Како да преземате серии користејќи flexget

Flexget е алатка која работи од терминалот што ви овозможува да преземате торенти преку RSS. Ова е особено корисно за ТВ сериите, бидејќи ако следите многу, рачното преземање може да биде огромно тешко бидејќи тие се емитуваат во различни денови и времиња.

Инсталација

En Лак и деривати:

јаурт -С флексит

Други дистрибуции на Linux:

1. Потврдете дека имате Пајтон 2.6 (минимум) инсталиран:

питон -В

Ако не е инсталиран, тој мора да биде инсталиран.

На Debian / Ubuntu и деривати:

sudo apt-get инсталирај python2.6

2. Потврдете дека сте инсталирале питон-пип:

dpkg -s питон-пип

Во случај да не се инсталира, во Debian / Ubuntu и деривати:

sudo apt-get инсталирај python-pip

3. Инсталирајте флексит:

sudo pip инсталирај флексит

конфигурација

Да го конфигурираме флеггетот и да му кажеме која серија да ја преземе, со каков квалитет, по кој пат, итн. само изменете ја датотеката .flexget / config.yml.

За да видите примери или „рецепти“ на config.yml за даунлоадирање на серии, предлагам да ја прочитате официјална страница на проектот. Сепак, оваа основна конфигурација треба да работи:

задачи: име на задача: rss: http://example.com/torrents.xml серија: - мојата серија 1 - преземање на мојата серија 2: ~ / торенти / серија /

Очигледно, треба соодветно да ги промените податоците. Како RSS адреса обично користам: http://showrss.karmorra.info/feeds/all.rss. Секако дека тоа е прашање на вкус и потреби.

Ова е конфигурациската датотека што ја користам во моментов ...

Тестирајте флексибилен и додадете задача на cron

Откако уредно ќе ја измениме конфигурациската датотека, треба да направиме тест за да потврдиме дека сè работи добро. За да го направам ова, отворив терминал и напишав:

флексит - тест

Не очекувајте дека оваа команда ќе презема датотеки, само потврдува дека податоците внесени во config.yml се „конзистентни“ и дека флеггетот може правилно да ги интерпретира.

Ефикасно да се изврши флеггет само ставете:

флексит

Конечно, штом сè работи како што сакаме, можеби е добра идеја да додадете флеггет на задача cron, така што ќе работи со секој X временски план.

crontab -e @hourly / usr / local / bin / flexget --cron

Оваа конфигурација работи флексибилно на секои 1 час. За повеќе информации за тоа како да го конфигурирате cron, препорачувам да прочитате овој стар напис.

Конфигурирајте го клиентот со bittorrent

Единственото нешто што останува е да го конфигурирате клиентот за bittorrent да започне со преземање на торентите што се флексираат зачувани во папката што ја наведовме во датотеката config.yml.

При преносот, ова е лесно. Одете во Уреди> Преференции, изберете ја опцијата Автоматски додавање торенти и изберете ја соодветната папка.

Да резимираме, системот за автоматско преземање работи вака: flexget работи (благодарение на cron) автоматски и ги презема соодветните торентни датотеки во папка. Нашиот клиент за bittorrent, пак, автоматски ќе ги преземе сите датотеки .torrent преземени од flexget. Лесно, брзо и безболно. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хејндал dijo

  ОТ: Не знам дали го спомнаа тоа, но Remastersys исчезна Беше одлична алатка .. :(

 2.   Мигел dijo

  здраво пријатели на usemoslinux Ве следам долго време, но ова е прв пат да одлучам да ви пишам, инсталирав flexget, но конфигурациската датотека не се појавува, јас користам ubuntu 12.10 со десктоп kde

  miguel @ miguel-System-Product-Name-име: flex $ флеггет

  2013 06:14 Менаџер на ИНФО се обиде да прочита од: / usr / local, /home/miguel/.flexget, /home/miguel/.config/flexget

  2013 06:14 КРИТИЧНО главно Не успеав да ја најдам конфигурациската датотека config.yml

  2013 06:14 Менаџер на ИНФО се обиде да прочита од: / usr / local, /home/miguel/.flexget, /home/miguel/.config/flexget

  2013 06:14 КРИТИЧНО главно Не успеав да ја најдам конфигурациската датотека config.yml

  miguel @ miguel-System-Product-Name: ~ $

  Се обидов да ја поставам датотеката flexget / config.yml. но се чини празно, се надевам дека ви помагаме благодарам