Како да користите WhatsApp на Linux со Pidgin

Земајќи како изговор два од статиите објавени вчера (еден од елав и еден Мио) во која се дискутираше на темата WhatsApp и Facebook + Pidgin, земајќи го ова предвид, помислив да направам статија во која ќе објаснам како да се користи Whatsapp со Пиџин 🙂

Предупредување: методот опишан во овој пост се чини дека престанал да работи поради проблеми со повреда на авторските права.

Како да користите WhatsApp на Linux преку Pidgin

Првото нешто ќе биде да инсталираме пиџин и други пакети што ќе ни бидат потребни наскоро

Ако користите Debian или деривати:

sudo apt-get install git pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git make g++

Додека сме во ArchLinux, мора да инсталираме pidgin и git од официјалните складишта и други пакети од AUR

sudo pacman -S pidgin git направи gcc yaourt python2-yowsup-git python2-argparse yowsup-клиент-git

Сега ќе го преземеме од складиштето за git пурпурниот додаток WhatsApp, односно додатокот WhatsApp за Pidgin. Покрај преземањето на yowsup, што е скрипта што ќе ни помогне при проверка на WhatsApp:
git клон https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple git клон https://github.com/tgalal/yowsup.git

Со тоа ќе создадеме две папки, една наречена whatsapp-виолетова и друга наречена yowsup, ајде сега да го составиме додатокот за Pidgin и да го преместиме во папката за додатоци за Pidgin:

cd whatsapp-виолетова направи cp -rf libwhatsapp.so / usr / lib / pidgin /

Сега ќе одиме во папката каде што бевме претходно и ќе и дадеме дозвола за извршување на скриптата во папката yowsup:

cd .. chmod + x yowsup / src / yowsup-клик

Па, откако ќе завршиме со компилација и инсталација, тогаш ќе ги конфигурираме податоците на нашиот WhatsApp како такви. Dataе ги поставиме нашите податоци во датотеката whatsapp_config.txt (што ќе ги создадеме) во папката src во рамките на yowsup:

nano yowsup/src/whatsapp_config.txt

Таму ќе ги утврдиме следниве податоци:

cc = ____ (меѓународен код на нашата земја)
телефон = ________ (Повторно нашиот меѓународен код проследен со нашиот телефонски број)
id = ______________ (Бројот што го идентификува нашиот телефон, или IMEI или Mac во случај да имате iPhone)
лозинка = _____ (Сè уште не сме регистрирани, така што ќе остане празно)

Во случај ова да е прв пат со WhatsApp, односно никогаш да не сте се поврзале на мрежата, тогаш можете да го игнорирате полето за id, бидејќи овие информации се наведени тука за да избегнете конфликти

Тоа е, податоците на пример би биле вакви:

cc = 53
телефон = 5351234567
id = KKKKKKKKKKKKKKKK

Кога ќе ги запишеме податоците, притискаме Ctrl + O да заштедите и Ctrl + X да излезе.

Сега ќе побараме СМС-порака што ќе го содржи кодот за активирање на WhatsApp со следниве команди:

cd yowsup / src / ./yowsup-cli -c whatsapp_config.txt - побарај код смс

Тогаш ќе треба да почекаме неколку минути за да пристигне СМС-пораката со кодот, а кога ќе пристигне треба да ја извршиме следнава команда:

./yowsup-cli -c whatsapp_config.txt --register XXX-XXX

Тие очигледно мора да го променат XXX-XXX за кодот што ги достигнува

Ако досега сè одеше добро, вакво нешто треба да се појави на терминалот:

статус: во ред вид: бесплатен PW: warK5 + Uo5ohj0eOobair6e = цена: 0,89 € цена_истекување: 1206749205 валута: цена на ЕУР: 0.89 истек: 1749384503 најава: 948374939 тип: постоечки

Откако ова ќе биде прикажано на терминалот, подготвени сте (конечно!) Да го отворите Pidgin. Ние го отвораме и одиме Сметки - »Управувајте со сметки :

Pidgin-управување-сметки Потоа кликнуваме на копчето Додај и ќе најдеме ваков прозорец:

pidgin-whatsapp-create-account

Забележете дека сега се појавува WhatsApp во списокот на мрежи

Избираме WhatsApp, па потоа во корисникот Ние го ставаме нашиот телефонски број (не заборавајте да го ставите кодот на нашата земја на прво место, на пример, 5351234567, 53 од Куба), во лозинка Ја ставаме таа комбинација на броеви и букви што ни ги даде претходната скрипта, што е веднаш до pw (Пр: warK5 + Uo5ohj0eOobair6e =), и тоа е тоа.

WhatsApp можеме да го користиме на сопствен компјутер, со сите удобности што ни ги нуди ова.

Ах, мал детал, бидејќи WhatsApp на паметниот телефон ги користи контактите зачувани на паметниот телефон како такви, во Pidgin нема да имаме наши контакти, затоа ќе треба да ги додаваме рачно за наскоро да разменуваме пораки со нив. Да додадете контакт е едноставно, корисничкото име на контактот ќе биде неговиот телефонски број, се разбира, пред да му претходи бројот на земјата (Пр. 349472783494… 34 од Шпанија).

Да појаснам, јас не сум голем обожавател на WhatsApp, уште помалку, всушност, да го правам упатството што го користев на сметка на пријател, затоа што ... овде во Куба, WhatsApp нема поддршка. Она што не можеме да го негираме е дека WhatsApp е една од најновите мода, без разлика дали ја користите на вашиот паметен телефон или таблет со користење на пазарот на апликации на компјутерскиот систем, како и ако претпочитате да преземате и инсталирате WhatsApp помагајќи ви на друга веб-страница, тој е една од оние навики или обичаи што некои корисници ги користат секој ден, кои почнаа да остануваат.

Што си прават корисниците на Linux?. Ова упатство што штотуку го прочитавте е примерот дека уште еднаш, во Linux можеме да сториме сè или скоро сè што прават другите корисници на нивните системи, всушност, многу пати дури и успеваме да ги направиме работите подобро ^ _ ^

Поздрав и добро, се надевам дека овој совет ви беше корисен.

П.С: Веќе може да имате GTalk, Yahoo, Jabber, Facebook, Windows Live и сега WhatsApp, боже, го сакам Pidgin LOL!

