Како да ги промените поставките на BIOS-от за да го подигнете Linux од Live CD / USB

Еден од одличните чекори што треба да се биде интерпонира помеѓу помалку искусни корисници а употребата на други оперативни системи обично се поставки за BIOS-от. paso едноставна, но критични y потребно став пробај e инсталирате секоја дистрибуција Linux.

Општи забелешки

Откако ќе се создадат live-cd или live-usb на вашето омилено дистрибуција, останува само да го конфигурирате BIOS-от така што системот ќе се подигне од соодветниот уред.

Како кратко објаснување, да речеме дека при стартување на компјутер, првото нешто што е вчитано е BIOS-от (Основен систем за влез / излез), чија главна цел е да извршува рутини што го потврдуваат правилното функционирање на хардверот и подоцна го вчитуваат оперативниот систем. Со други зборови, тој е тој екран што го гледате пред да започне да се вчитува оперативниот систем (било да е тоа Виндоус или кој било друг).

Она што мора да го направиме за да го тестираме и / или инсталираме Linux е да влеземе во екранот за конфигурација на BIOS-от и да му кажеме дека наместо да го стартуваме оперативниот систем што е инсталиран на тврдиот диск, стартувај го оној што е во нашиот жив-cd или live-usb , како што може да биде случај.

Како да влезете во екранот за поставување на BIOS-от

За жал, не постои универзален метод за исполнување на оваа задача бидејќи секој модел на матична плоча доаѓа со специфичен BIOS-от и би било невозможно да се документира целиот спектар на менаџери за конфигурација. Меѓутоа, ако оставиме да не понесе интуицијата, процесот е прилично едноставен.

За да го направите ова, кога ќе ја поврзете опремата и штом ќе започнат да се појавуваат првите пораки, можете да го притиснете копчето «Пауза» за да го запрете процесот на подигнување и да видите што се појавува на екранот со доверба. Ова мора да се направи брзо бидејќи споменатите пораки се видливи само неколку секунди.

Ако не можете да го запрете процесот на стартување, само внимателно погледнете го почетниот екран. На дното на овој екран обично има линија слична на оваа: «Притиснете F2 за да влезете во ПОСТАВУВАЕ». Се разбира, клучот може да биде кој било друг. Најчести се: [DEL] или [Del], [Insert], [Esc], [F2], [F1], [F10] или кој било друг функциски клуч.

Некои понови BIOS-и ви овозможуваат да изберете уред за подигање користејќи друг клуч, без пристап до страницата за поставување на BIOS-от. Ова е затоа што обично е вообичаено да ги менувате овие поставки и затоа што ова го спречува корисникот да направи друга измена по грешка. Ако BIOS-от ја има оваа „кратенка“, само користете ги стрелките на тастатурата и изберете го соодветниот уред за подигање.

Оваа "кратенка", сепак, работи само за 1 почеток; следниот пат кога оперативниот систем инсталиран на тврдиот диск ќе се подигне. Значи, рекапитулирајќи, за да ја направите промената „трајно“ или во случај BIOS да ја нема гореспоменатата „кратенка“, мора да го притиснете соодветното копче за да влезете во екранот за конфигурација на BIOS-от, што може да има тотално различен аспект од оној прикажан овде, но со слични карактеристики и придобивки.

Конфигурирајте го погонскиот уред

Ова е местото каде што можеме да дадеме само општи упатства, бидејќи екранот за поставување на BIOS-от варира од табла до табла. Меѓутоа, во принцип, мора да пронајдете јазиче слично на «Boot» или запис наречен «Boot sequence» или «Boot priority» во рамките на „поопшти“ јазичиња од стилот «Advanced BIOS Features».

Во овој момент важно е да се запамети дека тука е секвенца подигање Ова значи дека ќе воспоставиме синџир приоритети: прво, дека се обидува да се подигне од cd или usb (во зависност од тоа како сакаме да го тестираме нашето дистрибуција); ако тоа не успее, се обидува да се подигне од оперативниот систем инсталиран на тврдиот диск, и така натаму.

Начинот на избор на јазичиња или промена на поставките е многу разновиден. Понекогаш станува збор за едноставно користење на стрелките, другпат треба да ги користите копчињата PgUp и PgDn итн. Сепак, во колоната од десната страна секогаш ќе најдете табела со објаснување што укажува на чекорите што треба да се следат. На дното, од своја страна, се појавуваат копчињата што треба да ги притиснете за да ги извршите најчестите задачи. Рудиментирано познавање на англиски јазик е доволно за да се разбере што да се прави.

Последно, но не и најмалку важно, зачувајте ги промените и излезете од програмата за поставување. За да го направите ова, треба да го притиснете соодветното копче (во случај на претходната слика од екранот, F10).

