Како лесно да ги убиете процесите

Во основа има 4 начини de матар ефективно a процес en Linux: убијте го по име, со наведување на дел од името, со PID, покажувајќи го прозорецот на процесот со курсорот на глувчето. Ајде да видиме еден по еден ...

Убијте: убијте процес користејќи го неговиот PID

Најкомплицираниот, но истовремено и најточен начин за убивање на процес е преку неговиот PID („Процесен идентификатор“). Било која од овие 3 варијанти може да послужи:

убие -ТЕРМ пид убиј -СИГЕРТМ пид убиј -15 пид

Можете да го користите името на сигналот (TERM или SIGTERM) што сакате да го испратите до процесот или неговиот идентификациски број (15). За да видите целосен список на можни сигнали, предлагам да го проверите упатството за убиство. За да го направите ова, извршете:

Поврзана статија:
Исклучување и рестартирање користејќи команди

човек убие

Ајде да видиме пример за тоа како да го убиеме Firefox:

Прво, треба да дознаете PID на програмата:

пс -еф | grep firefox

Таа команда ќе врати вакво нешто:

1986 година? Сл 7:22 /usr/lib/firefox-3.5.3/firefox

Ние користиме PID вратен од горенаведената команда за да го убиеме процесот:

убие -9 1986 година

killall: убие процес користејќи го неговото име

Оваа команда е многу лесна

име на процесот killall

Едно нешто што треба да се има на ум кога се користи овој метод е дека ако има повеќе од една инстанца на извршување на таа програма, сите тие ќе бидат затворени.

Поврзана статија:
Cron & crontab, објасни

pkill: убијте процес користејќи дел од неговото име

Можно е да се убие процес со наведување на целото име или дел од името. Тоа значи дека нема потреба да се сеќавате на PID на процесот за испраќање на сигналот.

pkill име на дел_процес

За возврат, овој метод ќе ги убие сите процеси што го содржат внесениот збор. Тоа значи дека ако имаме 2 процеси отворени што споделуваат збор во името, и двата ќе бидат затворени.

 

xkill: убијте процес со избирање на прозорецот со глувчето

Ова е наједноставниот и најпрактичниот метод. Во случај на катастрофа, едноставно притиснете Alt + F2 за да се појави дијалог прозорецот што ви овозможува да извршувате команди. Оттаму, извршете ја следнава команда:

xkill

Курсорот на глувчето ќе се трансформира во мал череп. Останува само да кликнете на прозорецот што сакате да го затворите и да ставите voila. Процес на чао.

 

Неколку последни коментари

Затворајќи, сакав да споделам неколку совети што може да бидат корисни. Во Linux, како и во Виндоус, кога некој процес виси, предметниот прозорец генерално може да се затвори со кликнување на копчето Затвори (што е во форма како X). По неколку секунди, ќе се појави прозорец кој ќе нè праша дали навистина сакаме да го убиеме процесот, бидејќи тој не реагира правилно. Ние велиме да и тоа е тоа.

Ова значи дека методите опишани овде треба да се користат кога ништо не се случува кога ќе кликнете на копчето Затвори на предметниот прозорец.

Во случај на голема катастрофа, не заборавајте дека пред притискање е можно да се изврши а „безбедно“ рестартирање.

Конечно, може да биде многу корисно да откриете кои процеси течат моментално. За ова, различните работни околини (GNOME, KDE, итн.) Имаат графички алатки кои ја олеснуваат оваа задача. Меѓутоа, во случај да не можете да пристапите до нив или едноставно сакате да го сторите тоа од терминалот, можете да го извршите следново:

врв

Во случај ова да не работи или да го немате инсталирано соодветниот пакет, секогаш можете да извршите:

пс -А

Ова ќе ги наведе сите процеси што се извршуваат, заедно со нивните соодветни имиња и PID.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ónеронимо Наваро dijo

  «Ps -ef | „grep firefox“ не е исто што и „pgrep firefox“?

  Па лично јас користам „пидоф“ за да добијам ПИД.

  Честитки!

 2.   Јаго Мартинез Окања dijo

  она што го користам најмногу е:
  top $ врв
  покажувајќи ни го списокот на активни процеси, тогаш ако притиснеме „k“ или напишеме „убие“, ќе побара од нас pid на процесот за да го убиеме (го читаме од горе) и потоа влегуваме, за да излеземе од врвот, притискаме „q "
  Многу добар влез, но овој начин ми се чини поедноставен. Ако терминалот не работи, се обидуваме со ctrl + alt + f [1-6] и направете го тоа од таму.