Уредување:

Голема благодарност до Алфред за вашето одлично објаснување во коментар:

Здраво, благодарам за написот, ми успеа, само сакам да направам некои детали за Манџаро (0.8.8):
1.- Пакетот што треба да се инсталира е python-yowsup-git (не python2-yowsup-git), на овој начин верзиите на зависностите исто така ќе бидат различни и ќе работат со yowsup-client-git.
2.- Не е потребно да се клонира whatsapp-виолетова или yowsup.git, обајцата се наоѓаат во AUR, првиот се вика пурпурно-whatsapp-git и вториот се нарекува yowsup-клиент-git.
3.- Кога се повикувате на конфигурациската датотека, само наведете ја нејзината локација.
За да се регистрира потребно е ставете ги првите 3 варијабли, cc, телефон y id; Во случајот на Мексико, кодот на земјата е 52, додека бројот (телефонот) мора да биде прецизиран со истиот код и бројот 1. Се чини дека идентификацијата може да биде случајна вредност, не сум сигурен за ова.
Откако ќе се регистрирате и имате ваша лозинка, инсталираните апликации повеќе не се потребни, освен додатокот Pidgin „purple-whatsapp-git“. Корисникот во Пиџин ќе биде истиот што го користевте во конфигурацијата, повторувам дека во случајот на Мексико ќе биде 521 и веднаш, без празни места, телефонскиот број.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

150 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   guillermoz0009 dijo

  Имам само едно прашање, лична карта, дали може да биде какво и да е? Го напуштив «ККК… ..»

 2.   Гискард dijo

  ОМГ !!!
  Одлично! Ви благодарам. За некое време ќе го тестирам да видам како ќе помине.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за читањето ^ _ ^

   1.    Дејвид Андраде dijo

    Извинете што излегов од темата, но дали користите опера или е грешка во идентификаторот?

 3.   Франциско dijo

  Ви благодариме за упатството.

  При барање на СМС-порака ја добивам следната грешка:

  параметар: број "
  причина: b'bad_param '
  статус: b'fail '

  Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали ги користите податоците што се појавија на терминалот?
   Не заборавајте да не го ставате симболот + пред кодот на земјата

   1.    Франциско dijo

    Да, ги користев само тие податоци, без знакот „+“ и ми ја фрла таа грешка ...

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Прочитајте овде: https://github.com/tgalal/yowsup/issues/58

    2.    Франциско dijo

     Точната команда што ми дава грешка е:

     ./yowsup-cli -c whatsapp_config.txt –смикс-код за барање

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Да, точно, бидејќи очигледно има нешто што не е во ред во датотеката за конфигурација, во врската што ти ја испратив има корисник со ист проблем како што ти и другите му помагаш.

     2.    Маркос dijo

      Истото ми се случи, сè додека не го прочитав добро под објавата што вели дека во бројот треба да го повториш кодот на земјата.
      Пр:
      cc = 54
      број = 54XXXXXXXX

      Исто така, не стигнав да ја добивам СМС-пораката.

  2.    Габриел Волпе dijo

   Многу добар пост! Работеше за мене совршено!

   Ви благодариме!

 4.   Феркај dijo

  Во првата команда за инсталирање на pidgin и приклучоци, има грешка. Ми се чини дека за првиот git xD

 5.   Феркај dijo

  Патем, заборавив. Ви благодарам многу за упатството

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме што не прочитавте.
   Каде е оваа грешка? 😀 која е линијата? Да го провериш. 😉

   1.    guillermoz0009 dijo

    Е во…. sudo apt-get git инсталирајте пиџин питон 2.7

    Отстранувањето на "git" со тоа започнува да се инсталира. =)

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Уфф хаха нели хехе, благодарам на двајцата што го истакнавте, ќе го исправам наскоро

   2.    Родни dijo

    sudo apt-get git инсталирај pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git направи g ++

    После „apt-get“ пишува „git“ не е во ред

 6.   Г-дин брод dijo

  Го ценам упатството, никогаш не боли да имаш информации за ова. Сепак, не смееме да заборавиме дека Whats App не е многу подобар од Windows Live Messenger, Skype или други средства, сепак е услуга што тргува со наши информации и не гарантира никаква приватност во нашите најлични разговори.

  Исто така, невозможно е да контактирате со никого денес преку SIP или XMPP (се подразбира дека под ова мислам на „сигурни“ сервери XMPP), освен ако не станува збор за група девствени Ликови на Линукс. Се надевам дека ќе дојде денот кога луѓето ќе користат бесплатни апликации за комуникација со ненавредливи термини и услови.

  Како и да е, исто така, благодарам за упатството, уште една демонстрација дека ништо не е невозможно.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да секако, само што како и претходно со елав и јас објавивме пост (тој за WhatsApp и јас за Pidgin) и добро, ми текна да видам дали и двете апликации можат да се комбинираат ^ _ ^

   Ви благодариме за читањето

 7.   сатанаГА dijo

  Не ми го испраќа кодот. Веќе го имам Whataspp на мојот мобилен телефон. Има ли друг начин да го пренесеме на пиџин? Благодарам, добро туто.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали ја ставивте личната карта за да не се коси со WhatsApp што веќе го имате на вашиот мобилен телефон?

 8.   Никола dijo

  Не добивам СМС-пораки и чекав доволно долго, што ќе биде тоа?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Понекогаш може да потрае и до 30 минути, колку и да звучи неверојатно.

   1.    Никола dijo

    Има нешто што сè уште не ми е јасно, во лична карта треба да ставам IMEI на мојот телефон или нешто случајно за да не дојде до судир?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     IMEI на вашиот телефон, освен ако не е iPhone, а потоа наместо IMEI, она што треба да го ставите е неговиот MAC

     1.    Никола dijo

      Чекав повеќе од 30 минути, да видам дали ќе пристигне утре, хахаха.

      Поздрав и благодарност за водичот.

     2.    Глаукон dijo

      Никогаш не доаѓа, чекав повеќе од 30 минути.

  2.    Планзер dijo

   Како мене, смс-пораките никогаш не доаѓаа од терминалот, по пребарувањето ја најдов оваа страница https://coderus.openrepos.net/whitesoft/whatsapp_smsАко го поставивте барањето со конзола на страницата, сепак ќе мора да го почекате преостанатото време, но пораката пристигнува веднаш, поздрав!

   1.    lolo dijo

    Бидејќи не ми одговараше, ја следев вашата врска и го внесов мојот телефонски број заедно со префиксот.

    СМС-пораките веднаш дојдоа кај мене, пишува:

    WhatsApp код xxx-xxx

    Тоа е, трицифрен број, цртичка и три други цифри.

