Како да преместите или копирате датотеки или папки во Linux?

Linux

Многумина од нас ако не и најголемиот делд навикнавме да користиме графички интерфејс или десктоп околина, така да се каже. Задачите на преместување, уредување, преименувајте ги меѓу другото датотеки или папки тие обично се прават на едноставен начин со само неколку кликања.

Но што се случува кога треба да ги користите овие движења на сервер бидејќи повеќето од нив обично се управуваат само од командна конзола, ова обично е окупирано во посветени сервери, иако никогаш не боли да се знае како се прави ова бидејќи никогаш не знаете кога може да биде зафатено.

Ми се случило во некои прилики да ја изгубам графичката околина и да ја користам конзолата за да ја вратам, но тоа е друга поента.

Денот на денес дојдов да споделам со вас неколку едноставни команди што ќе ни помогнат да ги извршува задачите за копирање или пренесување датотеки.

Поврзана статија:
Основни дозволи во GNU / Linux со chmod

Како да преместите датотеки или папки во Linux?

Првото нешто ќе биде да има терминал што ќе биде нашата алатка што ќе ни помогне во сето ова, втората работа е да креирате некои папки со текстуални документи внатре ова со цел да не се оштетат или изгубат информациите.

копирајте и преместувајте датотеки

Најобична работа е да ја преместите датотеката со директориум за ова ќе ја користиме командата mv:

mv archivo.txt /home/usuario/Documentos/prueba

Овде, она што го правиме е пренесување на file.txt во тест папката што е во нашата папка со документи. За ова, ние земаме предвид дека моментално сме позиционирани во директориумот каде што се наоѓа file.txt

Кога сакаме да преместиме повеќе од една датотека истовремено, типот синтакса ќе биде следново:

mv archivo.1 archivo.2 archivo.3 /ruta/de/destino

Сега нешто многу корисно е да се користи * кога датотеките ја имаат истата основа во името, на пример:

Amd-gpu…

Amd-gpu-pro ..

Амд-возач ...

Поврзана статија:
Совети: Повеќе од 400 команди за GNU / Linux што треба да ги знаете

Значи, како што можеме да видиме, тие ја имаат истата база "AMD" за да ги преместат сите датотеки со истата номенклатура на основата, ние го правиме следново:

mv AMD* /ruta/de/destino

Истото се однесува на сите датотеки со ист тип, на пример, .doc, .xls, .deb, .rpm итн. За да ги преместиме, ние аплицираме само

mv *.deb /ruta/de/destino

До оваа точка е малку јасно како работи и како можеме да ја олесниме задачата на различни начини, но што се случува кога сакаме да преместиме сè во директориумот, и датотеки и подпапки.

За ова ќе го користиме *, на пример, сакам да преместам сè што декомпресирав од WordPress во два претходни директориуми:

mv wordpress/* …/

За да знаеме малку повеќе за командата што можеме да ја користиме нејзиниот човек или со параметарот -help, тука ќе ги видиме сите нејзини параметри.

Како да копирате датотеки во Linux?

За овој случај тоа е скоро слично за разлика од тоа, за да преместите датотеки или папки од едни во други, овде чувајте датотеки и папки во нивното место на потекло и креирајте копија во избраниот директориум.

Un едноставна команда за копирање датотека или папка од еден во друг директориум:

cp objetoacopiar rutadedestino

Поизразен начин на гледање на тоа:

cp archivo.txt /ruta/de/destino

Оваа команда обично се користи многу за правење бекап на датотека или папка што ќе се уредува, бидејќи создава целосна копија, но со друго име, практичен пример:

cp log.txt log.bak

до копирајте повеќе датотеки или папки:

cp archivo1 /carpeta1 /carpeta/carpeta /ruta/de/destino

Сега ако сакаме да копираме сè што ја содржи папката каде сме позиционирани во друг директориум:

cp  /* /ruta/de/destino

Сега, ако сакаме да копираме директориум од едно на друго место

cp /directorio /ruta/de/destino

Важно е да бидеме едно ниво под директориумот што ќе го копираме, затоа што ако сме внатре во него, потребно е да ја одредиме целата патека, бидејќи ако ја ставиме командата само на начинот на кој јас ја ставам, тоа ќе создаде само празен директориум.

Конечно, ако сакаме да ги знаеме сите негови параметри, се потпираме на неговиот човек или со - помош

Без понатамошно разбирање, тие се крајно основни команди, нивната употреба може многу да ви помогне, па дури и треба да бидете претпазливи со нив бидејќи секогаш се препорачува да се користи рекурзивната форма, која се користи со параметарот -r.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Ц Родригез С. dijo

  Ако сакам да ги копирам сите датотеки од една во друга папка, тогаш тоа ќе беше тогаш

  cp / * / име / папка / дестинација ??

  стои во папката каде што треба да ги копирам датотеките?

 2.   Хуан Мануел Кариloо Кампос dijo

  Сакам да копирам одреден број записи од изворната датотека во датотеката за дестинација, понекогаш тоа е запис од запис до опсег, како можам да го сторам ова?