Како да ја креирате анимираната лента за корисник со Gimp

Корисникот таво замина денес туторијал на нашиот форум, упатство што го објавувам овде затоа што го заслужува тоа

-------------------------------

Како што ветив дека е долг, вчера на ИВЗ ветив дека ќе го направам тоа КЗКГ ^ Гаара направете го ова упатство за тоа како да ја креирате нашата анимирана корисничка лента Gimp.
Се извинувам за сликите од екранот на англиски јазик, бидејќи го користам на тој јазик затоа што е практично за мене кога следам упатства
Првото нешто што ќе сториме е да го отвориме Gimp и да ја избереме бојата на преден план со следнава вредност:

Како што се гледа на сликата од екранот, вредноста мора да биде fcfdfe На овој начин, позадината ќе биде во согласност со естетиката на форумот.

Потоа одиме на јазичето Датотека> Нова  и во прозорецот што се појавува ги избираме овие димензии:

Хоризонталната вредност треба да биде 450 и 60 за вертикалата (во секој случај можете според вашите желби). Исто така во Напредни опции тие мора да изберат боја на преден план како позадина.

Следниот чекор е да ја користите алатката за текст за да ја напишете содржината што ќе ја има корисничката лента, во мојот случај ја користам фразата: <° од корисникот на Linux .кога ќе го напишат текстот на истиот слој што го даваат десен клик> алфа за избор. Со избраниот текст ја земаме алатката за мешање (градиент), во мојот случај јас го користам син сјај, но тие можат да користат што сакаат. Тие го пополнуваат изборот со градиент, оставајќи го вака:

Следно, ќе го удвоиме текстуалниот слој 14 пати за да постигнеме 15 идентични слоеви:

Маркер покажува каде треба да кликнете за да го дуплирате избраниот слој

Отсега натаму, ќе работиме со тие слоеви, додавајќи филтри и про transpирности 

* Првиот чекор е да се работи од слој 1 до 4 вклучително Филтри> Замаглување> Гаусов замаглување а вредностите што треба да се користат се следниве за секој слој:

Во поставките на филтерот за слој 1:
Хоризонтално: 12 px
Вертикално: 12 px
Во поставките на филтерот за слој 2:
Хоризонтално: 9 px
Вертикално: 9 px
Во поставките на филтерот за слој 3:
Хоризонтално: 6 px
Вертикално: 6 px
За поставки на филтерот за слој 4:
Хоризонтално: 3 px
Вертикално: 3 px

* Како втор чекор ќе работиме од слојот 11 до 15 (вклучително), односно со последните пет слоја. Прво на сите, овие последни 5 слоја мора да ги усогласиме со димензиите на сликата, ова е важно за да се постигне посакуваната ефект на овој режим: таб Слоеви> Порамнете на големината на сликата. Потоа ги преименуваме слоевите со броеви еден по еден со двојно кликнување на слојот, тие го менуваат неговото име во броеви.

Филтерот што ќе го користиме во слоевите е Филтер> Замаглување> Замаглување на движењето и ќе го примениме како што следува за секој слој и дупликат што ќе го создадеме за секој од нив:

Дупликат слој 11.
Поставки за филтрирање, за дупликат и оригинален слој, соодветно:
Copia
Должина: 10
Агол: 0

Оригинален слој
Должина: 10
Агол: 180
Слој 11 и копијата се комбинираат (десен клик на копијата од слој 11 и изберете да се комбинираат надолу)
Дупликат слој 12.
Поставки за филтрирање:
Оригинален слој
Должина: 20
Агол: 0
Дупликат
Должина: 20
Агол на гледање: 180
Слој 12 и копијата се комбинираат.
Дупликат слој 13.
Поставки за филтрирање:
Оригинален слој
Должина: 30
Агол: 0
Дупликат
Должина: 30
Агол на гледање: 180
Слој 13 и копијата се комбинираат.
Дупликат слој 14
Поставки за филтрирање:

Оригинален слој
Должина: 40
Агол: 0
Дупликат
Должина: 40
Агол на гледање: 180
Слој 14 и копијата се комбинираат.
Дупликат слој 15
Поставки за филтрирање:

Оригинален слој
Должина: 50
Агол: 0
Дупликат
Должина: 50
Агол на гледање: 180
Слој 15 од копијата е споен.

Она што ќе го сториме сега е да ја измениме непроityирноста на слоевите со овие поставки:

1 до 60%
2 до 70%
3 до 80%
4 до 90%
11 до 90%
12 до 80%
13 до 70%
14 до 60%
15 до 50%

Toе го избереме нашиот позадински слој за да го удвоиме четири пати, оставајќи пет идентични слоеви. Ние ја креваме последната дупликат позадина над нашиот слој 1 (со стрелката насочена нагоре во навигаторот на слоеви до маркерот A).

Ние повторно дуплираме и го креваме на горниот дел од слојот 2 и така натаму, оставајќи позадини прошарани помеѓу слоевите на текстот вака:

Ајде сега датотека> зачувај како  и именувајте ја датотеката со наставката .gif на крајот на пример:корисничка лента.gif .