    Интернет не ме прашува за IMEI на телефонот, но еј, факт е дека кога го ставив тој код во Pidgin, тоа ми даде грешка во врската.

    Не знам што тргна наопаку.

  3.    Пастор dijo

   Никогаш не ги добив СМС-пораките, па затоа користев два мобилни телефони, едниот со whassap (кој не е регистриран) и другиот со бројот што сакав да го регистрирам, па СМС-пораките пристигнаа и потоа продолжив како кога треба да го внесете кодот во терминал.

 9.   Фернандо dijo

  Здраво на сите. Па, морам да кажам дека три четвртини од истата работа ми се случува. Ова е она што ми се враќа кога ќе ја внесам командата за барање на СМС:

  статус: не успее
  парам: број
  причина: лош_парам

  Поздрав и благодарност однапред за вашето време.

  1.    Франциско dijo

   Тоа ми се случи и јас веќе го решив, во случај да му се случи на некој друг ќе им кажам дека заборавив да го ставам меѓународниот код на мојата земја на телефон, односно ако мојот телефон е: xxxxxxx треба да го ставам телефон: 34xxxxxxx и го заборавив тој префикс.

   Сега чекам СМС-порака.

   Честитка.

   1.    Фернандо dijo

    Токму Франциско беше грешката, така што и јас ја чекам пораката. Ви благодарам. Поздрав до сите.

 10.   Фелипе dijo

  И, дали можете да комуницирате со корисници на други мрежи XMPP или само помеѓу корисниците на WhatsApp? инаку, џабе ми е

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не, само со WhatsApp. Тоа е затворен XMPP, исто како GTal или Facebook

 11.   Маријано dijo

  Оваа команда е погрешна:
  sudo apt-get git install pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git make g++
  навистина е така
  sudo apt-get install git pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git make g++
  И бидејќи сме, додајте го судо во cp на приклучокот
  sudo cp -rf libwhatsapp.so /usr/lib/pidgin/

 12.   ангелблејд dijo

  Треба да го прочитате ова ако ви се случи со верзии на многу неодамнешни клиенти на WhatsApp >> https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple/issues/61

  Треба да ги прочитате овие работи што ги најдов

  -Број 51
  https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple/issues/51
  Според авторот на приклучокот, фотографијата на профилот сè уште не е видлива, може да биде додадена подоцна

  -Број 29
  https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple/issues/29
  За да добиете емотикони, мора да се симнете https://github.com/stv0g/unicode-emoji и ставете ги во $ HOME / .purple / смајли и потоа изберете го сетот емотикони во опциите.
  Ликовите што не се прикажуваат правилно, се дел од пиџин бубачка
  https://developer.pidgin.im/ticket/15756#ticket

  -Whatsapp групира, Пиџин го толкува како разговори. Во разговорите, проверете ги опциите "Повторно поврзете се кога сметката е поврзана" и "Останете во разговорот кога е затворен прозорецот". Ако не, ќе бидете надвор од групниот разговор.

  -Промената на статусот одговара на правење статус на наслов и зачувана порака. Оџито

 13.   елиотим3000 dijo

  Вистината е дека би сакал Конталк да биде во опциите Пиџин, но бидејќи WhatsApp има најмногу зависни лица, подобро да замолчам.

  Ист, добар совет.

  1.    Свикер dijo

   Пред неколку недели објавија Оваа статија за да го конфигурирате Kontalk од кој било клиент XMPP (иако за тоа е потребно да се работи Python скрипта за да работи).

 14.   Складирајте го кимото Fume dijo

  Во кде е можно да се направи тоа со копет?

  1.    алберт јас dijo

   Нема време да го проверам, исто така се надевам дека некој знае
   Ви благодарам многу

  2.    труко22 dijo

   Јас сум исто така заинтересиран, но за Телепатија

 15.   Лав dijo

  Ве предупредувам дека пред некое време го сторив истото во pidgin (не се сеќавам дали беа исти чекори), но оние на WhatsApp го блокираа бројот за да го користат во нивната мрежа 60 дена.
  Тоа е само предупредување. Подобра среќа од мене.

 16.   еКаф dijo

  Одлична објава, но имам прашање во врска со тестовите што ги направивте, ако веќе го имам смартфонот поврзан со wasap и тогаш го поврзувам пиџин како што опишавте погоре, дали е изгубена поврзаноста со паметниот телефон? Ако не, дали пораките стигнуваат и до вашиот мобилен и до пиџин?

  1.    франџагирон dijo

   Да, асоцијацијата со паметниот телефон е изгубена. Може да се поврзе само со еден уред.

   1.    бксо dijo

    Пуф, ако се изгуби асоцијацијата со мобилниот телефон, тоа ќе се случи, затоа што кога најмногу користам WhatsApp е кога не сум дома

  2.    Мигел dijo

   Користете Fonyou за да имате друг мобилен број

 17.   Жоакин dijo

  Интересно. Не користам мобилен телефон, затоа не знам многу за WhatsApp, но она што не го знаев е дека е потребно да се користи телефонскиот број за сметката.

  1.    Рафаел dijo

   Импресиониран сум што не користите мобилен телефон.
   Ме изненадува затоа што нормално linuxeros се повеќе поврзани со технологиите.
   Дали има одредена причина?
   споделете со нас како се чувствува да се живее без мобилен телефон.

   1.    Жоакин dijo

    Хаха. Па, вистината е дека имав Nokia 5610 пред неколку години и го користев само за да слушам музика. Го купив во време кога ми требаше, но тогаш веќе не ми требаше.

    Исто така, пред неколку години набавив промотивна опрема со месечна претплата, но тогаш сакав да ја откажам линијата и ми требаа 5 месеци да ја завршам постапката.

    Неодамна, користејќи чип за полнење картичка, ако сакаше, тој се поврза на Интернет (благодарение на директниот пристап на копчето број 0), а тоа ми го трошеше кредитот секој ден и никогаш не знаев како да ја откажам таа услуга.

