Како да ја претворите старата netbook во „Firebook“

Ако вашиот хард диск не ви успее netbook не мора да го фрлате, претворете го во А. Огнена книга (Јас само го измислив / копирав името) брз подигање врз основа на Firefox и користење на Апликации на Google.


Исто така, може да се случи со текот на времето единствениот вентилатор што го има Netbook да биде оштетен или да започне да создава вознемирувачки шум, доколку го отстраните нема да создавате никаков аларм во системот, иако мора да ја намалите потрошувачката и да ја елиминирате топлината со исто така отстранување на тврдиот диск. На овој начин ќе имате полесен Netbook и ќе ја намалите температурата, бучавата, потрошувачката и ќе го зголемите траењето на батеријата. Тогаш само треба да го инсталирате Arch Linux на SD-картичка или USB-стик, картичката е подобро интегрирана, се разбира.

За почеток ние користиме USB-стик со инсталациониот медиум на Арх Линукс. За да го направите ова, ние ја копираме преземената ISO-датотека на USB-стик со командата dd:

sudo dd if = archlinux.iso на = / dev / sdb

Ние само ќе создадеме партиција, Јас ќе користам тип ext2 за да заземам повеќе простор, нема да создадеме SWAP партиција, ќе имаме доволно RAM меморија (1 GB) и имам само 2GB на SD-картичката. Не смееме да заборавиме да го обележиме со Чизма за знаме.

cfdisk / dev / sda cfdisk (util-linux 2.22.2) Диск: / dev / sda Големина: 2030043136 бајти, 2030 MB Глави: 6 сектори по трака: 28 цилиндри: 23600 Имиња на знамиња Тип на дел Тип FS [Ознака] Големина ( МБ) ---------------------------------------------------- ------------------------------ Пред / најавете слободен простор 1.05 * sda1 подигање примарен екст2 2029.00 * [помош] [ново] [ Печати] [Излези] [Единици] [Напиши] Креирај нова партиција од слободен простор

Ние ја правиме основната инсталација, ќе го користиме syslinux како менаџер за подигнување за да се поедноставиме и да можеме да ја користиме SD картичката на кој било друг компјутер без поголеми компликации.

loadkeys е pacstrap / mnt base base-devel arch-chroot / mnt pacman -S syslinux

Додаваме wpa_supplicant, NetworkManager, nm-applet, Xorg, xterm, LXDM, xf86-video-intel, xf86-input-synaptics, Openbox, Tint2, firefox-i18n-en-es, Flashplugin и hsetroot за да ставиме слика на тапет. Извршуваме „pacman - Scc“ откако ќе инсталираме пакети за да го исчистиме кешот и да го вратиме просторот.

arch-chroot pacman -Scc arch-chroot / mnt pacman -S wpa_supplicant networkmanager nm-applet xorg-server xterm lxdm xf86-video-intel xf86-input-synaptics openbox tint2 firefox-i18n-en-es flashplugin hsetroot arch-chroot / mt pacman -Scc syslinux-install_update -i -a -m passwd (root лозинка) useradd user passwd user (корисничка лозинка) systemctl овозможи NetworkManager.service systemctl овозможи lxdm.service

Да не заборавиме да конфигурираме "/Boot/syslinux/syslinux.cfg"
Е се смениме sda3 од sda1 во нашиот случај.

nano /boot/syslinux/syslinux.cfg PROMPT 1 TIMEOUT 50 DEFAULT arch LABEL arch LINUX ../vmlinuz-linux APPEND root = / dev / sda1 ro INITRD ../initramfs-linux.img LABEL archfallback LINUX ../vmlinuz-lin ПРИЛОГ корен = / dev / sda1 ro INITRD ../initramfs-linux-fallback.img

Може да се рестартира и опционално да се инсталира „PCManFM“ што не зафаќа ништо и има предност да може да има работна површина со свои тапети, икони итн.

pacman -S pcmanfm

Сега го конфигурираме системот така што тој е брз почеток и Firefox, tint2 и NetworkManager се појавуваат на почетокот, за ова ја уредуваме датотеката "/ Etc / xdg / openbox / автоматско стартување" и ги вклучуваме записите на програмите што ги сакаме на почетокот.

nano / etc / xdg / openbox / autostart # # Овие работи се извршуваат кога ќе започне Openbox X сесија. # Може да поставите слична скрипта во $ HOME / .config / openbox / автоматско стартување # за да извршувате работи специфични за корисникот. # # Ако сакате да користите алатки за конфигурација на GNOME ... # # ако тест -x / usr / lib / openbox / gnome-settings-daemon> / dev / null; потоа # / usr / lib / openbox / gnome-settings-daemon & #elif кои gnome-settings-daemon> / dev / null; тогаш # gnome-settings-daemon & #fi # Ако сакате да користите XFCE конфигурациски алатки ... # # xfce-mcs-manager & tint2 & nm-applet & firefox & # optional pcmanfm - desktop & hsetroot / home / user /позадинска слика &

Ние исто така ќе уредиме "/Etc/lxdm/lxdm.conf" да има автолог.

nano /etc/lxdm/lxdm.conf [base] ## откоментирајте ја оваа линија за активирање на автолог и промена на корисничко име # автолог = корисник

Интересно е да преземете конфигурациска датотека од нијанса2 и изменете го по наш вкус.
Како почетна точка, можете да го користите оној креиран кога ќе се изврши за прв пат нијанса2.

За да го измените:

нано /home/usuario/.config/tint2/tint2rc

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Анаја dijo

  Многу добро благодарам!

 2.   Вилхелм Еберхард dijo

  За оние кои стравуваат за командите на конзолата, полесно е да инсталираат Puppy Linux на SD картичка или друга Flash меморија. Конзолата не е окупирана. Вие само го подигнувате Кутрето од ЦД, го притискате копчето и тоа е тоа. 🙂

 3.   Хавиер Фернандез dijo

  ќе мора да користите надворешен ЦД-уред, бидејќи нетбук-компјутерите немаат оптички диск, мислам дека е поедноставно да се користи unetbootin или некоја слична алатка, иако инсталирањето на Arch не е толку тешко.

  1.    Никола dijo

   Користете YUMI, multiboot, можете да ставите неколку Linux-Live-Linux на pendrive или SD меморија

 4.   адр14н dijo

  Мислам дека упатството не е завршено?

 5.   Хавиер Фернандез dijo

  Ако ми кажете каде не успеав, би можел да пробам да коментирам нешто за да го реши, благодарам.

 6.   alfredo dijo

  здраво, многу добра идеја, благодарам и честитки ... и услуга ... може ли повторно да ја поставиш на поедноставен начин за некој со малку знаење во врска со ова прашање ... или на некој начин да го сториш тоа без да користиш толку многу команди за погон на пенкало ???

  Благодарам уште еднаш!

 7.   Хавиер Фернандез dijo

  Без да користите толку многу "команди" за "погон на пенкало", можете да користите unetbootin со малку дистрибуција. Со почит

 8.   Диего Силберберг dijo

  ._. но лесно е

  Само следете ги упатствата за почетници. патем учиш нешто

 9.   Луис Јоси Јубури Медина dijo

  ¡Muy bueno!

 10.   Лав dijo

  Генијален !!!

 11.   кукуале dijo

  каква добра помош благодарам

 12.   Солидрокс Пачеко dijo

  никогаш во мојот живот не сум бил во можност да инсталирам arch linux U________U Јас сум несмасен за тоа

 13.   Ерик Родригез dijo

  Одлично ова упатство.

 14.   Канали dijo

  Колку добра идеја, не ми падна на памет, многу благодарам.