Како да се прикаже префиксот http во Firefox 7

Читање во Генбета Открив една статија каде тие нè учат како да поставиме две од новите опции што ги вклучува како порано Firefox 7.

Една од нив е повторно да го прикаже префиксот http:// во лентата за адреси. Па, за ова, сè што треба да сториме е да напишеме ново јазиче за: конфиг, вети дека ќе се однесуваме и ќе погледнеме во филтерот:

browser.urlbar.trimURLs = true

Ние кликнуваме двапати на него и го поставуваме на false.

browser.urlbar.trimURLs = false

Другата опција што можеме да ја овозможиме е да не го истакнуваме доменот на URL-то. Значи во истиот таб на за: конфиг ние бараме:

browser.urlbar.formatting.enabled = true

ја правиме истата операција и ја поставуваме на false.

browser.urlbar.formatting.enabled = false

Подготвени, со ова ќе имаме сè како порано ... Не ми се допаѓа особено, но еј. Веќе поминаили додадете ги овие совети на статијата Совети за оптимизирање на Firefox.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  Оваа информација е ценета

 2.   Јави dijo

  Ви благодариме!

 3.   КАК dijo

  Фала ако работи ее

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодариме за коментарот Среќен сум што е корисно за вас.

 4.   ydv2125 dijo

  Убаво е што го споделив овој пост. сте во можност да ја добиете целата историја на прелистување во една единствена платформа, http://deletebrowsinghistory.net/ ова е најважно за чистење на прелистувачот без никакво прекинување.