    Како и да е, двапати ме измамија две телефонски компании и ги мразам, затоа никогаш повеќе нема да користам мобилен телефон (се разбира со линија). Иако малку ме привлекуваат новите модели на паметни телефони поради Wi-Fi и оперативниот систем, но по цена тие вредат „бесплатно“ (т.е. без телефонска линија), можете да купите 2 или 3 со линија , во зависност од компанијата. Колку ги мразам ... ¬_¬

 18.   Бруно касио dijo

  Има грешка во првата команда:

  sudo apt-get GIT инсталира пиџин питон 2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git направи g ++

  Пробам и се враќам

 19.   Маурициус dijo

  Чекам…

 20.   хроноси dijo

  Одлично упатство, сè може да се направи во Linux ^ _ ^

 21.   Гијокс dijo

  Пред неколку месеци се обидов да го натерам да работи и не бев успешен, особено со проблемот со лозинката.

  Toе се обидам повторно, но имам прашање, ако го користам мојот телефонски број, може ли да продолжам да користам WhatsApp на мојот мобилен телефон?

  1.    Јаотл dijo

   Во мојот случај, тој не го препознава мобилниот телефон подоцна, барајќи од вас да внесете код што WhatsApp ви го испраќа преку смс (а тоа пристигнува многу брзо). Ако го внесете, сега ќе ве отстрани од пиџин ...

 22.   Мануел Р. dijo

  Мислам дека е одлично да може да се користи WhatsApp на компјутер, но го имам истото сомневање како eKaph, ако користевте WhatsApp со Pidgin, дали ќе има проблеми со услугата на мојот паметен телефон? Прочитав дека е, но сепак би сакал некој овде што го пробал да го потврди. Уште повеќе, тие препорачаа да добијат „сметка“ со нов број на веб-страница (го заборавив неговото име), но тој бара да испрати копии од службени лични карти и тоа не ми дава многу добро чувство. Со почит

 23.   Хозе Дамијан dijo

  Одличен придонес, веднаш го раширив меѓу моите контакти

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам многу што не прочитате

 24.   Луис dijo

  Добро утро, ми треба малку помош:

  Кога ќе го стартувам ова во мојот терминал Ubuntu 12.10:
  "Sudo apt-get git install pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git make g ++"

  Се вратив:
  Е: Невалидна операција: git

  Дали имате идеи?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Моја грешка, командата е:

   sudo apt-get install git pidgin python2.7 python-dateutil python-argparse libglib2.0.0 libglib2.0-dev libpurple-dev git make g++

   1.    Бруно касио dijo

    Да не предупредувам повторно, но има уште една „грешка“

    командата git се наоѓа 2 пати

 25.   Сарон dijo

  Морам да предупредувам дека не можете да го користите на компјутер и на мобилен во исто време, и секогаш кога ќе го активирате на мобилниот, мора да извршите дел од процесот за да може да работи на компјутер. Затоа, сметам дека е корисно само за оние кои не можат да користат wassap на мобилниот телефон.

 26.   фрибсдик dijo

  Извонредна иако мрзеливост да користите апликација од овие на компјутер !!

 27.   Алфред dijo

  Здраво, благодарам за написот, ми успеа, само сакам да направам некои детали за Манџаро (0.8.8):
  1.- Пакетот што треба да се инсталира е python-yowsup-git (не python2-yowsup-git), на овој начин верзиите на зависностите исто така ќе бидат различни и ќе работат со yowsup-client-git.
  2.- Не е потребно да се клонира whatsapp-виолетова или yowsup.git, обајцата се наоѓаат во AUR, првиот се вика пурпурно-whatsapp-git и вториот се нарекува yowsup-клиент-git.
  3.- Кога се повикувате на конфигурациската датотека, само наведете ја нејзината локација.
  За да се регистрирате, потребно е да ги поставите првите 3 варијабли, кубика, телефон и проект; Во случајот на Мексико, кодот на земјата е 52, додека бројот (телефонот) мора да биде прецизиран со истиот код и бројот 1. Се чини дека идентификацијата може да биде случајна вредност, не сум сигурен за ова.
  Откако ќе се регистрирате и имате ваша лозинка, инсталираните апликации повеќе не се потребни, освен додатокот Pidgin „purple-whatsapp-git“. Корисникот во Пиџин ќе биде истиот што го користевте во конфигурацијата, повторувам дека во случајот на Мексико ќе биде 521 и веднаш, без празни места, телефонскиот број.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам многу, маестрално објаснување. Всушност, мислам дека ќе го цитирам овој коментар во објавата

 28.   Хуан Антонио dijo

  Работи… НО.

  Кога го правам ова, повторно ме прашува на телефон за бројот за потврда: S (како кога WhatsApp е повторно инсталиран).
  Не знам дали кога ќе го проверам во цел ќе ја изгуби врската во пиџин?

  Со почит

  1.    Хуан Антонио dijo

   Работи… НО.

   Кога го правам ова, повторно ме прашува на телефон за бројот за потврда: S (како кога WhatsApp е повторно инсталиран).
   Не знам дали кога ќе го проверам во цел ќе ја изгуби врската во пиџин?

   Со почит

 29.   гриндерарт dijo

  Сакав да коментирам дека има грешка во репликација. Дозволете ми да објаснам, при инсталирање на додатокот за whatsapp и следење на целосното упатство, тој ми служи совршено, ве предупредувам, доаѓа критичниот момент дека кога ќе го ставите кодот за активација или # зборот, whatsapp на мобилниот телефон престанува да работи со испраќање на следново порака:
  "Неуспешна врска! Ве молиме, проверете го вашиот телефонски број. WhatsApp можете да користите само со ист број на еден уред истовремено »
  Очигледно, репликацијата на истиот ID или број предизвикува барем еден од уредите да користи WhatsApp, надминувајќи го другиот.
  Ви благодариме за упатството

 30.   Ramon dijo

  Одлично упатство.
  Јасно и концизно.
  За прв пат ми успеа.
  Ви благодариме.

 31.   мат 3х6 dijo

  Јас го направив тоа како што е и добро се вклопувам ... но msg никогаш не стигна до мојата ќелија.
  Тој ми рече: Испратено и целата партија, но ништо. гракс еднаков салу2

 32.   стебла dijo

  Здраво, би сакал да го вклучите начинот на деинсталирање и оставете го на нула, бришејќи ги сите папки, референци, датотеки, итн итн ... (Јас сум заинтересиран за Ubuntu особено)
  Очигледно не ми успеа, но мислам дека ќе го прочистам и повторно инсталирам од нула мислам дека би функционирало. Pidgin не покажува whatsapp како опција, мислам дека грешката е предизвикана од Purple, наместо тоа, неговиот процес функционираше правилно, но исто така треба да го прочистам, бидејќи кога не работеше, повторно го поврзав whasapp со мојот паметен телефон.

