Како да ги подобрите играчките перформанси на Linux

Дали сте еден од оние што користат Ubuntu и Unity? Заситени сте од слабите перформанси на Unity + Compiz кога станува збор за водење игри на Linux? Па, ве поканувам да откриете интересна алтернатива.


Концептот зад FSGamer е многу едноставен: зошто да не започнете посебна сесија на графички X сервер користејќи супер лесен менаџер на прозорци како openbox и потоа да ја извршите предметната игра? Стандардно, тој користи tty8, иако е можно да ја смените оваа поставка. Само со притискање на ctrl-alt-f7 се враќате на вашата оригинална сесија. Дали ви се допадна идејата?

Инсталација

1. - Преземете ја датотеката deb од FSGamer.

2. - Инсталирајте го преземениот пакет:

sudo dpkg -i Преземања / fsgamer_0.1.1_all.deb

3. - Променете ја конфигурациската датотека Xwrapper.config така што FSGamer може да започне сесија на графичкиот сервер X (не заборавајте на соодветната резервна копија):

sudo cp /etc/X11/Xwrapper.config /etc/X11/Xwrapper.config.backup sudo gedit /etc/X11/Xwrapper.config

Променете ја линијата што вели дозволени_корисници = конзола од дозволени_корисници = никого.

4. - Направете го следново за да овозможите аудио на новата инстанца на X Graphics Server:

sudo usermod -a -G аудио $ USER

Можеби ќе треба да ја рестартирате машината за да стапат на сила овие измени.

За да ја извршите, само извршете ја следнава команда:

фсгамер

Повеќе информации на: fsgamer


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пол Остердам dijo

  Ве молиме, не стереотипувајте и не генерализирајте го Ubuntu НЕ Е ЛИНУКС, УБУНТУ Е ДИСТРИБУЦИЈА КОЈ ГО КОРИСТИ ОВОЈ КЕРНЕЛ, ако го повикате Ubuntu linux придонесувате корисниците да стават во грешка, особено многу луѓе се однесуваат на .DEB како единствениот пакет што постои, иако секако совршено го разјаснија.

  Ова ти го кажувам затоа што дури ни Сатлворхор не прави и не вели дека Убунту е Линукс, тој збор не постои за него и, исто така, кога зборуваш за Убунту, мора да се повикаш на неговите деривати, ако не почетниците велат „ова работи за Linux mint, кога повеќето работите се компатибилни

 2.   guillermoz0009 dijo

  Одлично, лошо го користам Манџаро!

 3.   Никтеа dijo

  Веќе се појавивме три погоре со GNU (јас го земам тоа со благодат и иронија XD).

  На крајот, станува збор за мерење на вашите зборови (иако можеби и его) како корисник, бидејќи ако разбирате што зборува записот совршено и повеќе не сте почетник, очигледно е дека имате доволно информации за пракса Некои логики знаат дека ако се користи ubuntu, тоа е затоа што е најпознат (Нешто како Стивен Хаукинс во светот на GNU / Linux. Исто така, пакетите за деби се најлесните, помалку знаци по линија, што е подобро за корисниците нови или почетник) и дека вие, како просечен или писмен корисник, можете да го научите методот и да отидете да испитате како да го направите тоа во распределбата на ваш избор, со реченица »Веќе знаеме дека не го цицате прстот, тогаш зошто покажете его и бидете арогантни? » нејсон

 4.   Гаиус балтар dijo

  И дека секој ужива во омиленото дистрибуција. 😀

 5.   златна лисица лисица dijo

  Имам проблем со зависности, Ubuntu не може да го најде складиштето за интеграција на лансирна табла (така што зависностите не се исполнети)

  Користам ubuntu со gnome-shell.
  Не знам дали има некој PPA на репо за да го додаде, затоа што не можев да го најдам: /

 6.   Гаиус балтар dijo

  Дали сте направиле „apt-cache liblaunchpad-интеграција“? Можеби имате помодерна верзија hand

