Како да отворите датотеки .MHT (упатство за 3 чекори)

Здраво,

Имам навика да заштедувам многу упатства што ги сметам на мрежата, новости, каков било напис што го сметам за интересен, и на овој начин подоцна кога ќе имам какви било прашања / проблеми, можам да се консултирам со упатствата и сл.

Поентата е дека ги зачувувам, но не како што се прави нормално ... Јас секогаш го користам форматот МХТ. Јас го правам вака затоа што навистина ми пречи (и многу) што е датотеката .HTML и потоа папка со слики, таа папка е на врвот и .HTML во последното или последното од директориумот не ми се допаѓа. Кога ги зачувувате внатре МХТ зачувана е единствена датотека што содржи сè, сè што е убаво и заедно хехе.

Но, да видиме малку повеќе детали што е МХТ:

(MIME HTML - HTML за повеќенаменска наставка за пошта или МХТ) Стандард што вклучува во документот ресурси што се обично надворешно поврзани. Овие ресурси можат да бидат евиденција на слики или звуци. Ова значи дека во истата датотека каде што се наоѓа HTML-кодот, евиденција на кодирани податоци со употреба на MIME.

Ајде да започнеме

1. Првото нешто, ние мора да го инсталираме Firefox, во случај да го немаме веќе инсталирано. Кликнете ТУКА ако немаат прелистувач Firefox.

2. Сега, ја отворивме следнава врска, тој автоматски ќе го инсталира додатокот:

https://addons.mozilla.org/firefox/downloads/latest/8051/addon-8051-latest.xpi?src=dp-btn-primary

Ова ќе го отвори следното поле:

Мора да почекаме околу 4 или 5 секунди додека не се активира копчето што го посочив (Инсталирај сега), откако ќе можеме да кликнеме на него, го сториме тоа и voila, додатокот ќе биде инсталиран.

3. Ајде да го рестартираме Firefox.

Подготвени, веќе го инсталиравме потребниот додаток (додаток, приклучок, дополнителен) за отворање .МХТ со Firefox.

Тоа е се.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   mac_live dijo

  и исто така да го зачувам како вистинито, многу е добро, всушност го стори тоа, но потоа другите прелистувачи не го отворија, и само ја зачуваа страницата со својата папка, но вие сте во право, тоа е малку досадно и непријатно, а понекогаш и тоа работите недостасуваат на страницата.

 2.   Оскар dijo

  Ви благодарам пријател многу добри податоци, јас сум исто така alsoубител на заштеда на упатства и написи,
  Одам да го инсталирам.

 3.   Оскар dijo

  Инсталиран и работи правилно, потврдува дека сте одлични.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Задоволство е да помогнам
   Поздрав пријателе.

   1.    Оскар dijo

    Извинете за непријатностите што може да ви ги предизвикаат, немате ли упатство за инсталирање на заштитен allид KDE на Debian?

    Со почит

    1.    Храброст dijo

     Погледнете да го видите ова што е на ниво на систем:

     http://jrballesteros05.blogspot.com/2011/05/lo-prometido-es-deuda-configuracion.html

     1.    Оскар dijo

      Фала храброст, ќе видам дали можам да го инсталирам на Debian.

 4.   москосов dijo

  Грација Гаара, бакшишот многу ми помогна, ги поминав сите страници со водичи што ги преземав во овој формат и сè е многу поорганизирано. Сега размислувам да претворам сè во pdf за да има поголема компатибилност.