 33.   садалсуд dijo

  Здраво, работеше за мене, но msn трае премногу долго за да пристигне, па ја искористив страницата што некој ја препорача таму [1] и таа пристигна одеднаш, со кодот од 3 букви - 3 букви и ја креирав мојата сметка во pidgin , и ефективно можев да разменувам пораки со луѓе кои имаат WhatsApp, мора да ги додадете.

  И го споделувам коментарот на авторот на објавата (и благодарам !: Д)
  „Да појаснам, јас не сум голем обожавател на WhatsApp, уште помалку, всушност, да го правам упатството што го користев на сметка на еден пријател затоа што ...” Само сакам да одржувам контакт.

  [1] https://coderus.openrepos.net/whitesoft/whatsapp_sms

 34.   илуки dijo

  Добро.
  Ви поставувам прашање: Ги правам сите чекори како што треба, но кога ќе го стартувам Pidgin, тој ми кажува дека серверот ја отфрла врската. Дали е тоа затоа што немам план, но го користам со картичка за преоптоварување?
  Благодарам и поздрав.

  1.    Тон dijo

   Тоа ми се случи и беше затоа што ставив слика на профил ... мора да ја отстраните, не е поддржана функција.
   Се надевам дека тоа е тоа.

 35.   @Jlcmux dijo

  Прво на сите, благодарам за објавата. Јас го имам следниот проблем. Кога ќе го побарам кодот, тој ми го дава следниот резултат:

  [jose @ manjaro src] $ ./yowsup-cli -c whatsapp_config.txt –смикс-код за барање
  метод: b'sms '
  обидете се повторно_после: 1805 година
  статус: б е испратен '
  должина: 6

  Во теорија го испрати и сè е во ред. Но, никогаш не добив СМС-порака ..

  Што може да се направи

  Поздрав.

 36.   Даниел dijo

  Многу добра статија, продолжете така

 37.   рофо dijo

  Добивам порака која вели: yowsup-cli: нарачката не е пронајдена
  Јас користам linux mint 64 bit, ги правам сите чекори еден по еден и за време на составувањето не можев

 38.   Алам dijo

  Многу добро!! Ме одеше до третиот, но ме шеташе! Ви благодарам!

 39.   Франциско dijo

  Здраво!
  Не ми успеа. Следев сè до буквата, сè мина добро, но кога ќе го користам пигдот добивам порака „Серверот ја затвори врската“.
  Дали има некаква врска со тоа што е од Аргентина? Дали има некој друг параметар што треба да се измени од сметките за управување?
  Било какви идеи. Благодарам многу

 40.   Емануел Дијаз dijo

  Две работи:

  - Во кој формат е поставен MAC?

  -Накратко, не може да се користи на компјутер и iPhone истовремено? Односно, ако го активирам од едната страна го деактивира од друга и обратно, за мене ова не е функционално, како што не наоѓам смисла да имате број за разговор преку WA само за компјутер и друг на iphone.

  Кои било коментари или помош што ги ценам.

 41.   гавран291286 dijo

  Може ли да биде во LInux Mint 13?

 42.   гавран291286 dijo

  Според она што го гледам, не вреди или испробаната вистина ... веќе не работи 🙁

 43.   Васап dijo

  Willе продолжам со прозорци

 44.   румени dijo

  Можете да преземете отпад без последна верзија на вирус во http://wasap.net/descargar-wasap

 45.   вртложни dijo

  Ја читав оваа статија и навистина ми се допадна. Пробав, но работам на трискел 6 дериват на ubuntu и во терминалот ја пишувам линијата git клон https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple
  git клон https://github.com/tgalal/yowsup.git
  и Meda грешка што не ја наоѓа. Јас пишувам sudo apt-get install git.

 46.   ПИКОРО Ленц Меккај dijo

  загрижувачки3 дека големите компании ги одредуваат напорите на другите, методот повеќе не работи, едноставно со законски средства тие го затворија складиштето.

  Мислам дека треба да се заврши нова работа и да се објави, анархијата е единственото нешто што ќе ги победи парите на овие корпорации кои не издаваат апликации за Linux!

  тогаш компанијата ме обврзува (со измама на мнозинството) да користам windo, бидејќи го „маѓепса“ мнозинството, и јас морам да се прилагодам на другите! Ако имам моќ да рушам wallид, зошто да не?

 47.   Карлос dijo

  Преминав од Нане во Пеперминт. Ја чував сметката во Пигдин и преземените папки и со податоците во Дома, но сметката не ме препознава. Што треба да направам повторно? Исто така, сега сум регистриран

 48.   Рамиро Рамирез dijo

  Многу добар пост, супер би рекла

 49.   хевинетол dijo

  Ажурирање: Од денес 06 мај 2014 година, тој продолжува да работи совршено. Тие повторно ги отворија репоата во ГИТ.
  Единствената мана е што кога WhatsApp се користи од Pidgin, WA се одврзува од мобилниот и обратно.

  Честитки!

 50.   Кристијанхд dijo

  уште ќе работи?

 51.   Нахуел dijo

  Одлично, ви благодарам многу.

 52.   отпад dijo

  Ја сакам статијата

 53.   еј dijo

  повторно работеше!

 54.   еј dijo

  повторно работеше !!
  извинете ако го испратив двапати не сум сигурен дека пристигна првиот коментар

 55.   Иван dijo

  Јас го направив целиот процес, сè мина добро. Успешно сум најавен, но не можам да испраќам или примам пораки. Дали имате идеи?

  Честитки!

  И, како што вели другарот ПИКОРО Ленц Меккај: „Анархијата е единственото нешто што ќе ги победи парите на овие корпорации кои не издаваат апликации за Linux!“ (sic)

 56.   Жозе dijo

  Известувам дека „за да не заминам“ го следев упатството чекор по чекор иако пишува дека пред 7 месеци престана да работи, и функционираше совршено! Ви благодарам многу, вистината е дека итно требаше да имам whatsapp на мојот лаптоп за работно прашање и упатството многу ми помогна.

  Имам мало сомневање, не знам дали можете да ми помогнете, ако сакав да инсталирам 2 или повеќе WhatsApp, дали е можно? Кои чекори би требало да ги повторите?

  Ви благодариме повторно

 57.   Габриел Кампос dijo

  Генијален !!
  На работа е малку непријатно да го чувате паметниот телефон постојано и со пигден сè е решено.
  Честитки!

