Како да ги компресирате и декомпресирате датотеките во Linux

Притиснете слики за компресија

Во оваа статија ќе ве научиме компресирање и декомпресија на датотеки од вашата омилена дистрибуција GNU / Linux, сите користат команди од конзолата. Тоа е статија ориентирана кон почетници и во неа нема да вклучиме третман на тарболи како и во другите упатства, бидејќи тоа само ќе покаже како се прави компресија и декомпресија без да се пакуваат со прекрасната алатка за катран.

Иако компресијата и декомпресијата се релативно едноставни, корисниците често пребаруваат на Интернет за многу начини како да ги извршат овие дејства. Претпоставувам дека за разлика од другите оперативни системи како што се MacOS и Windows каде што се користат многу специфични и интуитивни графички алатки, во GNU / Linux тие обично се презентираат повеќе формати и разни алатки за секоја од нив, иако има и едноставни алатки на графичко ниво ...

За компресија и декомпресија ќе користиме два фундаментални пакети, бидејќи тие се веројатно најбараните формати и оние на кои почесто се среќаваме кога работиме Системи слични на уникс. Јас се осврнувам на gzip и bzip2.

Работа со gzip

до компресирај со gzip, форматот со кој ќе се справиме е Lempel-Zi (LZ77), а не ZIP како таков, бидејќи името може да доведе до конфузија. Името доаѓа од GNU ZIP и е направено како замена за ZIP форматот, но не е исто. Сакам да го разјаснам тоа ... Па, да компресирам датотека:

gzip documento.txt

Ова генерира датотека именувана еднаква на оригиналот со продолжение .gz, во претходниот пример тоа би било document.txt.gz. Наместо тоа, за изменете го името излез од одредена:

gzip -c documento.txt > nuevo_nombre.gz

до распакувам она што е веќе компресирано е подеднакво едноставно, иако можеме да користиме две различни команди со ист ефект:

gzip -d documento.gz

gunzip documento.gz

И ќе ја добиеме датотеката отпакуван без продолжение .gz.

Работа со bzip2

Што се однесува до bzip2, е слична на претходната програма, но со различен алгоритам за компресија наречена кодирање Burrows-Wheeler и Huffman. Проширувањето што го имаме во овој случај е .bz2. За да компресираме датотека, треба само да користиме:

bzip2 documento.txt

Ова резултира во компресиран документ.txt.bz2. Ние исто така можеме да ја разликуваме излезно име со опцијата -c:

bzip2 -c documento.txt > nombre.bz2

За декомпресија би ја користел опцијата -d на алатката bunzip2 која е алијас:

bzip2 -d documento.bz2

gunbzip2 documento.bz2

За повеќе информации можете да ги користите човек проследено со командата ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хаиме Переа dijo

  Здраво,

  Ви благодарам многу за вашите објави, тие се секогаш корисни.

  Можеби би било интересно да се спомене и xz, бидејќи исто така се користи доста. Рангира некаде помеѓу bzip2 (бавен, но многу компресира) и gzip (брз, но помалку ефикасен). Ова на големи опсези, бидејќи како и сè ... зависи. Тартите вклучени во .deb датотеките на Debian / Ubuntu обично доаѓаат компресирани во xz формат.

  Начинот на користење е сличен на другите команди сос.

 2.   Ernesto dijo

  Здраво, би сакал да побарам ова да се направи, но со tar.gz бидејќи е најкористено (според мене според се што преземам од интернет)

 3.   jolt2bolt dijo

  Што велат тие за попопуларните, но мултиплаформските формати како .7z? Треба да ги именуваат и тие

 4.   омеза dijo

  Здраво Хозе, она што се случува со датотеките tar.gz е дека користите друга команда што е tar и во овој случај командата tar не се компресира (или се декомпресира), туку се користи за групирање (или одгрупирање) неколку датотеки во едно, оваа има интеграција со командата gzip и bzip2 со која можете да ги компресирате и декомпресирате.

  1.    Гонзало dijo

   Апсолутно сте во право Ернесто, за слободен формат од 7z, што прави простор во Windows, заменувајќи ги zip и rar, и тие не го спомнуваат тоа?

 5.   a dijo

  google.com

 6.   УСР dijo

  Во 21 век и сè уште користите команди за компресија на едноставна датотека? Овој пост е тажен

  1.    usr/share dijo

   Добро кажано, не ја гледам смислата да се користи команда за компресија едноставна датотека

 7.   Katrin dijo

  Можеби би било и интересно