Како да го користите Bonjour на Pidgin со Arch Linux?

Продолжувам во моето постојано учење со Арх Линукс и овој вид на објава ќе служи како Меморандум во иднина. Во овој случај, едно од моите сомнежи беше како да активирам Bonjour en Pidgin да користам локални пораки, машина за машина, без сервер помеѓу нив, бидејќи тоа е потребно за мојата секојдневна работа.

Работата е едноставна. Треба да инсталираме само два пакети:

# pacman -S avahi nss-mdns

И потоа активирајте ја услугата:

# systemctl enable avahi-daemon.service

И тоа е тоа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   st0rmt4il dijo

  Додадено во Омилени! ..

  Ви благодариме!

  1.    елав dijo

   🙂

 2.   труко22 dijo

  Avahi, salut, bonjour on linux е сè уште во повој, но има многу потенцијал.

 3.   хроноси dijo

  Ова беше она за што служеше Bonjour, разговор на локална мрежа директно од компјутер на компјутер. Ви благодариме за информацијата.