Како да слушате Интернет радио (Тунеин) користејќи VLC

За оние кои сме далеку од нашата земја на потекло или едноставно за оние кои сакаат да слушаат радио, има додаток за VLC што ви овозможува да слушате радио преку Тунеин, популарната услуга за стриминг. На некој начин, овој приклучок овозможува да се пополни празнина затоа што не постои апликација за Tunein за Linux.

Инсталација

1. Преземете го zip датотека од официјалната страница на приклучокот (не преземајте одделни датотеки).

2. Отпакувајте ја преземената датотека.

3. Копирајте tunein.lua во ~ / .local / share / vlc / lua / sd (креирајте непостоечки папки, доколку е потребно)

4. Копирајте radiotime.lua и streamtheworld.lua во list / .local / share / vlc / lua / плејлиста (креирајте непостоечки папки, доколку е потребно)

5. Во случај да сакате да пристапите до Tunein користејќи го вашето корисничко име (ова не е задолжителен чекор): променете го корисничкото име и лозинката во датотеката tunein.lua. Каде вели:

local __username__ = "diegofn"
local __password__ = "password"

… Заменете ги „диегофн“ и „лозинка“ користејќи ги деталите за вашата сметка.

6. Отворете VLC и одете во Поглед - список со песни. Проширете ја ставката «Интернет». Itemе се појави ставка наречена TuneIn Radio.

Tunein приклучок за VLC

7. Останува само да се движите низ папките во Тунеин. Важно е да се напомене дека може да потрае неколку секунди за да се преземат плејлистите, во зависност од брзината на Интернет-врската.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   v2x dijo

  Здраво, не знам дали мислите на одредена апликација за Тунеин, но има една, но таа е опција дури и во нејзината гранка SVN, играчот е guayadeque.org

  однос на

  1.    Федоријански dijo

   Јас го пробав. Одлична апликација за слушање радио, има дури и општи радија. Таа е достапна во складиштата на Федора и на нејзината веб-страница вели дека и во складиштата на Убунту, иако тие препорачуваат да ја преземат од нивната веб-страница.

   Патем, внимавајте на captcha. Вчера ми кажуваше неколку пати дека 2 + 8 не е 10.

 2.   пандев92 dijo

  Би сакал да имаше викање

  1.    елиотим3000 dijo

   Имаше Shoutcast во VLC, но поради проблеми со авторските права на AOL и колку беше фрустрирачки да се направи компатибилен со филозофијата за слободен софтвер, тие одлучија да го заменат со Icecast.

   1.    пандев92 dijo

    А, Icecast нема ниту половина од станиците што ме интересираат

    1.    елиотим3000 dijo

     Па, работата со квалитет на аудио Icecast е неспорна. Проблемот е во тоа што има многу, многу мала понуда во однос на разновидните радио станици (се разбира, освен ако не започнете да користите Radionomy).

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Јас навистина не знам ... но сигурно има многу алтернативи за слушање на викање во Linux, нели?
   Прегратка! Павле.

   1.    пандев92 dijo

    Единствените што ги познавам се амарок со сценарио што го има и јарок (но јас го мразам).

 3.   елиотим3000 dijo

  И, во случај да сакате да го користите Shoutcast? Јас претежно користам Shoutcast затоа што станиците што ги слушам се на тој сервис.

 4.   Зпр dijo

  Здраво, плеерот за кантата има и опција TuneIn. Со почит

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Толку добро! Не знаев, не знаев. Ви благодариме за информацијата.

 5.   адијазц87 dijo

  Ви благодариме, работи правилно.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што!

 6.   Claudio dijo

  Одлично !!! Благодарам многу!!

 7.   ЛАУРА dijo

  Ставам радија во омилени, но не можам да ги најдам подоцна, исто така првото радио што е на списокот со омилени секогаш се отвора и не е ова што го ставам, никаде не можам да ги најдам. благодарам за вниманието

 8.   Хозе Акоста dijo

  Еј, работи одлично !!!

 9.   Лорна dijo

  Многу добра статија. Работи совршено. Ви благодарам!!