 58.   Бени .ејмс dijo

  благодарам за оваа информација, јас само ја инсталирав на Lubuntu 14.04 Lts и работи одлично.

  Барам ваше овластување за ширење на овој пост на форум во Лубунту.

 59.   Gabriel dijo

  Го испробав денес во Арх, можев да ги изведам сите чекори, но за жал не ми успеаја work

 60.   Ариел бенитез dijo

  Здраво Би сакал да ти поставам прашање.
  Го испробав ова од whatsapp во моите две дистрибуции Fedora 20 и Antergos. И кај едните и кај другите успеав да инсталирам добивање на СМС-пораки со кодот, одете на Pidgin и ставете корисничко име и пас.

  Она што ми се случува е дека не можам да разговарам затоа што по неколку секунди се прекинува врската со серверот. Го фаќам телефонот и исто така е офлајн.

  Прашање Работи истовремено со Pidgin и мобилниот телефон со whatsapp ????

  1.    Тон dijo

   Тоа обично се случува затоа што тие ставаат слика на икона од пријател или профил, мора да ја отстраните. Се надевам дека тоа е тоа.

 61.   Оскар Јтриаго dijo

  Честитки, добра работа, дали може да ја инсталирам во Канаима 4.0, благодарам однапред, Успех

 62.   Гибран Алексис Морено Зусига dijo

  Добивам „Серверот ја затвори врската“

  Д во линукс нане 17 од Мексико

 63.   Ентони dijo

  Тестирано на Kubuntu 14.04 и работи совршено
  Благодарам

 64.   кулк dijo

  вееееееенисимо до мене дали ми работеа смс-пораките, го побарав неколку пати и стигна

 65.   Сантијаго алесио dijo

  ми ја дава следнава грешка
  статус: не успее
  парам: број
  причина: лош_парам
  Според она што го разбирам, пишува дека параметарот на бројот е погрешен, но го ставам како што велат веќе има мене, изгледа вака
  cc = 54
  телефон = 5436455563
  Не знам што ставам погрешно, јас го прескокнав ID-то како што велат затоа што првпат користам whattapp, како и да е, јас веќе пробав да го ставам и пишува исто и кодот е 54, му се случи некој друг ?

 66.   Германецот Камило Мартинез dijo

  Здраво ... Имам прашање ... успеав да ги направам сите чекори, и очигледно сè работи добро, недостаток е што кога го активирам Wapp на компјутер го исклучува мобилниот телефон и вели дека може да биде само на еден уред истовремено… кога повторно се регистрирате на мобилниот телефон, а потоа исклучете го компјутерот ... .. има ли некој начин да ја имате услугата на двата компјутери истовремено? или треба да имам различни сметки за секој тим?
  Ви благодариме за помошта

 67.   Emilio dijo

  Поздрав, го инсталирав на линекс мента 17 цимет и во овој чекор фрла грешка (git клон https://github.com/tgalal/yowsup.git) и во оваа (cp -rf libwhatsapp.so / usr / lib / pidgin /) Не верувам во опцијата whatsapp во Пидинг, ги направив сите чекори и само овие двајца не работеа добро, нешто што погрешив затоа што откако се плеткав со некое време, ги натерав да трчаат и имам whatsapp во linux mint 17, до коментар во лична карта ставив imei на скршена ќелија и број на мобилен телефон на моето пајче. Ви благодариме за туторството и тие рекоа дека повеќе не работи ……… ..

 68.   Исус dijo

  Ја добив последната порака, но случајно го затворив терминалот и не знам како да го вратам бројот на "pw" за да го внесам како лозинка за Pidgin, како да го вратам? На здравје

 69.   Хавиер Санчез dijo

  Извинете за недовербата ... Дали изворот на пакетот WhatsApp се користи во ова упатство за кое верувате? Прашувам затоа што искрено не знам и има многу апликации со мали изненадувања, не сакам да инсталирам ништо што не е безбедно. Ви благодариме од сега!

 70.   Хорхе dijo

  Добро

  Многу добар мини туторијал, тоа е објаснето на лесен начин.

  Досега користев Whastapp на linux со андроид SDK, и со овој метод многу полесно и со помала тежина.
  Ти честитам.

  Искрено Хорхе

 71.   Бак dijo

  Ви благодарам многу Пријателе, на дното на писмото работеше за мене во кубунту 14.04. Одличен учител. Само имам едно прашање, дали ќе биде можно да се користи WAPP од компјутерот и паметниот телефон истовремено со истиот број? Откако го направив ова, добив порака за неуспешна врска на мојот паметен телефон и предупредува дека може да се користи само еден уред со ист број истовремено.

 72.   сајберјоза dijo

  Ви благодарам многу за упатството! Ми работеше совршено, сè додека немав лоша идеја да пробам WhatsApp со емулатор на Android. Сметката Pidgin не успеа во врската (очигледно затоа што не можете да имате whatsapp на 2 уреди истовремено).
  Прашањето е како можам whatsapp да го препознае Pidgin како единствен валиден уред.
  Фала од сега

 73.   Симон Монсалвес dijo

  Неколку месеци окупирав pidgin со whatsapp, но денес кога ќе го вклучам компјутерот ми ја испраќа следнава грешка „Серверот ја затвори врската“, што може да биде тоа?

  1.    елав dijo

   Проблемот не е во тоа што тие ве учат или да не користите Windows, проблемот е во тоа што тие ве учат и прилагодуваат да користите алатка. За да научите како да направите веб-страница, треба само да знаете кои се ознаките, атрибутите ... итн., А откако ќе го научите тоа, можете да го користите во Dreamweaver, Brackets, Kate, Gedit или VIM. Секој од нив ја избира алатката, важно е да знаете за што ќе ја користите и за што ќе ставите.

  2.    Хуан Карлос dijo

   Јас го имам истиот проблем како Симон Монсалвес, упатството работеше совршено долго време, но од денес (13 ноември 2014 година) се појавува пораката „Серверот ја затвори врската“. Се обидов да направам сè повторно од првиот чекор и не бев успешен, очигледно станува збор за ажурирање на WhatsApp (што влијае на приклучокот), така што би било потребно да се ажурира додатокот на некој начин, мислам.