 7.   герилски7 dijo

  Гиilleермо, има пакет во Аур што можеш да го искористиш за да ја инсталираш програмата, ти ја оставам врската и начинот на инсталирање:

  https://aur.archlinux.org/packages/fsgamer/

  Во терминалот: »yaourt -S fsgamer«

  И тогаш ќе мора да ги следите чекорите 3 и 4 од објавата

 8.   Гаиус балтар dijo

  Ако на секој пост треба да објасниме дека Ubuntu, Suse или Fedora се Linux, ние сме добри. Веќе ставете зошто не сте се пожалиле на недостаток на ГНУ? 😉

  Не можете да го џвакате секој пост на блогот за целиот спектар на корисници. Всушност, почетниот корисник кој не може да разликува Ubuntu од другите дистрибуции, не треба ни да се обидува да ја внесе папката / etc / X11. Да не се жалиме на порок.

  Честитка.

 9.   Никтеа dijo

  Ме победивте дека ќе кажам „Не е Линукс, тој е ГНУ / Линукс“ (не сериозно, но иронично бидејќи барате да не стереотипувате Линукс кога стереотипувате за целиот проект, нарекувајќи го Линукс, колку е стара материјата и како историјата се повторува во овие времиња xD), но јас се согласувам со Гаиус, не може да се повтори во секој момент, а помалку со реченици како:

  Исто така, не ми се допаѓа што тие велат дека дистрибутот е Linux, каков и да е, и не ми се допаѓа што велат Linux без да споменуваат GNU, но потребно е на корисникот да му се даде како Гаиус предност за влез во светот на GNU / Linux И тоа е она што го прави оваа страница (Покрај многу корисници на слободен софтвер), или е тоа што сакате да го научите почетниот корисник (Или значи дека главно доаѓа од Windows или уште полошо од IOS, кој се држи до копчињата без да знае што се случува ) и дека тој воопшто не ве разбира поради недостаток на претходни информации и дека во мнозинството нема да има намера ниту да сака да разбере така да ви го троши времето и конечно и полошо да се заситите, па да паднете во играта што Виндоус и ИОС сакаат да кажат дека ГНУ / Линукс е наменет само за убиени, Супернерџии и / или професионалци, со што се носи вода до мелницата што не треба да ве задоволи.

 10.   шини-кире dijo

  е во Јаурт (аур)

 11.   Гаиус балтар dijo

  Го губиме северот, момци. Има еден тон на информации за GNU / Linux, и нема време да се губи тука.

  Почетникот мора да се научи дека ова работи и дека има решенија, тоа е она што влегува во окото и што го разбира корисникот на компјутерот. Откако ќе "лопата", ќе го зголемите знаењето и ќе размислите за "слободи".

  Почнав со Ubuntu 8.04, отидов во Debian и потоа пробав сè, подоцна се појавија етички причини (и тие ме интересираат енормно, па дури и цитати од „Слободен софтвер за слободно општество“ ми беа заглавени во главата). До денес не можете да губите време повторувајќи го ова во секое упатство, нели?

  Не ја разбирам оваа дискусија овде ... единствениот СТЕРЕОТИП и ГЕНЕРАЛИЗАЦИЈА што се прави е она што го прават ваквите коментари. Не можете да дефинирате Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux Distro во секој пост на блогот. 😉

 12.   гостин dijo

  Јас го користам Arch ... и бев во можност да го инсталирам ... треба да направите истражување, на оваа страница тие се фокусираат само на дистрибуциите базирани на Debian, но ако сакате да инсталирате на вашата дистрибуција, треба да пребарувате насекаде најмалку ако користите дистрибуција базирана на Arch ....

 13.   Гаиус балтар dijo

  На страницата на проектот има tar.gz, но човекот не прецизира повеќе ...

