Како да се движите слободно и безбедно користејќи Храбар

Уште еден е додаден на списокот на веб-прелистувачи. Овој пат, проект со отворен извор, со лице за некои веќе познати. Брендан Ајх, поранешниот извршен директор на Mozilla и еден од претставниците на JavaScript, обединува група на развивачи за да создаде Храбар Прелистувач, прелистувач со отворен извор што нуди поинаков начин на прелистување на Интернет. храбар_прелистувач_лого Храбар е бесплатен прелистувач со отворен извор заснован на крос-платформа на Chromium, достапен за оперативни системи за Linux, Windows и X OS, како и за мобилни телефони со Android и I OS. Brave има намера да ги ограничи рекламите на страниците и да ги контролира информациите што се испраќаат до мрежата, како и преземањето на можни закани без согласност на корисникот.

Иако на прв поглед, Храбриот изгледа само како ад-блокатор, вистината е многу повеќе од тоа. Овој лав ветува дека значително ќе ја подобри брзината на вчитување на веб-страниците во споредба со останатите прелистувачи. Програмерите на прелистувачот осигуруваат дека брзината на вчитување на страницата е директно поврзана со количината на реклами и информации што ги бара страницата од корисникот, па доколку успеат да ги ограничат овие фактори на правилен начин, искуството со прелистување ќе биде многу повеќе течност и безбедна за корисникот. Со ова, Храбар одржува постојан баланс помеѓу неговите два фундаментални квалитети, од една страна, забрзајте вчитување на веб-страници а од друга, одржувајте ја приватноста на корисникот на Интернет.

вчитување на страница_граф
Избегнување на малверстирање и следење

El малверзации Тоа е термин што иако не е нов, за кратко време го одлета овде. Се повеќе има случаи на малициозен софтвер воведен во реклами на веб-страници, кои се преземаат и го напаѓаат вашиот компјутер во позадина, без согласност на корисникот.

Верувале или не, има многу информации што се испраќаат додека пребарувате, кориснички податоци, профили за пребарување, географска локација, меѓу другото, кои на крајот ја дефинираат вашата сесија за прелистување и стануваат вредни информации за рекламните компании во мрежата. Вистината е дека зад таа реклама што ја гледате, може да се крие скриен малициозен софтвер, кој бара ранливости на вашиот компјутер.

Како безбеден прелистувач, ова е една од работите против кои се бори Храбар. Храбар е интегриран со HTTPS насекаде, така што навигацијата секогаш ќе се прави на најбезбеден начин.

Храбар-веб-прелистувач

Друга карактеристика на Brave е блокирање на следење на вашата сесија за прелистување. Значи, методи како Пиксели за следење y Тколачиња за рекирање тие ќе бидат блокирани од прелистувачот.

Контролата на рекламирањето ќе се изврши преку мрежа на огласувачи кои ќе се согласат со условите и условите на Brave за објавување на нивните реклами, секогаш почитувајќи ја приватноста на корисникот. Овој пат, прелистувачот е тој што е одговорен за испраќање на податоците на корисникот до мрежата на огласувачи, осигурувајќи се дека тие се целосно анонимни, како и за поставување на рекламите на мрежата под неговите упатства, избегнувајќи можен малициозен софтвер во рекламите на прелистувачот.

Предностите од рекламирањето се очекува да бидат дистрибуирани во различни количини до сите вклучени. Поголемиот дел, за огласувачи, и помал, споделен помеѓу Brave, вклучените страници и корисниците на прелистувачи.

оригинални

Иако оваа последна идеја не се реализира, Brave моментално се претставува како силен прелистувач против злонамерно рекламирање и следење на податоците на корисниците, со брзина на вчитување од 1.4 пати поголема од останатите прелистувачи. Никогаш не боли да пробате нешто ново, ако се осмелите да пробате Brave, можете да го преземете од неговиот веб-портал овде, и имате свое мислење за овој прелистувач,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сиско dijo

  Дали знаете дали ќе има 32-битна верзија за Linux? Ви благодарам!

 2.   Алехандро ТорМар dijo

  Она што го тестирав (5 мин) го сакав ... …е треба да му дадеме подолга шанса, но проектот изгледа ветувачки

 3.   Пепе dijo

  Не знам, поранешен извршен директор на Mozilla, користејќи ја базата Chromuin, наместо Firefox

 4.   Сиско dijo

  Дали знаете дали ќе има 32-битна верзија за Linux? Јас го тестирав на Win7 од 32 и троши скоро третина повеќе ресурси од Firefox. Може ли некој да ме одрече? На здравје

 5.   Анонимен dijo

  Одлична статија.