Стариот BIOS-от

Некои постари BIOS-и не доаѓаат со поддршка за подигнување од USB-уред. Во тој случај, најдобрата опција е обично да користите живо-ЦД за да го тестирате претпочитаното дистрибуција на Linux. Сепак, можно е и присилно подигнување од USB (без соодветна поддршка за BIOS-от за ова) со употреба PLOP менаџер за подигнување.

Другите, постари BIOS-и дури не вклучуваат поддршка за подигнување од уредот CD-ROM. Во тој случај, природна алтернатива би била да се користат дискети за подигање, што само неколку Линукс мини-дистрибуции имаат на располагање. За среќа, ако машината има читач на ЦД, можно е да се подигне од живо-ЦД, дури и ако BIOS-от не го поддржува, користејќи Управувач со паметни чизми o PLOP менаџер за подигнување.

УЕФИ и безбедна чизма

Овој дел ги вклучува само оние понови компјутери што доаѓаат со инсталиран UEFI, отколку сега „застарениот“ BIOS-от. За повикување, се претпоставува дека сите оние што доаѓаат со Виндоус 8 или повисок имаат стандардно овозможени UEFI и Secure Boot, бидејќи ова е бараше од Microsoft со цел хардверот да биде сертифициран.

Унифицираниот интерфејс за проширување на фирмверот (UEFI) е спецификација која сака да го замени стариот BIOS-интерфејс, кој за многумина беше премногу „осумдесет“ и со сличен аспект на стариот ДОС. Покрај тоа, тој вклучува неколку дополнителни функционалности, кои не ја прават целта на овој напис, меѓу кои се издвојува таканаречениот „безбеден багажник“ или „безбеден багажник“.

Secure Boot спречува компјутерот да го стартува оперативниот систем ако подигнувачот нема валиден дигитален сертификат, резултат на произволна модификација на малициозен код. На овој начин, секој малициозен софтвер од типот на bootkit нема да може да функционира ефикасно.

Сепак, одлично произведе фактот дека „Мајкрософт“ ги принуди производителите да ги дистрибуираат своите компјутери со овозможена оваа опција за да добијат сертификација за Виндоус 8 гужва. Особено, загрижено е што оваа одлика служи само на целта да ги спречи корисниците да започнат оперативен систем различен од Windows. Во овој случај, условот е повеќе ограничување на корисниците, а не безбедносна карактеристика.

Според „Мајкрософт“, постојат две „гаранции“ дека тоа нема да се случи. Од една страна, можете да ги оневозможите UEFI (преку подигнување со употреба на режим „компатибилен со BIOS“, познат и како „Legacy Boot“) и „Безбедно подигање“. Од друга страна, овластувањето што Secure Boot го бара за дигитален потпис го издава независен орган, а тоа не е производителот или Microsoft.

Вистината е дека во моментов дистрибуциите на Linux само ги даваат своите првите чекори да работи на UEFI и Secure Boot машини.

Во моменталната состојба, најдобро е да го оневозможите Secure Boot пред да инсталирате Linux. Поддршката за УЕФИ, од друга страна, е поразвиена, иако сè уште има некои недостатоци. Во случај на грешка, нема да има друга алтернатива освен да се избере „Legacy Boot“ и да се оневозможи UEFI.

Инсталирање на Linux со двојно подигнување заедно со Windows 8, што бара употреба и на UEFI и на Secure Boot, не се препорачува во овој момент. Во моментов, тоа е можно само - не без некои главоболки - со користење на најновите верзии на најпопуларните дистрибуции - прочитајте Ubuntu 12.10, Fedora 18, итн. наваму

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Ви благодарам многу за упатството, многу комплетно. Многумина ќе направат добро.

  Белешка, за да видиме дали некој што знае многу е охрабрен и прави упатство за најчестите опции што можеме да ги најдеме во биосот и за што служи секоја од нив.

  1.    соус dijo

   Јас сум од оние што ти одговараат. Се приклучувам на нарачката !!!

 2.   цезарбоготано23 dijo

  каков добар придонес беше голема помош

 3.   Луис dijo

  Добар ден..

  и ако е imac како да го конфигурирам да започнува од cd?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Вистината е дека немам идеја, но претпоставувам дека тоа исто така ви овозможува да влезете во биосот и да го промените тоа, нели?
   Прегратка! Павле.

 4.   Навуходоносор dijo

  ОООООХХХХ !!!!!

 5.   Јован dijo

  Не се осмелувам да подигнам linux live cd на мојот Windows 8 компјутер
  Не знам што да правам, ве молам помогнете ми

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Johnон!
   Имајте на ум дека детални упатства за тоа како да го направите тоа се дадени во статијата.
   Откако ќе се конфигурира BIOS-от (како што е објаснето во статијата), треба само да го копирате linux distro на pendrive (користејќи unetbootin или слично) и да ја подигнете машината со pendrive на место.
   Прегратка! Павле.