  Јас би истражувал, но јас сум закотвен со Убунту и Дебијан. 😀

 14.   Гаиус балтар dijo

  Извинете, тоа беше Кубунту ... и во денешно време не можам да стојам во KDE xD

 15.   цезар леон dijo

  Се согласувам со вас и тие не само што треба да го нарекуваат Линукс, туку и ГНУ / Линукс, бидејќи ГНУ има и кредити и наведете дека Убунту е дистрибуција на ГНУ / Линукс. На здравје

 16.   Даниелцб dijo

  Убунту е Линукс, Линукс не е само Убунту.

  Она што го правите е да ги натерате луѓето во грешка.

 17.   Гаиус балтар dijo

  Посебен систем е специфициран затоа што е со кој можеме да го направиме тестот. Ако некој друг може да ги инсталира сите дистрибуции за да ги специфицира специфичните чекори, за разлика од библиотеките и складиштата што се на дофат на раката, добро за него.

  Повторно: пишувањето запис за сите типови на корисници е невозможно. Кој го прави тоа подобро знаете

 18.   нејсон dijo

  да видам, софтверот е наменет за Linux, воопшто што го знам. во оваа статија тие даваат пример за инсталација во ubuntu и тоа е тоа. да не правиме дожд од чаша вода

 19.   нејсон dijo

  Едноставно, тоа што го барав, луѓето ми велат дека им недостасува турбо режимот на мелодија во прозорците, им велам дека тука треба да ја затворат сесијата и да ја отворат полесната графичка околина, сега ќе имаат полесно дури и XD

 20.   Гаиус балтар dijo

  Одлично. Willе мора да го направиме тестот и да видиме дали ќе добиеме некои перформанси

 21.   Нелсон Г.Ломбардо dijo

  Многу интелигентна вистина. Ајде да пробаме тогаш!

 22.   Робертор dijo

  Тој ме прашува сето ова и јас сум малку исплашен да започнам и да ме прашам за повеќе зависности за зависности

  Роберт @ solusos1 ~ $ sudo apt-get инсталирај fsgamer
  Читање на списокот на пакети ... Готово
  Создавање дрво на зависност
  Читање на информациите за статусот ... Готово
  fsgamer веќе е во својата најнова верзија.
  Можеби сакате да извршите „apt-get -f install“ за да ја исправите:
  Следните пакети имаат неисполнети зависности:
  fsgamer: Зависи: dconf-gsettings-backend но не може да се инсталира или
  gsettings-backend но не може да се инсталира
  Зависи: питон (> = 2.7.1-0ubuntu2), но 2.6.6-13 ~ bpo60 + 1 ќе биде инсталиран
  Зависи: gir1.2-gtk-3.0, но не може да се инсталира
  Зависи: gir1.2-glib-2.0, но не може да се инсталира
  Зависи: python-xlib, но тој нема да се инсталира
  Зависи: gir1.2-gdkpixbuf-2.0, но не може да се инсталира
  Зависи: python-gobject-2, но не може да се инсталира
  Зависи: gir1.2-launchpad-интеграција-3.0, но не може да се инсталира
  Зависи: openbox, но нема да се инсталира
  Зависи: espeak, но нема да се инсталира
  Е: Зависностите не се исполнети. Обидете се со „apt-get -f install“ без пакети (или наведете решение).

 23.   Робертор dijo

  Добра употреба:

  Солусос 1.3
  јадро 3.3.6-солососи
  Гном 2.30.2

 24.   храбар dijo

  Не работи за мене при инсталирање на пакетот добивам Грешка: Не може да се задоволи зависноста: dconf-gsettings-backend | gsettings-backend

 25.   Andrew dijo

  Колку се мрзливи, наместо да коментираат дали им одговара или не, тие се расправаат дали пишува LINUX или GNU / LINUX; или дека ubuntu не е само LINUX. Тие треба да го игнорираат овој вид коментар и да се фокусираат на целта на објавата, нели?
  за остатокот ќе има уште еден.