Како да се поврзете на Фејсбук со Пиџин

Не е првпат да зборуваме Facebook На страницата, и покрај прегледот на претходните објави, сфатив дека никогаш не објаснивме како со употреба на апликација за инстант пораки (Pidgin во овој случај) можеме да се поврземе со оваа мрежа.

Нема малку корисници кои имаат профил на Фејсбук, а сепак не сме баш зависници, далеку од тоа. Голем дел од Фејсбук, единственото нешто што не интересира е разговор со наши познаници, затоа што немаме интерес да храниме животни на фарма, да го знаеме нашиот хороскоп за тој ден итн ...

За корисниците кои, како што опишувам, се заинтересирани само за разговор, за среќа, нашите апликации за инстант пораки како што се Pidgin (Kopete, Empathy, итн.) Имаат поддршка за Facebook.

Овде ќе ви покажам како да користите Фејсбук разговор со Пиџин, без да ја отворите веб-страницата.

1. Прво очигледно, ние мора да го инсталираме Pidgin на нашето дистрибуција:

Ако користите ArchLinux, чакра или некои деривати:

sudo pacman -S pidgin

Ако користите Debian, Ubuntu или изведени:

sudo apt-get install pidgin

2. Потоа, мора да го отвориме Пиџин и да одиме на Сметки - »Управувајте со сметки  :

Pidgin-управување-сметки

 

 

3. Таму го избираме копчето Додај

4. Appearе се појави прозорец, во кој мора да ги утврдиме следниве податоци:

pidgin-create-new-account

 

Тука е важно да се разјасни што се однесува на «Корисничко име« Во ова поле, ние мора да наведеме што следи после последната / на URL-то на нашиот Фејсбук профил. На пример, URL-то на мојот профил на Фејсбук е http://www.facebook.com/кзггаара така корисничкото име би ставило кзггаара … Друг пример, да претпоставиме дека URL-то на мојот профил е http://www.facebook.com/Alejandro.DesdeLinux.Website…, тогаш кој корисник би бил?, Всушност, тоа би бил Alejandro.DesdeLinux.Website

5. Потоа кликнуваме на копчето Додај и voila, тоа ќе се поврзе и ќе ни го покаже списокот на пријатели:

пиџинг-фејсбук-список

 

И воила, затоа избегнуваме да отвораме или отпад инвестирајте пропусен опсег со Facebook.com како таков.

Се надевам дека написот беше интересен за вас. Иако не сум голем обожавател на Фејсбук, сепак, за оние корисници кои се (и да не изгледаат како антисоцијални), добра страница за совети или упатства за Фејсбук е Времеплов опфаќа.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   роло dijo

  Јас би додал инсталација на https://code.google.com/p/pidgin-gnome-keyring/ бидејќи ако не, секој што има пристап до вашиот кориснички дом може да заврши со сите ваши клучеви само со поглед на ~ / .purple / сметки.xml

  Не знам дали некој знае некој поопшт метод за шифрирање на лозинките во пиџин размислување за оние кои не користат gnome

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Всушност, јас користам Pidgin + KWallet, кој беше KDE Gnome-Keyring https://blog.desdelinux.net/pidgin-con-kwallet/

   1.    елав dijo

    Не, KWallet е многу повеќе од тастатурата за GNOME што ја споменуваш

    1.    елиотим3000 dijo

     Среќен сум со Thunderbird за клиент за разговор во Фејсбук.

     1.    Декому dijo

      Не сакам facebú

     2.    елиотим3000 dijo

      Доколку сакате, ве поканувам да бидете дел од дијаспората *.

 2.   fabian dijo

  И што е користа ако XMPP мрежата на Фејсбук е затворена? Може да разговарате само помеѓу корисниците на Фејсбук. Истото се случува со WhatsApp, Line, Viber, Hangouts и сите оние апликации што го испратија XMPP протоколот во пеколот.

  1.    елиотим3000 dijo

   Добредојдовте на # ИРЦ.

 3.   mj dijo

  Поздрав:
  Фејсбук со Пиџин; Јас сум од Арекипа во Перу, понекогаш користев е-пошта за да коментирам во новински весници, на пример, рударство и проблеми со животната средина во Кајамарка - Перу, и во најголем дел од времето бев цензуриран за прикажување на мислење спротивно на медиумите и на мојата влада. Оттогаш мислам, која е поентата да се идентификувам со е-пошта, ако на крајот ме цензурираат за слободно да дадам свое мислење за прашање за кое прашање станува збор, на тоа ако кажам непопустливост и нетолеранција, дека сигурно тие се атрибути што се антисоцијални се има.
  Не знам и нема да разберам зошто за оние кои не сакаат да зборуваат со своите врсници се вели дека се асоцијални; Ова е јасно дискутирано, само ако постои заедничка тема на разговор; како случајот GNU Linux каде споделуваме мислења или идеи за софтвер; Мислам или верувам дека е асоцијално со кое било лице кое е неспособно да ја сподели благосостојбата што ја поседува со своите ближни, некој што од себичност предизвикува недостаток на култура; благосостојба, одговорност итн. меѓу големите маси од неговиот вид, од кои е дел и секој од нас кој го чита овој голем блог.
  Ви благодариме што ги искажавте своите идеи за употребата на овие апликации за пикинг и фејсбук и повеќе се однесува на однесувањето што го сметате за антисоцијално.

  1.    елиотим3000 dijo

   Многу луѓе не се така асоцијално затоа што да, но многу пати постои некомпатибилност на парадигмите со кои се прави лице со отворен ум да не биде прифатено во општество кое има затворен ум.

   И, враќајќи се на темата, можете да го користите Thunderbird и како клиент на Facebook Chat. Вистината е дека исто така можете да изберете да го користите #IRC за комуникација (досега, најдобриот екосистем за разговор што го користев досега).

  2.    Персоналот dijo

   Да се ​​извади термин од контекст и да се користи пеоративно е стратегија што секогаш се користела.
   Ако не ги дадете податоците на компании како Фејсбук, вие сте асоцијални.
   Ако не се согласувате со она што го прави владата, вие сте анархист.
   Ако не се согласувате со комерцијален софтвер, вие сте екстремист, религиозен, талибанец, пештерски човек, хипи, бла бла бла.
   Ако не се согласувате со економските политики, вие сте марксист - комунист - буржоаски - империјалист (како што се применува).
   Така било од секогаш и така ќе биде, бидејќи слабите умови се мнозинство и доволно е да повторувате нешто одново и одново за на крајот да поверуваат и да го повторат и тие, и полесно им е да стават една етикета и да се омаловажат, да се чувствуваат во позиција на супериорност кога не можат да дебатираат со логички аргументи.
   Се разбира, сето она што компаниите / владите го знаат многу добро и го искористуваат тоа.

   1.    елиотим3000 dijo

    Таа изјава не може да биде поточна.

 4.   панчомора dijo

  Интересна статија, за пиџин, не ја користам подолго време, ниту пак Фејсбук. Одам повеќе на Твитер и Хотот ..

 5.   едгар.кчаз dijo

  Не можев да се поврзам со Фејсбук, веќе имав многу пробано претходно, но ништо ... Не знам што ќе пропадне, на ист начин, добар совет, хехе ќе ја натерам мојата помала сестра да си замине од Фејсбук и само да користам муабетот.

 6.   Едгар dijo

  многу ти благодарам, ми одеше одлично.