Како да ја смените стандардната опција за најавување на Grub2

копачка Тоа е тоа мени што се појавува на нашиот компјутер и ни овозможува да избереме кое дистрибуција (или оперативен систем) сакаме да го користиме во тој момент. Тоа е, многумина од вас ќе видат во Grub неколку опции за Ubuntu, Debian, ArchLinux или друго дистрибуција, како и опција за започнување со Windows (во случај да го имате инсталирано).

Стандардно, тие ќе влезат преку 1-та опција, генерално преку најновиот ажуриран кернел што го имаат во дистрибуцијата, во мојот случај по дифолт влегува преку јадрото на Debian v3.2.0-4-686-pae, без оглед дали имате други јадра или други оперативни системи, тогаш прашањето:

Како да го конфигурираме нашиот компјутер така што по дифолт да пристапува НЕ од првата опција, туку од онаа што ја сакаме?

Иако постојат графички апликации што го прават ова, овде ќе ви покажам како да го направите тоа користејќи го само терминалот.

Прво, мора да знаеме какви опции имаме, за ова во терминал го пишуваме следново:

grep menuentry /boot/grub/grub.cfg

Ourе се појават нашите опции, нешто како ова:

grub2-мени

Како што можете да видите, секоја линија што започнува со «менито„тоа е опција. Да речеме дека сакам да поставам по дифолт, така што мојот систем секогаш пристапува (стандардно повторувам) преку Windows XP, лоциран во / dev / sda1.

За оваа ние мора да уредиме друга датотека, во овој случај мора да уредиме: / итн / стандардно / груб

За да го направите ова во терминал, го пишуваме следново:

sudo nano /etc/default/grub

Во случај да немаат инсталирано судо од која било причина, тогаш треба да ја извршат командата: su преку кои ќе им биде побарана root лозинката, а потоа ќе можат да извршат: nano /etc/default/grub

Willе видите вакво нешто:

Како што можете да видите на сликата, истакнав GRUB_DEFAULT = 0 што е линија што ја означува опцијата со која ќе се пристапи стандардно. Тоа е, да претпоставиме дека сакам мојот лаптоп секогаш да влегува во Windows XP стандардно (опција број 9, како што е наведено на првата слика) тогаш таа линија треба да биде: GRUB_DEFAULT = 8

Исто така во следната линија пишува: GRUB_TIMEOUT = 5, ова се однесува на времето на чекање, секундите што Grub2 ќе ги чека пред да ја отвори стандардната опција, односно секундите што треба да ги користат стрелките нагоре и надолу за да ја сменат опцијата до која ќе се пристапи.

За да ја зачувате датотеката по каква било промена и излез, притиснете [Ctrl] + [X], потоа [S] и [Enter]

Откако ова е променето, ние едноставно мора да извршиме:

sudo update-grub

Ова ќе го ажурира новото што го направија, ќе ги направи промените ефективни.

И воила, завршивме

Овој туторијал беше малку долг, но не значи дека промената на стандардниот влез на Grub2 е комплексна, всушност е прилично едноставна.

Како и да е, ништо повеќе да додадам во врска со тоа.

Со почит

/ код


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

38 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франк Давила dijo

  Користењето на терминалот во linux е важно и интересно, но за тоа користам grub costumizer, преземате само еден пакет во Ubuntu и го инсталирате, тоа ви помага да го прилагодувате grub во сите негови аспекти, што е она што ме интересира и немате толку многу можат или губат време во сеќавање на командите.

 2.   Франк Давила dijo

  Има проблеми при вчитувањето на страницата од проверката на linux.net.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да ... тековниот хостинг не е доволен. Доказ http://justice.desdelinux.net и ти ми кажуваш колку е брз овој блог-клон.

   Ви благодариме за вашата помош

 3.   елиотим3000 dijo

  Благодарам за советот. Како и да е, ќе го користам на мојот друг стар компјутер кога ќе го ставам Debian со Slackware на него.

 4.   аиорија dijo

  туторот е добар ... за Груб

 5.   ГеоМикстли dijo

  Здраво, би сакал да додадам дека во Archlinux за ажурирање на grub менито се користи следнава команда:
  grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (направено како корен)

  1.    sieg84 dijo

   на други дистрибуции е: grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

 6.   sieg84 dijo

  Јас навистина не мислев дека е толку едноставно да се направи тоа.

 7.   Мигел dijo

  Ја напуштам темата малку, но ја користам можноста да прашам, дали може да се стави дополнителен влез за подигнување од ЦД или УСБ во Grub2?