   1.    Симон Монсалвес dijo

    обидувајќи се повторно да ги направам сите чекори, се појавува грешка кога ја извршувам командата:
    $ ./yowsup-cli -c whatsapp_config.txt - регистрирај се ХХХ-XXX
    Го печатам следново:
    статус: не успее
    причина: стара_верзија
    Не знам зошто ќе се случи ова: /

 74.   Фабио Базурто dijo

  Ја имам следнава грешка: old_version

  До вчера работеше без проблеми, се случи нешто?

  1.    Оскар dijo

   Со ажурирање во Pidgin, верзијата со Android веќе работи.

   Во напредно, го поставив „Android-2.31.151-443“ од поставките за сметката

   1.    Хуан Карлос dijo

    Решено

    Па, го направив следново:

    1.- Рачно ги избришав папките yowsup и whatsapp-виолетови од / дома
    2.- Го започнав целиот процес од нула (грешката „стара верзија“ веќе не се појави откако ги избришав претходните папки)
    3.- Во Пиџин го направив тоа што го објасни Оскар, ставив «Андроид-2.31.151-443» во табулаторот «Напредно»

    Повторно работеше без проблеми

 75.   Означи dijo

  Еј, изгледа интересно

 76.   раул одговара dijo

  За оние кои престанаа да работат:

  Му давате да ја смени сметката и во напредното јазиче каде што пишува ресурс, ставете Андроид-4.4

  1.    Симон Монсалвес dijo

   сè уште не работи, само некои пораки стигнуваат до мене

  2.    зораксито dijo

   Не шетав веќе две недели
   денес повторно го погледнав овој пост
   и обидете се да ја ажурирате андроид верзијата како што ќе одлучите
   и да, повторно работеше без проблеми
   Каква борба, за код на нома -.- хаха
   многу благодарам капо, поздрав

   1.    Брајан dijo

    Истото ми се случи, но го решив со промена на андроид верзијата во Измени сметка / Напредно
    во Ресурс ставив Андроид-4.11.151-443 и работеше без проблеми

 77.   Мајк dijo

  Дали е можно да се инсталира додатокот whatsapp во Емпатија?

 78.   Брајан dijo

  Одлично објаснување. Иако треба малку да го ажурирате, сега го сменив начинот на барање на кодот.
  Исто така, благодарам, многу ми помогна!

  1.    Симон Монсалвес dijo

   добро ти работеше?

  2.    Педро dijo

   Интересно. Не користам мобилен телефон, затоа не знам многу за WhatsApp, но она што не го знаев е дека е потребно да се користи телефонскиот број за сметката.

 79.   Аурелиано dijo

  Многу реквизити за инсталирање на едноставен месенџер. Подобро е да инсталирате телеграма со еден клик.

 80.   Марк Гинер Серда dijo

  Здраво, работам на тоа, но откако ќе ги инсталирам pidgin и пакетите, кога ќе ја направам командата
  cd whatsapp-виолетова
  конзолата вели:
  cd: whatsapp-purple: Датотеката или директориумот не постојат
  Моето прашање е, каде е оваа папка? Ви благодарам

 81.   зораксито dijo

  Здраво луѓе! Јас сум нов во форумот
  Имам некои проблеми при составувањето
  кога ја извршувам командата make ја добивам оваа грешка:

  gcc -c -m32 -O2 -Wид -Wno-неискористена-функција -fPIC -DPURPLE_PLUGINS -DPIC -I / usr / вклучи / glib-2.0 -I / usr / lib / i386-linux-gnu / glib-2.0 / вклучи - Јас / usr / вклучуваат / libpurple -o wa_purple.o wa_purple.c
  gcc -c -m32 -O2 -Wид -Wno-неискористена-функција -fPIC -DPURPLE_PLUGINS -DPIC -I / usr / вклучи / glib-2.0 -I / usr / lib / i386-linux-gnu / glib-2.0 / вклучи - Јас / usr / вклучуваат / libpurple -o tinfl.o tinfl.c
  gcc -c -m32 -O2 -Wид -Wno-неискористена-функција -fPIC -DPURPLE_PLUGINS -DPIC -I / usr / вклучи / glib-2.0 -I / usr / lib / i386-linux-gnu / glib-2.0 / вклучи - Јас / usr / вклучуваат / libpurple -o imgutil.o imgutil.c
  imgutil.c: 2: 23: фатална грешка: FreeImage.h: Датотеката или директориумот не постојат
  компилацијата е прекината.
  направи: *** [imgutil.o] Грешка 1

  Успеав да ја преземам библиотеката libwhatsapp.so од друга страна
  и ми работи, барем се појавува протоколот за whatsapp
  но нема да ми дозволи да го користам
  Мислам дека тоа е проблем на ресурсот или пристаништето
  Јас веќе испробав разни конфигурации и не постои начин да ја направам успешна
  некои предлози ??

  1.    Томас dijo

   Здраво, јас користев whatsapp за pidgin од јануари, но сега падна, не знам што ќе се случи и ако можеш да го користиш ...

   1.    зораксито dijo

    Не можев да користам пиџин како мој стар број околу една година. Морав да купам друг чип за да можам да користам WhatsApp на компјутер. Деновиве конечно успеав да го направам тоа! Преземете ја најновата надградба на yowsup, 2.3.167 (од официјалната веб-страница) што е ова: https://github.com/tgalal/yowsup и извршете ги сите потребни чекори за активирање. Потоа, во поставките за сметката, во Напредно / ресурс / дел променете ги вредностите во „Android-2.12.176-443“. Тоа е германски сервер, го најдов на истата страница. Досега нема проблем.

 82.   Наксо dijo

  Ова е бесплатно? или се наплатува употребата?

  1.    Гилермо dijo

   Ја решив грешката при промашување на FreeImage.h со инсталирање:
   sudo apt-get инсталирај libfreeimage-dev libfreeimage3

   Она што го направив давајќи ја 64-битната архитектура:
   направи ARCH = x86_64

   Кога ја копирав составената библиотека, морав да користам судо:
   sudo cp -rf libwhatsapp.so / usr / lib / pidgin /

   Скриптата за да ви даде дозвола за извршување беше во друга папка:
   chmod + x yowsup / yowsup-клик
   Затоа, сите правци што имаат yowsup / src / мора да бидат едноставно yowsup без src

   Не можам да ја видам конфигурациската датотека, па затоа ќе се обидам да го направам тоа директно со Ubuntu ppa што сум го видел во:
   https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple#get-a-copy
   https://davidgf.net/whatsapp/

 83.   Гилермо dijo

  Конечно, успеав да го инсталирам следејќи ги овие веб-страници:

  Инсталација на приклучок: https://davidgf.net/whatsapp/

  Регистрирајте се и добијте го клучот: http://huntingbears.com.ve/utilizando-yowsup-para-obtener-las-credenciales-de-tu-usuario-en-whatsapp.html

  Конфигурирајте го корисникот во Pidgin: http://huntingbears.com.ve/usando-whatsapp-desde-la-comodidad-de-tu-escritorio-con-pidgin.html
  Важно: во Напредно треба да го смените ПОРТОТ во 5222 (виден во http://algabe.tumblr.com/post/66127068370/whatsapp-v%C3%ADa-pidgin-en-archlinux)

  Конечно, контактите се додаваат со нивниот телефонски број, вклучувајќи го и нивниот првичен код на земја.

