Како да ја лозинкате Grub2

Постојат неколку методи за заштита на копачка во нашата омилена дистрибуција. Особено се обидов со оваа варијанта и Овој другиот, но никој не работеше за мене. Можеби нешто ми недостасуваше и срамота е, бидејќи при генерирање на лозинките со Хаш, работата е побезбедна.

Како и да е, ќе ви покажам еден што направи чуда за мене, и кој ме прашува за корисничко име и лозинка кога ќе се обидам да ја уредим копачка. Чекорите се едноставни:

1- Ние ја уредуваме датотеката /etc/grub.d/00_header:

$ sudo nano /etc/grub.d/00_header

2- На финалето ги додаваме следниве редови:

cat << EOF
  set superusers="elav"
    password elav micontraseña
    EOF

Во мојот случај, го избрав мојот прекар за суперкорисник, но вие можете да изберете што сакате. Ако сакаме, можеме да додадеме повеќе корисници и би изгледало вака:

cat << EOF
  set superusers="elav"
    password elav micontraseña
    password kzkggaara sucontraseña
EOF

Ние ги зачувуваме и ажурираме копачка.

sudo update-grub2

Ние се рестартираме и кога ќе се обидеме да ги уредиме копачка со клучот „и“ Usе ни побара корисничко име и лозинка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ебат господар dijo

  ебат откачен

 2.   Хуго dijo

  Не знам дали знаевте дека пред некое време го додадов токму тој пристап на Вики GUTL. Според мое мислење, следното нешто што би било интересно да се направи е упатство за тоа како да заштитите лозинка за одреден запис во менито GRUB. Дали сте возбудени? 😉

  1.    елав <° Linux dijo

   Всушност, тоа може да се направи. Keepе го имам во предвид ..

   Поздрав

 3.   ЛЗН dijo

  Здраво, ако работи, ставете ја опцијата хаш.

  Така што е уредно и работи.
  Начинот да се направи тоа е ваков.
  Следните редови треба да ги додадете на крајот од датотеката /etc/grub.d/40_custom

  постави суперкорисници = »корисник»
  корисник на лозинка_pbkdf2 и тука целиот хаш што е генериран од grub-mkpasswd-pbkdf2

  зачувајте и извршете го ажурирањето-груб
  и воила =)

  1.    елав <° Linux dijo

   Леле! Ви благодариме за советот

 4.   Хуго dijo

  Ви благодарам, конечно го најдов она што го барав.

 5.   fran dijo

  Работеше за мене. Ви благодарам многу

 6.   бапгну dijo

  Само за збогатување на изложените. Иако методот изгледа многу лесен за примена, мислам дека поправете ме ако грешам, тој е лесно ранлив.
  Тест: Ако пуштам во живо, би можел да го монтирам дискот и да ја прочитам датотеката за која станува збор, бидејќи е во обичен текст. Со добиените информации, можете да го уредувате грубот за да добиете пристап до root.
  Ги чекам вашите коментари.