Како да се отстрани рекламата (во кој било веб прелистувач)

Постојат многу екстензии за специфични веб-прелистувачи (на пример, Adblock Plus) што ви овозможуваат да блокирате реклами додека прелистувате. Ако она што го барате е алатка компатибилна со сите прелистувачи, тогаш мора да го испробате Privoxy.


Privoxy е веб-прокси што не кешира со напредни можности за филтрирање за да се подобри приватноста, модификација на податоци на веб-страници и заглавија на HTTP, контрола на пристап и отстранување на реклами и други несакани сметки што се наоѓаат на Интернет.

Privoxy има флексибилна конфигурација и може да се прилагоди за да одговара на индивидуалните потреби и вкусови. Може да се користи и во автономни системи и во повеќе кориснички приватни мрежи.

Инсталација

En Debian и деривати:

sudo apt-get инсталациона приватност

En CentOS / RHEL / Научен Linux:

Privoxy не е достапен во официјалните складишта. Затоа, треба рачно да го преземете пакетот:

rpm -ivh http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/6/i386/epel-release-6-8.noarch.rpm yum install privoxy -y

Користете

1. - Започнете ја услугата Privoxy

En Debian и деривати:

sudo /etc/init.d/privoxy почеток

En CentOS / RHEL / Научен Linux:

услуга приватно започнување

2. - Конфигурирајте го веб-прелистувачот

Отворете го јазичето за конфигурација на прокси во вашиот веб прелистувач. Користете како прокси-сервер 127.0.0.1 (т.е. вашата машина) и внесете 8118 за бројот на портата.

И збогум на Интернет рекламирање. 🙂

Fuente: Unixmen


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лито dijo

  пропагандата е само за политика: Да! рекламирање се реклами за други работи

 2.   соработка15 dijo

  Многу добро, веќе го пробувам

 3.   EpicTor_ dijo

  Сметам дека овој многу добар пост е многу прекрасен.

 4.   соработка15 dijo

  Здраво повторно, мислам дека нешто недостасува, бидејќи го направив она што беше наведено во објавата и ми кажува дека прокси ги отфрла сите врски.

 5.   алехандродаз dijo

  Јас многу ги ценам информациите, оваа програма станува многу модерна заедно со „Tor“ поради проблемот со протекување на нашите податоци и навигација од страна на главните софтверски компании до агенциите за безбедност и којзнае уште стотици.

 6.   пироо dijo

  со ова сега не влегувам во facebook.com и оваа страница се појавува застарена; Исто така, се чини дека доживувам некоја слабост. Продолжувам да тестирам. Опера 12.15 / Crunchbang11

 7.   даринел8 dijo

  супер I'llе го пробам со вебкиттк преку проспип: Д, тогаш ќе ти кажам како помина

 8.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  Претпочитам да ги уредувам моите / итн / домаќините

 9.   lV dijo

  најдобро е да ја уредувате датотеката домаќини

  http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm

 10.   Ајде да користиме Linux dijo

  Да, лошата страна на тоа е што списокот не се ажурира автоматски. Но, тоа е одлична опција, особено на компјутери со ниски ресурси или бавни врски.

 11.   Ајде да користиме Linux dijo

  Не е точно. РАЕ вели: »Дејство или ефект на правење нешто познато со цел да се привлечат следбеници или купувачи.“
  Со други зборови, ја вклучува идејата за привлекување КУПУВАЧИ, не само обожаватели.
  Прегратка! Павле.

 12.   Ајде да користиме Linux dijo

  Дали имате отворено пристаниште 8188? Дали сте зад заштитен allид? Можеби треба да ја погледнете конфигурацијата на рутерот ... поздрав!

 13.   Франциско Пастор dijo

  не си во право со pacman xg 4.14.16 не мора да го правиш тоа рачно, го инсталирам со еден клик, ме изненадува бидејќи последните објави многу зборуваа за арх и сега не го ни спомнуваат.

 14.   Скот dijo

  хахајаја, токму спротивното, приватнокси е вирус кој се појавува цело време и ги цица сите што бараат како да го жртвуваат, а не како да го инсталираат, престанете да се заебавате со овој под ...