Мојот Манџаро не оди кур ...

 3.   Роналд Forero dijo

  за федора како би се инсталирал?

 4.   пцеро dijo

  Овој приклучок не е достапен во складиштата на Федора; Дали е можно дека библиотеката libwebp е дозволено да го отвори тој формат во Gimp?