Ентропија: еквио. Ажурирање на јадрото.


Да го земеме овој пост како продолжение на претходниот за еквио, и го велам ова затоа што ќе зборувам за друга функционалност што ја има еквио.

Прво, треба да го направите ова јасно: јадрото се ажурира, проблемот е кога сакате да ги промените гранките, ќе дадам еден пример.

Да претпоставиме дека имам јадро 3.6.2, ако јадрото 3.6.3 се ослободи, тој ќе се инсталира само со извршување надградба на еквио, но да претпоставиме дека излегол кенелот 3.7, тоа е местото каде што станува малку комплицирано.

Ние ја извршуваме следнава команда:

equo query installed `uname -r` -q > packages.txt

Ова ќе создаде текстуална датотека наречена пакети.txt со сите пакети во зависност од верзијата на јадрото. Во мојот случај, има текстуална датотека како што следува:

додатоци за емулација на апликации / виртуелно сандаче-гостин
апликација-емулација / виртуелна кутија-модули
стан-лаптоп / nvidiabl
апликација-лаптоп / tp_smapi
нето-безжичен / широкопојасен-стан
нето-безжичен / ndiswrapper
x11-двигатели / xf86-видео-виртуелно сандаче

Она што останува од наша страна е да ја додадеме на крајот од секоја од тие редови верзијата на јадрото за кое го сакаме тој пакет. Следејќи го примерот на јадрото 3.7:

апликација-емулација / virtualbox-guest-додатоци # 3.7.0-сабајон
апликација-емулација / виртуелна кутија-модули # 3.7.0-сабајон
апликација-лаптоп / nvidiabl # 3.7.0-сабајон
апликација-лаптоп / tp_smapi # 3.7.0-сабајон
нето-безжичен / широк-мрежа # 3.7.0-сабајон
нето-безжичен / ndiswrapper # 3.7.0-сабајон
x11-двигатели / xf86-видео-виртуелно сандаче # 3.7.0-сабајон

Многу важно ... без оглед дали е за јадро 3.7.3, секогаш треба да се додаде „# 3.7.0-сабајон“. Единственото нешто што е важно е „3.7“. Подгответе ја датотеката само што работи:

equo install `cat packages.txt`

И voila, ова ќе се обиде да ги инсталира пакетите внатре пакети.txt и ако јадрото 3.7 не е инсталирано, ќе го инсталира за да се усогласи со зависностите.

Ајде да разговараме за еквио пребарување:

еквио пребарување алатка е да поставувате прашања до складиштето. На пример:

Ако сакаме да знаеме кои пакети се инсталирани:

equo query installed ""

Цитатите со ништо внатре е да ви кажам дека ги сакаме сите.

Ако сакаме да знаеме кои датотеки ги содржи пакетот:

equo query files <nombre del paquete>

И така, ќе ги добиеме сите датотеки што ги инсталираше / ќе ги инсталира споменатиот пакет.

Ако сакате да ги знаете сите функционалности на еквио пребарување може да работи:

equo query --help
man equo-query

Ако се сомневате, не двоумете се да го оставите во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Marcelo dijo

  Одлично! Јас сум со Сабајон веќе еден месец и овие информации се одлични за мене. Ви благодарам!

 2.   Елинк dijo

  Сосема корисно!

  Ви благодариме!

 3.   Шеко dijo

  Јас навистина не препорачувам да користите кернел 3.7, неодамна го имам инсталирано од основните ЦД со Гном и Хфце и ми работеа добро, одеднаш ми рече дека пакетите се ажурираат и не можам да инсталирам ништо. Инсталирав сабајон јадро на мојот тест компјутер и не можев да инсталирам ништо, сега се вратив на мојот лаптоп до Сабајон Х со Xfce и сè од одличните складишта
  На тест компјутерот штотуку инсталирав Slackware благодарение на објавата што ја најдов пред неколку дена овде на FromLinux

  Вистината е дека Сабајон стана мој омилен линукс дистро за многу долго време, тоа беше оној што ја смири мојата душа дистро скокање, единствената лоша работа (за многумина) е малку информации што ги има на нашиот јазик