 6.   хорадио dijo

  Премногу бескорисни „појаснувања“ - се чини дека тој сака да си покаже „колку знае“ и премалку информации и детали за да започне ЦД во живо, како што вети и беше заинтересиран да учи ... ќе продолжиме да бараме страници кои се малку подостапни за обичните корисници ..

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Што мислите што недостасува? Дали можете да бидете малку поконкретни?
   Тоа е предмет со кој може да се работи само на општ начин бидејќи секој BIOS-от е различен.

   1.    Гуку dijo

    Поздрав, благодарен за придонесот, само што е итно да ги инсталирам Win и Canaima, бидејќи морам да работам со апликации што сè уште не заминуваат за Канаима, детал е дека кога ќе се обидам да влезам во инсталерот Win, Canaima повторно ќе се појави, ми беше кажано Морам да сменам опција во биосот, контролата на SATA ... но не се појавува! Што можам да направам??

 7.   Оскар dijo

  Благодарам многу!!!!

 8.   Мигел dijo

  Барав информации за ЦД во живо во ГНУ / Линукс, најдов информации што ми се чинат интересни за да ги расчистам сомнежите (особено за новороденчиња како мене). Го има на следниот линк:
  http://www.linux-es.org/livecd
  Ви благодарам многу за написот.

 9.   Nona dijo

  Здраво! Ви благодарам многу за информациите, ги најдов многу комплетни и разбирливи. ....
  Се гледаме подоцна поздрав!

 10.   CentOS7 dijo

  Ви благодарам многу! Работев со Legacy Bios и го оневозможив UEFI. Стабилност со CentOS7.

 11.   чаки dijo

  Некој веќе инсталираше Linux на dell inspiron со Bios A05

 12.   Мартин dijo

  Едно прашање, за да инсталирате linux на дискот, од usb, треба да го смените дискот за подигање (usb наместо хард диск) од биос или во мојот случај од UEFI, јас веќе ги направив сите потребни промени и инсталирав Linux безбедниот UEFI програмиран така што дискот за подигање е USB или тој ќе се смени за да се подигне со тврдиот диск, бидејќи имам инсталирано и win 8 од фабриката и можам да влегувам во UEFI само од прозорците и да ги правам сите модификации, исто така, не знам дека linux iso (оној што ќе го инсталирам е ubuntu 16.4.1) ќе дојде со мулти-стартер, за да изберам дали да го стартувам прозорецот или ubuntu

 13.   Енрике Ромеро dijo

  Видете… Се обидувам да инсталирам Windows 7 од USB на лаптоп со UEFI. Вметнувам во него и го конфигурирам уредот за подигање покрај тоа што го оневозможувам UEFI Boot и го овозможувам Legacy boot. Совршено ја препознава usb меморијата што ја содржи оперативниот систем, но не се подигнува од неа во кое било време. Во прозорецот за опција за подигнување ја избирам меморијата и таа останува за момент со црниот екран и лаптопот се рестартира и не успеав да ја започнам програмата за инсталација ... Пробав и дистрибуција на Linux, што не можев да кажам што е но во името можеме да најдеме нешто како Debia и 4.1 што претходно ги користев и инсталирав без проблеми на други компјутери. факт е дека во овој модел на лаптопи што веќе наидов на неколку не ми дозволува да започнам од цд-то што го решив со инсталирање на оперативниот систем во друг сличен и пренесување на дискот на оригиналниот, но би сакал да знам дали има некој начин да се реши оваа мала Имам проблем ... ако некој знае како да го реши ова и се потруди да го прочита мојот коментар, јас навистина би го ценел тоа

  „Биосот“ вели над безбедносниот резултат на Феникс

 14.   Ана dijo

  Здраво, купив тошиба сателит NB10t-AF со прозорци 8. Гаранцијата заврши и се обидов да инсталирам ubuntu. Невозможно. Ја отстранив безбедносната работа за подигнување ... Инсталирав ubuntu од пенкало со партициите што ги сакав .. Резултат. кога завршувате со инсталирање, рестартирајте го во ред, ubuntu работи. Се исклучувам. Повторно осветлувам и повеќе не оди.
  проверка на присуството на медиумите- ...
  нема присуство на медиуми ...
  (и потоа) рестартирајте го и изберете правилен уред за подигање или вметнете медиум за подигнување во избраниот уред за подигање и притиснете копче
  и невозможно е да се излезе од таму.
  ако го препознава пенкалото, можам да го користам оперативниот систем од пенкалото, но како да не го препознава на тврдиот диск. какви било идеи?

 15.   самир dijo

  Може ли некој да ми помогне да се обидам да инсталирам linux canaima на мојот компјутер со win 7 и при инсталирање на canaima се појавува «start canaima» и јас давам таму и по неколку секунди компјутерот повторно се рестартира? некое решение ве молам.