 84.   Тука dijo

  Ви благодариме за статијата и за споделувањето, ми помогна. На здравје

 85.   Ариел dijo

  Здраво како си?

 86.   Fran dijo

  Функционира. Единственото нешто, што со најновата верзија на yowsup, конфигурациската датотека не ме носи, па морав да ги предадам параметрите за кубика и телефон по командна линија. Останувам вака:
  $. / yowsup-клипна регистрација -C = xx -p = xxxxxxxxxxxx-d –побарај код за смс
  каде -C и -p се параметрите за cc и телефонот, соодветно. Не требаше да ставам имеи.
  Со почит

 87.   неименуван dijo

  Го извадив клучот од мобилниот, не сфатив дека не можете да ги поврзете обете ...

  може мобилниот телефон да се затвори автоматски со скрипта или нешто друго?

  Благодарам однапред

 88.   ФранцискоЈАГ dijo

  Кога трчам, под Debian, ги добивам овие грешки:
  направи -Ц либаксолотл-цпп
  направи [1]: внесете го директориумот /home/francesc/whatsapp-purple/libaxolotl-cpp'
  protoc --cpp_out=state protobuf/LocalStorageProtocol.proto
  make[1]: protoc: No se encontró el programa
  make[1]: *** [state/LocalStorageProtocol.pb.h] Error 127
  make[1]: se sale del directorio
  / home / francesc / whatsapp-purple / libaxolotl-cpp '
  направи: *** [libaxolotl-cpp / libaxolotl.a] Грешка 2
  Значи, јас повеќе не продолжив, па се чини дека работите недостасуваат. Што правам ? Дали ги повторувам сите горенаведени чекори? Или има подобар начин да се реши?

  Однапред ви благодариме

 89.   Хари dijo

  Ова упатство е ценето и јас веќе го имам Пиџин кој работи со WhatsApp.

  Ако разбрав правилно, опишаниот процес покажува како да генерирате додаток WhatsApp (libwhatsapp.so) и со помош на Yowsup, регистрирајте го ID и добиете лозинка. Добро ги примив СМС-пораките и можев да ги конфигурирам следниве поставки:

  cc = (земја) <- во мојот случај е 52
  телефон = (земја) (префикс) (број_локална) <- Во мојот случај, пример би бил 5214567891011
  pw = (оној добиен со Yowsup). <- (регистрација на yowsup $ / yowsup-клип -C = xx -p = xxxxxxxxxxx -d-барање код за смс)

  Клонирањето со Git не ми успеа, морав да ги преземам папките WhatsApp-Purple и Yowsup за да направам сè на командната линија.

  Напредно:
  Празни полиња за сервер и прекар.
  пристаниште: 5222 (работи подобро за мене отколку 443).
  Ресурс: Андроид не работеше за мене, но S40-2.16.11 работеше за мене.

  Linux Ubuntu 16.04 LTS на лаптоп Toshiba L305. Земја: МЕКСИКО.

  Се надевам дека овие податоци служат на некој друг.

  Едно прашање: Ако треба да инсталирам повторно во иднина, дали треба само да го копирам додатокот назад во папката / usr / lib / pidgin / и да ги користам податоците генерирани со Yowsup или треба повторно да се регистрирам во Yowsup и да ги обновам приклучокот?

  Ви благодарам!

 90.   ридот Јохан dijo

  Добро попладне
  Благодарам за придонесот, ја имам Дебијан essеси, и кога одам да го направам „Мајк“,
  корен @ дебијан: / whatsapp-виолетова # судо направи
  направи -Ц либаксолотл-цпп
  направи [1]: Внесување на директориумот '/ whatsapp-purple / libaxolotl-cpp'
  Protoc –cpp_out = состојба protobuf / LocalStorageProtocol.proto
  направи [1]: Protoc: Програмата не е пронајдена
  Makefile: 72: неуспехот на рецептот за „државата / LocalStorageProtocol.pb.h“ на целта
  направи [1]: *** [state / LocalStorageProtocol.pb.h] Грешка 127
  направи [1]: Излегувам од директориумот '/ whatsapp-purple / libaxolotl-cpp'
  Makefile: 65: не успеа рецептот за целта 'libaxolotl-cpp / libaxolotl.a'
  направи: *** [libaxolotl-cpp / libaxolotl.a] Грешка 2

  Ми дава грешка дека и треба библиотека, тоа е затоа што треба да инсталирате компајлер следново
  -> sudo apt-get инсталирај protobuf-компајлер,

  Откако ќе го извршите компајлерот, користите „Направи“ и подготвени да го сторите тоа, создадете библиотека -> libwhatsapp.so, која при преземањето не е вклучена во папката.

  Ви благодарам многу за придонесот

 91.   Анонимен dijo

  во линукс нане не работи. Ти благодарам во секој случај,

 92.   РАДЕЛ dijo

  Поздрав до сите корисници и корисници на Интернет заинтересирани за Linux и особено за одличната публикација „Како да се користи WhatsApp на Linux со Pidgin“, со ова силно барам kindубезно да ми помогнете да ги инсталирам додатоците на WhatsApp во pidgin на Fedora Linux 27 LXDE 64 Bit Оперативен систем, бидејќи употребата на овој додаток е многу важна за мене.

  Однапред ви благодарам за вашата kindубезна помош, внимание и навремени одговори.

 93.   javi dijo

  одличен придонес препорачувам ако сакате да ажурирате whatsapp на англиски јазик следете ја оваа врска Ажурирајте Whatsapp
  https://installwasapplus.com/update-whatsapp/

 94.   јаво dijo

  Можете исто така да дознаете сè за тоа како да инсталирате whatsapp на оваа одлична веб-страница http://installwhatsappp.com/