Како да ја смените MAC адресата во Linux или Android

Да речеме дека од рекреативни и академски причини - кои немаат никаква врска со ограничувањата што некои хотели, сервери, прокси, итн. може да ви наметне - треба да го промените MAC адреса од вашиот Linux или уред Андроид.

Да се ​​стори тоа е срање. Но, како и сите пржени јајца, мора да знаете како да го направите тоа.


И во Linux и во Android, прашањето е многу едноставно. Сепак, треба да се напомене дека и во двата случаи ќе бидат потребни привилегии на администраторот, што значи дека во случај на Android тој мора да биде „вкоренет“ уред.

чекори

1. - Овозможи Wi-Fi.

2. - Исклучете се од која било мрежа на која е поврзан уредот.

3. - Отворете терминал и извршете ја следнава скрипта:

su
ifconfig wlan0 hw етер 00: 22: d2: 34: ac: 78
netcfg

Очигледно, ќе мора да ги замените 00: 22: d2: 34: ac: 78 со која било MAC адреса што сакате. Во случај да имате намера да се преправате дека користите друг посебен уред, можете да ја дознаете неговата MAC адреса со внесување на следново на тој уред:

ifconfig

Конечно, појасни дека командата netcfg што се појавува во скриптата е едноставно вклучена со цел да се види дека промените се направени успешно.

На Android, можеби ќе треба да ја замените втората линија со зафатен сандак ifconfig wlan0 hw етер 00: 22: d2: 34: ac: 78.

4. - Во случај да сакате да ја зачувате скриптата во датотека и да претпоставиме дека ја нарекувате Macchanger, не заборавајте да и дадете дозволи за извршување користејќи ја следнава команда:

chmod + x macchanger

5. - Останува само да ја извршите скриптата со овозможено Wi-Fi, но без да бидете поврзани на која било мрежа.

sh mcchanger

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Баутиста Палазеси dijo

  здраво како си .. имам барање .. како е темата на сценариото .. ?? дали би било како автоматизирање на процесот на промена на адресата на мак .. ??? и како да го креирам .. ?? благодарам

 2.   гонзалокамперо1982 година dijo

  Здраво, дозволете ми да ви кажам дека имам сериозен проблем со мојот мобилен телефон Sony Acro S (LT26w), што се случува е кога ќе се активира Wi-Fi, мобилниот телефон оди во безбеден режим и не може да се користи повторно и официјалното JB ромот мора да биде наполнет со ладилникот.
  Го ослободив подигнувачот, го вчитав ROM cyanogenmod 10.1, но кога повторно го активирав wifi, ми се случува ова што го спомнав и повторно вчитај го ROM
  што мислиш дека е проблемот !!!!!
  Ве молам…. можете ли да ми помогнете

  1.    Лукас dijo

   Ја сменивте мак адресата на мобилниот телефон? Треба да бидете претпазливи, бидејќи во случај на мобилни телефони има многу адреси кои не се валидни и многу мобилни телефони ја користат својата адреса за да го идентификуваат сопствениот уред, јас случајно користев iPod го сменив Mac и од таму го ресетирав како да е од фабриката (но со зафатен целиот простор на моите апликации!) при повторно враќање на оригиналниот Mac, поставките беа вратени како и обично ...

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Здраво Лукас! тоа на линукс / андроид не се случува, барем не дека знам. Се чини дека станува збор за специфичен проблем за мак / јаболко, а не мобилни телефони воопшто. 🙁
    Прегратка! Павле.

 3.   јос1727 dijo

  Едно прашање, дали промената е трајна или скриптата треба да се изврши во моментот кога сакаме да ја смениме адресата? На здравје

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ако меморијата не ми откаже, мора да го правите секој пат кога ќе започнете со Android (во случај секогаш да треба да го користите). Со други зборови, тој е „постојан“ се додека не го рестартирате телефонот. Рестартирањето ја губи промената.
   На здравје! Павле.

 4.   СантиХојос dijo

  Здраво, креирав Java програма за графички да го решиме овој проблем. Тестиран е на Ubuntu.

  Ви ја оставам врската на gitHub. Во случај да сакате да го погледнете кодот и некој се охрабрува да го подобри. И да го преземем секако

  https://github.com/santiihoyos/Linux-Mac-Changer/releases

 5.   Alan dijo

  здраво, не ми работи, ми кажува ifconfig: siocsifhwaddr: операцијата не е поддржана