Како да се забрза KDE, лесно и брзо

KDE е веројатно најкомплетната работна околина за Linux. Исто така е обвинет дека е оној кој троши најмногу ресурси.За да се забрза, трикот е да се намалат некои од неговите карактеристики, но не се претвора во вулгарна работна површина.

Внесете промени автоматски

Поставките за малку маснотии ветуваат зголемување на брзината и намалување на потрошувачката на меморија на KDE. Овој пакет наречен Kubuntu-Low-Fat-Settings-поставувања, обезбедува пакет опции за конфигурација што се обидува да го намали користењето на меморијата, како и да го забрза времето на вчитување на KDE за 32% и 33%, соодветно.

Некои од поставките што ги вклучува:

 • Стандардно, композицијата е исклучена
 • Оневозможува автоматско вчитување на разни модули, како што се bluedevil, известувачот за слободен простор, некои услуги на Nepomuk и други компоненти.
 • Го намалува бројот на стандардни додатоци на KRunner што се вчитуваат автоматски.
 • Ја намалува количината на графички ефекти што се користат при украсување на прозорци.

Целта на пакетот е да им се овозможи на корисниците со постар хардвер можност да ја извршуваат работната површина на Kubuntu со прифатлива брзина.

Да го инсталирате пакетот само:

sudo apt-get инсталирајте поставки за кубунту со малку маснотии

Направете измени „рачно“

Оние без Кубунту можат да ги направат промените рачно. На следното видео се прикажани неколку од нив:

За повеќе информации, препорачувам да читате Форуми на Убунту.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дах65 dijo

  Во разговор со еден од засилувачите на Klyde (традиционалното алтернативно пакување KDE, промовирано од двајца развивачи на OpenSuse), одржувачот на Kwin рече дека е подобро, заради стабилност, да се задржи активниот состав и да се оневозможат сите графички ефекти.

  На овој начин, потрошувачката на Квин се намалува без да влијае на стабилноста; оневозможувањето на составот исто така ќе остане без ефекти и ќе троши помалку ресурси, но стабилноста на Квин може да биде погодена.

 2.   алехандродаз dijo

  Јас сум преплашен од процентот на потрошувачка на процесорот што момчето од видеото го има на неговиот компјутер. Има процесор кој работи со над 50% цело време и има две јадра. Мојот е P4 3.2 Mhz со скоро 13 години (многу стар, но јас одгледував грозје) исто така со две јадра (едно виртуелно) и со монитор на визуелизираниот систем не достигнувам повеќе од 8%, во просек режим на мирување Јас сум помеѓу 0.5 и 1%, YouTube на 360p репродуцира видеа со 25% потрошувачка на процесорот.

  Не можам да кажам ништо за RAM меморијата, со модификациите потрошувачката е многу слична.

 3.   алехандродаз dijo

  Ви благодарам многу за ова појаснување, многу е вообичаено да се види тоталното оневозможување на ефектите во работната површина во овој вид упатства за заштеда на потрошувачката на KDE.

 4.   Родолфо А. Гонзалес М. dijo

  Откако прочитав неколку колони KDE на блогот, и поради присилна промена на опремата, решив да пробам KDE по повеќе години употреба на Gnome, сè изгледаше многу добро, дури немам никакви проблеми со ресурсите, Core i5 6Gb RAM меморија, но она што го задржува Враќањето во Гном е ограничувањето со Кио, треба директно да уредувам датотеки од разни далечински сервери, FTP, SSH, SMB, но не многу уредници се поддржани од Кио.

  Но, како работна површина за некој што доаѓа од околина на Виндоус, таа е многу многу добра, има супер чист дизајн и за мене е доста интуитивна.

 5.   Дах65 dijo

  Од curубопитност: монтирање на далечинските папки со Делфин не можете да ги уредувате тие датотеки?

  Дома имам централна машина што е исто така NFS сервер, а лаптопите можат да пристапуваат и да ги менуваат датотеките на централната машина.

 6.   Родолфо А. Гонзалес М. dijo

  Всушност, одговорот е да, но само со уредниците кои го поддржуваат Кио. Во мојот случај, јас користам Sublime, и кога ја менувам датотеката и зачувувам, промените не се применуваат на привремена датотека на мојот компјутер, промените се поставуваат дури и кога ќе затворам Sublime, со порака од Kio што ми кажува дека датотеката е изменета и ако сакам да ги зачувам промените. Можете ли да замислите да работите во php вака?

 7.   x11tete11x dijo

  Зависи како кодирате, ако снимате сурово видео, без компресија нема да троши ништо, но ако истовремено се снима, го компресира видеото, тогаш е логично дека има употреба на процесорот

 8.   алехандродаз dijo

  Тоа е многу точно, повторно благодарам.

 9.   алехандродаз dijo

  Претходно го имам направено тој тест и процесорот никогаш не ми дава такви просеци. Како и да е, благодарам за појаснувањето.

 10.   x11tete11x dijo

  очигледно дека ќе го имате процесорот со 50% цело време ... тој ја снима вашата работна површина ...

 11.   Ајде да користиме Linux dijo

  Многу добар придонес! Ви благодарам

 12.   Данибој dijo

  Не те разбрав многу добро XD но дали си пробал со логички врски? ln -l

 13.   Данибој dijo

  со голема буква ln -L