Како да се користи Slack од конзолата со Slack-Gitsin

Комуникацијата во компаниите стана главно оружје за да може да се соочиме со каква било криза, да иновираме на забрзан начин, да ги имаме вистинските алатки, да ги решаваат проблемите, да имаат добро поврзани тимови и низа предности што ни го даваат тоа нашите тимови се комуницираат брзо и правилно. Од потребата да се има алатка што им овозможува на компаниите да комуницираат, произлегува Slack, што многумина веќе се крстат како WhatsApp на компании.

Што е тоа Слак?

Гасена Тоа е напредна комуникациска платформа што овозможува размена на информации на брз, прецизен и организиран начин, составена е од повеќе функционалности и нејзината ориентација кон деловното поле ја направи алатка што ја користат повеќе од 3 милиони луѓе. гасена

Гасена Неговата главна цел е да ја замени е-поштата, за ова им овозможи на организациите да ја користат нејзината платформа независно, дозволувајќи им на одделите на компаниите да бидат групирани во специфични канали и да разменуваат информации на структуриран начин. Слак дури дозволува приватна комуникација помеѓу членовите на организациите, со што се зголемуваат повратните информации од членовите на организацијата.

Гасена смета „дека е-поштата ги изолира вработените од клучни разговори и ги заситува со информации што не ги сакаат или не им се потребни“.

Зошто треба да користиме Slack?

Гасена е платформа која рапидно расте, а нејзината главна карактеристика е работните групи, Тоа им овозможува на компаниите да се организираат на подобар начин и за своите вработени да ја зголемат нивната продуктивност и комуникација.

Гасена ни овозможува да креираме разговори за секој оддел или проект на нашата организација, рече, членовите на овие групи за разговори разменуваат информации, документи, датотеки, алатки на организиран и координиран начин.

Lar организации и поединци ние мора да користиме Гасена затоа што тоа е алатка што ќе ни помогне да ја зголемиме нашата продуктивност, да ја зголемиме комуникацијата со компанијата, да ги забрзаме процесите на решавање проблеми и пред се да ни овозможи да ги извршуваме плановите на структуриран начин и со вклучување на потребните членови.

Зошто треба да користиме Slack од конзолата?

Slack tiene disponible una versión web, una extensión de Chrome y una versión de escritorio, la extensión de Chrome no anda bien con las notificaciones y la versión de escritorio consume mucha memoria, es decir, el uso habitual de Slack puede ser mejorado.

Loversубителите на Linux обично ја користат конзолата многу, исто така е докажано дека платформите што работат на неа имаат тенденција да бидат малку побрзи.

Значи, ако имаме механизам што ни овозможува брзо и безбедно комуницирање со Слек, мора да се потрудиме да го искористиме. Овој механизам постои и се нарекува Слак-Гицин.

Што е Слек-Гицин?

Slack-Gitsin es un script de python que nos permite interactuar con Slack, utilizando comandos rápidos y precisos. Slack-Gitsin tiene una organización envidiable y además ocupa nada más 20 MB de memoria. Slack-Gitsin

Како да го инсталирате Slack-Gitsin

Можеме да го инсталираме Slack-Gitsin следејќи ги следниве упатства:

git clone https://github.com/yasintoy/Slack-Gitsin.git
cd Slack-Gitsin
sudo apt-get install lolcat figlet zenity virtualenv
virtualenv -p python2.7 env
source env/bin/activate
pip install -r requirements.txt 

Како да се користи Слек-Гицин

Crear un canal en Slack

Можете лесно да креирате канал користејќи SlackClient за ова мора да ги поставите следниве команди slack channels.create 

сликата

Mostrar los mensajes de un canal de tu equipo en Slack

Puede ver todos los canales siguiendo las siguientes instrucciones slack channels.history Show nombredelcanal

сликата

Enviar mensajes a los canales de tu equipo de Slack

Puede enviar un mensaje a un canal con la siguiente instrucción slack chat.postMessage "Send" nombredelcanal si desea enviar a todos debe colocar lo siguiente slack chat.postMessage "Send" TODO

сликата

Cómo mostrar todos los canales de Slack

Con el comando  slack channels.list puede ver todos los canales a lo que está suscrito

сликата

Unirse a un canal de su Equipo en Slack

Можете да се приклучите на канал на вашиот Работен тим со следнава команда slack channels.join "nombredelcanal"

сликата

Subir un archivo a un canal de Slack

 Puede subir archivos a sus canales de Slack usando 'SlackClient'
 • En primer lugar, elija la opción de cargar archivo en el canal correspondiente

  сликата

 • Luego elija el archivo a subir desde la ventana emergente

  сликата

 • Por último, ingrese la información correspondiente al archivo
  сликата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Несреќен корисник dijo

  Како прво, одличен начин за инсталирање и да, десктоп клиентот на Слек е лаком како Firefox или Chrome. Малку детали: по инсталирањето, тие требаше да наведат како да ја започнат програмата, бидејќи тие не одредуваат каде да влезат ... Подоцна ја проверив датотеката преземена од git и сакав да ја отворам, но го добив ова:
  $ python main.py
  Следење (последен повик последен):
  Датотека "main.py", линија 29, во
  од увоз увезува TextUtils
  Датотека "/home/mamptecnocrata/Slack-Gitsin/slackClient/utils.py", линија 13, во
  од комплетирање увези META_LOOKUP
  Датотека "/home/mamptecnocrata/Slack-Gitsin/slackClient/completions.py", линија 13, во
  user_id = одговор ["user_id"]
  Клучна грешка: 'user_id'
  (зависно)
  аха, па што е следно?
  Не сакам да изгубам толку многу што инсталирав ...