  Поздрав до сите

 8.   Мигел dijo

  Едно сомнение, гледајќи го примерот, ВЕРУВАМ дека првата опција е 0, затоа за WinXP би била 8. Дали е точна?
  честитки

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Навистина, многу ви благодарам за предупредувањето, јас веќе го уредив објавата

 9.   Марлон Руиз dijo

  Благодарам, го ставивте како што е, Едноставно

 10.   Марлон Руиз dijo

  Може ли да објасните како да го смените лицето на Груб, ве молам,

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво како си?
   Веќе објавивме неколку работи за Груб, како да ставите лозинка, како да го промените неговиот изглед итн., Погледнете овде - » https://blog.desdelinux.net/tag/grub/

   Со почит

 11.   asd dijo

  Тестирам дали е во федора, федора грубот е различен од олдбијскиот груб

 12.   Хозе Хаиме dijo

  Ви благодариме многу за упатството и ни го олеснувате KZKG ^ Gaara.

  Со почит

 13.   Рикардо Брито dijo

  Ви благодарам многу, темата беше точна. Јас учам од тебе.

 14.   Ерик Азем Портиoо Акоста dijo

  многу добро пријателе, многу детално
  благодарение

 15.   Санпетер dijo

  Мучаааааааааааааа благодарам!
  Многу ми помогна.

 16.   Мартин dijo

  Совршено на grub 2.02 beta ubuntu 14.4

 17.   сум dijo

  Ви благодарам многу, ефикасно, директно, лесно разбирливо ... и подобро од жив диск со супергруп или посложени работи. Ви благодариме за вашето време за другите

 18.   Алберто dijo

  Здраво KZKG ^ Gaara, неодамна купив компјутер без така, прво инсталирав windows 7 ultimate, а потоа Ubuntu 14.04.
  Кога ќе се обидам да го поставам да се подигнува со Windows 7 по дифолт, ја модифицирам grub-датотеката, но го ставам бројот што го ставам стандардно (или тој на Windows 7, во мојот случај GRUB DEFAULT = 7, или кој било друг), тој не се движи од ubuntu кога Исклучувам и го вклучувам компјутерот повторно. Ажурирав откако изменив за да не биде така.
  Дали знаете некоја причина зошто дури и ако ја измените датотеката, подигањето не се движи од Ubuntu?
  Благодарам однапред.

 19.   Мигел dijo

  здраво како си, имам проблем, имав инсталирано ubuntu 14.10 и нане 17.1 и решив да инсталирам основно os luna, кога го правев тоа, грубот беше изменет и ubuntu се смени од стандардна опција во позиција 5 и после примена Промените како што велите на кој било начин, не можам повторно да го направам ubuntu стандардниот оперативен оперативен систем и да ги оставам основните оперативни системи како последна опција. Што можам да направам во врска со тоа, ви благодарам многу, го ценам навремениот одговор. благодарам

 20.   Виктор dijo

  Благодарам многу !!!
  Многу ми помогна, веќе почнував да се грижам. Но, благодарам за ова упатство, иако е нешто „основно“, важно е

 21.   Жозе dijo

  Добро утро.
  Почитувани многу успешни, вашето знаење многу едноставно и лесно ми помогна многу, ви благодарам

 22.   Тинчо dijo

  Ви благодарам! Поедноставно и добро објаснето.

 23.   Claudio dijo

  Како да конфигурирам grub2 да започне од друг диск до веќе конфигуриран?

 24.   Рафаел dijo

  Со почит Одлично објаснување

 25.   Хозе Товар dijo

  Откако го конфигурирав грубот, сега Windows не излегува ... Далеку од тоа во првата опција за подигнување ... Што да направам за да го поправам ... Благодарам

 26.   Езекиел dijo

  Здраво Ти благодарам за твоето време. Јас се придржувам до коментарот на ИМС, лесен и директен. На здравје

 27.   Santi dijo

  Едноставно објаснување и многу добро изложено. Ви благодарам

 28.   Мохамед изгоре dijo

  пријателе, сликата е убава, но сакам да користам повеќе 15s / px во TIMEOUT, тоа е совет за тебе.
  Имаш и мешан ќебап со бесплатни компири кокаколо, плаќаш во мојата ќебап
  среќа во твојот живот

  1.    АЛА dijo

   Велиш ИНФИДЕЛ, те каменував и не сфаќаш ни уухухухухухухуху

 29.   Адријан абадин dijo

  Поставувам прашање дали можете да го сторите истото од Виндоус? Објаснувам дека сакам да можам да стартувам еден или друг оперативен систем преку оддалечена работна површина, па ако сум на Linux, можам да го модифицирам Grub за да започне Windows. Сега, ако сум на Виндоус, може ли да го модифицирам за да стартувам Убунту?

  1.    АЛА dijo

   Здраво Адријан, твоето прашање е многу интересно, жал ми е што ќе ти кажам дека од прозорците 98 не можеш, срамота е, но мора да се одржиш.
   таблетите се конфликтираат и со МАЦ Јосемит, ЈАС СЕГА СЕ ДО ЈАЈЦИТЕ
   Патем, дали сакате бази на податоци?

 30.   ЈУССЕФ БЕТТИ ДАФИ dijo

  Ви благодариме за објаснувањето, доста широко и прецизно