Како да ја исчистите историјата на команди во Linux

.

history -c

… Едноставно 😀 ЛОЛ !!!

Ништо, не е дека секогаш ги започнувам своите објави давајќи детално објаснување на проблемот, за да заклучам со решението, размислував дали можеби малку ќе се сменам

Во повеќе од една прилика сигурно сакавме да ја избришеме историјата на команди што сме ги извршиле на нашиот компјутер, за ова претходно ја избришав датотеката .баш_историја сместен во нашиот дом, но секогаш е подобро да се користат алатките или опциите што самиот систем ни ги дава ^ - ^

Затоа сметам дека командата за стартување е совршена, едноставниот параметар (-c) му кажува на системот да ја исчисти историјата на командата.

Друг метод што треба да работи исто така е:

echo "" > ~/.bash_history

Ова треба да стави празна линија во нашата историја со бришење на сè друго :)

Па ништо, уште еден совет што се надевам дека ќе ви биде интересен.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   helena_ryuu dijo

  Најдете супер корисен и директен влез, благодарам за советот ^^

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам
   Бев малку зафатен и малку не сакав да пишувам деновиве, да видиме дали ќе напишам некои работи денес и утре ^ - ^

 2.   Цитукс dijo

  Втората опција не ми падна на памет, интересна КЗКГ ^ Гаара

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ми падна на ум всушност да го напишам постот ХАХАХАХА, всушност ја избришав историјата .bash_ и веќе ХАХАХА

   1.    Хуго dijo

    Сè уште можеше да го сториш ова:

    cat /dev/null > ~/.bash_history

    Или играјте малку, можеби ова:

    rm ~/.bash_history && touch ~/.bash_history

    Во секој случај, претпочитам да користам историја -d за да ги избришам конкретно работите што ме нервираат или да ја уредувам датотеката, да ја затворам и да ја започнам сесијата повторно.

 3.   Елинк dijo

  Едноставно, но корисно!

  Благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот ^ - ^

 4.   st0rmt4il dijo

  И бришењето на содржината на датотеката со nano или vi и повторно најавување не би го решил проблемот?

 5.   Емисар dijo

  Ви благодарам тука го најдов она што ми требаше.
  Поздрав….

 6.   Тајно dijo

  Одличен материјал. Дадено време и посветеност е ценето.

 7.   Даниел П.З. dijo

  Ви благодарам многу, веднаш до целта!

 8.   Santi dijo

  Здраво другар! Голем е вашиот придонес, но јас би направил мала корекција:

  целосната команда би била: echo ""> ~ / .bash_history && history -c

  Проблемот е во тоа што командата „history -c“ ги брише само командите што се користат на отворен терминал, а од друга страна, кога ќе го направите „echo“> ~ / .bash_history “, таа ја чисти датотеката, но ви ја остава последната една напишана линија, во овој случај, самата чиста команда.

  Затоа, збирот и со && и по овој редослед ви овозможува да го оставите она што го сакате точно, а тоа е да ја исчистите историјата на сите терминални сесии (вклучително и последната отворена)

  Се надевам дека мојот придонес е корисен.

 9.   бартали dijo

  Еј.
  Ви благодариме за командата, но зарем не би било поефикасно да користите безбедно бришење (пребришете) за да спречите избришаните податоци да бидат обновени од трети лица?

  Честитка.

  1.    Жозе dijo

   Драг мој Бартали, сè зависи од тоа што криеш. Едноставно бришење е доволно бидејќи историјата на терминалот ретко содржи чувствителни податоци. Безбедното бришење троши дополнителни ресурси и енергија. Јас го користам само во случај на строго приватни работи или што можат да ги користат компјутерски криминалци.

 10.   Хозе dijo

  Ја отворив датотеката '/root/.bash_history' со уредникот како 'root' и ја избришав содржината.

 11.   Анонимен dijo

  историја на сололпонган -в

 12.   АндресД dijo

  добро, ниту една од споменатите команди не работи за мене.
  историјата -в ако ја исчистите историјата, но кога ќе го стартувате терминалот повторно, тоа вчитува сè.
  некој знае како трајно да ја избрише историјата. ?
  благодарение