 3.   Анатонија dijo

  Кои генијалци момци благодарам што ми помогнавте ми дадоа одлична рака со овој пост !!!

 4.   Октавио Вилануева dijo

  Здраво! Може ли командата xkill само да ја снема програмата Х и да е сè уште отворена? Затоа што секогаш ми се случува кога ќе одам кај менаџерот за задачи, процесот е сè уште жив и морам да го убијам.
  Признавам, јас сум многу новак. И командите killall и pkill многу ќе ми помогнат. Ви благодариме што ги поставивте, многу добар блог.
  Честитки!

 5.   Хеберт Ардила dijo

  Препорачувам htop ... најдобро е за тоа ...

  работи со ncurs

  sudo apt-get инсталирај htop

 6.   Лион dijo

  pidof не е за сите Unixes, на пример Соларис ја нема таа наредба и тоа нè наведува да ги користиме моќните п.с.

  Со почит

 7.   даб dijo

  htop е повеќе глаголен и лесен за корисниците

 8.   Руда Мачо dijo

  Во случај на употреба на PID, точната работа е $ kill PID што стандардно го испраќа сигналот SIGTERM, во случај процесот да не реагира, се користи $ kill -9 PID што го испраќа сигналот SIGKILL, последниот го елиминира процесот без да дозволи правилно исто затворање (може да има загуба на податоци на пример). SIGTERM прашува, ве молам, SIGKILL му дава секира

 9.   Родриго dijo

  Фала многу, ќе го тестирам ако ми се случи повторно.

 10.   Родриго dijo

  барање Кога околината на работната површина виси во Ubuntu (јас користам Unity), дали може да се рестартира без да се убијат сите други процеси? Јас не сум многу напредна во Linux и понекогаш ми се случува да работам и да ми виси, единствено што правам е безбедно рестартирање, но губам сè на што работев.

  Не знам дали се разбира моето сомневање.

  Со почит

 11.   СталВалдс dijo

  Процес во зомби-држава не може да биде убиен на традиционален начин.

  Еве за повеќе детали: esdebian.org/wiki/matar-proceso-zombie

 12.   снаодлив dijo

  За понапредните, како убивате процес во ЗОМБИ?
  само за да генерираме малку разговор

 13.   Хорхе Випс dijo

  Многу добро, само она што ми требаше ..

 14.   Пепе dijo

  Вистината е дека командата за убиство е многу корисна. Да се ​​биде во можност да се убијат досадни процеси само со повикување на убиство е одлично. Конечно команда што служи нешто.

 15.   Алекс dijo

  Теоретско прашање: Убивање на процес значи дека тој престанува да работи. Моето прашање е обратно, ако сакам да го започнам тој процес што го убив, како да го направам тоа?

  1.    alex dijo

   Па добро ставате ./( името на процесот) и
   со ова повторно го стартувате и вашиот PID исто така ќе излезе

 16.   CК Ривера dijo

  Одлично, имав време да барам ваква помош. Тоа беше многу корисно за мене. Ви благодарам многу за споделувањето.
  Поздрав од Сан Луис Потоси, Мексико.

 17.   alex dijo

  Како можам да убијам два процеса знаејќи го нивниот PID во истата команда?

  1.    Јован dijo

   Мислам дека беше „убиј [Прв ПИД] [Втор ПИД]

 18.   Гаучита Ватафак dijo

  Многу интересна статија. Оваа веб-страница е мојата главна веб-страница за Linux.

  Јас генерално користам:
  пс секира | grep process_name (ова за да го лоцирате на системот)
  убие -9 процес_ид

  Споделувам бесплатен онлајн курс за баш што опфаќа:
  https://aprendemia.com/cursos/curso-de-bash-scripting Се надевам дека ќе биде корисно.

 19.   Енди dijo

  и ако сакав да биде профил во linux само оној што се затвора како што треба?

  пример имам отворени 2 профили на firefox
  но сакам да затворам само еден профил

  профил 1
  профил 2

  Сакам да се затвори само профилот 2 како што треба да биде командата

  однапред благодарам за одговорот

 20.   ме dijo

  како можам да ги убијам процесите на преден план на ubuntu, со единствена командна линија