Во прозорецот што се појавува, важно е да ја означите опцијата:

Зачувај како анимација

Потоа, ние притискаме на извозот, а потоа прифаќаме.

Ние се движиме до нашата датотека и треба да изгледа вака:

Се надевам дека ви е корисно и дека е добро разбрано, какви било прашања не двоумете се да ме консултирате, оставам уште еден пример за резултати што можат да се постигнат:

Ако забележите на вториот банер, ги уредив времињата на живеење во рамки ... addе го додадам подоцна, не е толку комплексен.

Честитки!

-------------------------------

Голема благодарност до таво За ова одлично упатство, резултатот е супер кул хаха… и, известете ни дека ако сакате да ставите упатства за Gimp тука, статии или што и да сметате дека е интересно, тоа ќе биде чест за нас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јојо Фернандез dijo

  Столб !!!!

  Треба да го сторам тоа за Гимп !!!

  Да видиме дали оваа недела можам

  1.    Карлос-Хфце dijo

   Што значи „пол“ и во која држава (земји) го користите?

  2.    Карлос-Хфце dijo

   О, и како го изговараат тоа?

   1.    хиперсајан_х dijo

    пол = сојез ле премиер = првиот што коментира

    Пол доаѓа од пол позиција.

    https://es.wikipedia.org/wiki/Pole_position

    1.    тарегон dijo

     Интересно ОО, учите нови работи овде

    2.    v3 на dijo

     интересно! Не ги знаев тие податоци

    3.    Карлос-Хфце dijo

     И изговорот? »Пол», «пул», «пол»?

 2.   таво dijo

  Ви благодарам многу @ KZKG ^ Гаара што го објавивте, честа е моја што имав можност да ја ширам веста за Гимп, одлична алатка која честопати е неправедно презрена.

  Weekendе се обидам да дадам придонес за непарното упатство за време на викендите, тоа е најмалку што можам да направам како благодарност за оваа одлична програма. Доаѓам од Фотошоп и на почетокот беше тешко да се прилагодам на промената, но вредеше да се вложи напор.
  Јас исто така правам некои работи во блендер, но сепак сум малку зелена .... Недостаток на вежбање хехе

  Повторувам честитки за работата што ја работите на оваа страница.

  1.    Карлос-Хфце dijo

   Благодарам Таво, одлично упатство. Иако не знам ништо за графички дизајн, ГИМП е многу практична алатка која ми помогна во многу ситуации. Благодарение на неа, научив да создавам едноставни, но многу убави логоа; има многу шаблони и ефекти за логоа. Би сакал да дознаам повеќе за оваа алатка. Се надевам дека ќе можете да продолжите да споделувате повеќе знаење на овој блог. Со почит

   1.    таво dijo

    Ви благодариме што коментиравте за Карлос w .со пракса, се запознавте со програмата. Мислам дека поентата против Gimp е дека нема толку многу дисеминација за програмата и неколку упатства. Имате можност да додадете многу додатоци кои ги автоматизираат задачите , што во Фотошоп е исто така можно, но екстензиите што навистина вреди се скапи
    .

    1.    Карлос-Хфце dijo

     Упс, јас дури и не знаев дека има додатоци за Фотошоп, ниту пак замислував дека таквите екстензии можат да бидат скапи. Се надевам дека ќе можеме да уживаме во уште едно од вашите упатства, ви благодарам многу.

 3.   Anon dijo

  леле ќе го сторам тоа сега ОО поздрав

 4.   Gabriel dijo

  Тоа е ценето, добро ми одговара да вежбам со gimp.

 5.   елип89 dijo

  Ви благодариме за водичот таво малку се учи како да се прават работите со GIMP

  Со почит

 6.   АуросЗх dijo

  Одлично 😀 Кога имам време, го пробувам.

 7.   Мерлин Дебианитот dijo

  Одлично кога ме интересира графички дизајн го пробувам XD

 8.   Тие се линк dijo

  Добро туто, но има едно:
  Корисничките ленти (барем огромното мнозинство) се 350 × 19, така што ова ја надминува големината. Бидете внимателни, јас не сум против димензиите за лентата со корисници на ова упатство, само сакав да ја разјаснам оваа точка (дека правам и кориснички ленти).

  1.    таво dijo

   Вреди да се разјасни, точно е дека корисничката лента е генерално помала. Анимацијата може да се направи со која било големина на образецот, што не влијае на крајниот резултат. Големината би одговарала повеќе за банер или потпис

   1.    Виндоузико dijo

    Анимирани потписи за форуми, какви убави спомени ...

 9.   Максвел dijo

  Добар прирачник, ми се допаѓа ефектот што се постигнува. Renе му кажам на Рен да ми направи еден од Трискел xD

  Па, можеби и ќе го сторам тоа сами за да не изгубам ништо обидувајќи се

  Поздрав.

 10.   труко22 dijo

  Овој одличен +1