Како да ја смените корисничката лозинка на MySQL со терминал

Познавам некој друг администратор кој ја заборавил лозинката на коренот на MySQL, ова може да биде вистинска непријатност, нели?

Замислете дека треба да креирате нова база на податоци, да сторите нешто и не можете затоа што не можете да ја запомните лозинката на администраторот (root) на серверот MySQL, вистински проблем.

Овде ќе ви покажам како да пристапите до MySQL серверот преку терминалот БЕЗ поставување на root лозинката, така што откако ќе влезете во неа, можете да ја промените root-лозинката.

Поврзана статија:
Проверете ги табелите за базата на податоци MySQL и поправете ги оштетените

Првото нешто ќе биде да се запре mysql услугата:

Следните две команди мора да се извршат со административни привилегии, или со поставување sudo на почетокот на командата или со нивно извршување директно како корен

service mysql stop

Ова ја запре услугата, сега ќе ја започнеме, но на поинаков начин, начин што подоцна нема да ни побара лозинка:

mysqld_safe --skip-grant-tables &

Подготвени, сега да пристапиме до терминалот MySQL:

mysql -u root

Willе видат дека не побарала лозинка, ќе видат дека тие веќе влегле во конзолата или терминалот MySQL и можат да сторат што сакаат, ајде да продолжиме со промена на лозинката за MySQL.

Прво ќе ја внесеме MySQL базата на податоци како такви:

use mysql;

Потоа, да ја смениме лозинката:

update user set password=PASSWORD("ElNuevoPassword") where user='root';

Сега да ги освежиме привилегиите:

flush privileges;

И, конечно, излегуваме:

quit;

Подготвени, ја сменивме лозинката за root корисникот на MySQL, сега ќе ја запреме услугата и ќе ја стартуваме како што треба:

service mysql stop

service mysql start

Крајот

Ова е сè, тие ја вратија контролата врз сопствениот MySQL сервер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   огноотпорен dijo

  Многу добар совет, благодарам

 2.   Chaparral dijo

  Одлично, одлично!

 3.   ФИКСОКОН dijo

  да чекам да ми се случи да го пробам, ништо добри совети

 4.   CrisXuX dijo

  Одлично

 5.   Густаво Лондоно Л. dijo

  многу добра статија, прегратка !!

 6.   Ricardo dijo

  Многу корисно, само што ме извадивте од тесно место. Ви благодарам.

 7.   Пепе dijo

  Многу корисно, ме извади од тесно место, благодарам!

 8.   Жозе dijo

  Ова решение работеше за мене многу пати, но сега имам новоинсталиран мотор mysql и се обидувам да ја поставам лозинката, сепак ми кажува дека полето „лозинка“ не постои, проверете ја структурата и полето навистина не постои. Некоја идеја како да ја поправите?

 9.   Игнасио фаре dijo

  Ви благодарам, ме спасивте со можност да ја вратам контролата над моето mysql ...

 10.   Дејвид dijo

  Работев од десет илјади благодарност.

 11.   јавиерфдез dijo

  Па, го решивте мојот проблем. Ви благодарам!

 12.   фревал dijo

  Последните 4 чекори прават разлика многу ви благодарам

 13.   FuzzJS dijo

  Благодарение, ми работеше многу добро, но имав грешка по првата команда со следната порака:

  директориумот mysqld_safe '/ var / run / mysqld' за сокет-датотеката UNIX не постојат

  Со креирање на директориумот се реши проблемот и можев да ја завршам промената на лозинката, ги споделувам командите во случај да се случи некому.

  mkdir -p / var / run / mysqld
  chown mysql: mysql / var / run / mysqld

 14.   АНА ЈУЛИЈА dijo

  Премногу добра

 15.   Usусепе dijo

  Ви благодарам многу за написот.
  Ми помогна да ги вратам тест-базите на малина пи во кои подолго време имам инсталирано LAMP-сервер.