Клементина: Цврста алтернатива на Амарок

Клементина е музички плеер изведен од верзијата 1.4 на Амарок, но тоа вклучува толку многу вести y подобрувања што изгледа како сосема поинаков играч. На крајот на минатата година беше објавена верзијата 1.0.

Дали сакате да дознаете повеќе за овој интересен играч? Продолжи да читаш


После огромната промена што ја направија во Амарок во верзиите 1.4 и подоцна, некои од корисниците незадоволни од патот по кој се движеше нивниот омилен играч започнаа со работа создавајќи многу подобар играч.

Тоа е добра работа во врска со слободниот софтвер, ако нешто не ви се допаѓа, променете го и тоа е тоа. Благодарение на ова, денес можеме да уживаме во оваа одлична програма.

 • Главните карактеристики што Климентин ги вградува во својата верзија 1.0 се:
 • Способност за креирање паметни плејлисти. 
 • Организација на списоците во јазичиња. 
 • Стихови на песните и биографии на уметниците. 
 • Визуелизации на ProjectM. 
 • Конвертор на датотека во MP3, OGG, FLAC, ... 
 • Автоматско преземање на кориците на албумите. 
 • Синхронизација со MP3 и iPod плеери. 
 • Далечински управувач користејќи го далечинскиот управувач WiiMote. 
 • Поврзување со Last.fm, Spotify, DI.com, ...

Како што можете да видите, на оваа програма немаат детали, затоа препорачуваме да ја пробате и да видите како на крај ќе ве убеди.

Бидејќи е преку-платформа, можете да го преземете за Windows, Mac, Ubuntu, Debian и Fedora. На официјалната страница: http://www.clementine-player.org/es/downloads ги имате соодветните пакети. Можете исто така да го добиете преку складиштата. За да го направите ова, отворете го терминалот и напишете:

Во Убунту:

sudo apt-get инсталирај ја клементината

Во Федора:

sudo yum инсталирај клементина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Ескобарес dijo

  Воопшто не ми се допаѓа алтернативниот збор. Ако е така, повеќе би сакал да кажам „Амарок, алтернативата на Клементина.” И, секако, да зборувам за Портокаловата. Го користам веќе некое време и го претпочитам пред кој било друг играч.

  Во Арклинукс:

  судо пакман -С клементина

 2.   Бенџи сандовал dijo

  Иако во верзијата на складиштата на ubuntu 12.04, тој не се интегрира во глобалното мени, тоа е единственото нешто што ме задржа во Rhymtbox. Некој знае нешто за тоа?

 3.   Марко Зп dijo

  Јас би додал дека за да се инсталира преку терминал во ubuntu, овие редови одат

  Можете да ја преземете најновата верзија на Clementine за Ubuntu од официјалната PPA:
  sudo add-apt-repository ppa: me-davidsansome / clementine
  sudo apt-get update
  sudo apt-get инсталирај ја клементината

  Првично копирано од официјалната веб-страница на клементините!

  Го додавам затоа што не можев да го инсталирам директно бидејќи недостасуваше првото складиште.

  Goingе го пробам за прв пат! Одличен пост и информација! 😀

 4.   Талскарт dijo

  За мене е убедливо најдоброто денес, почнав да го користам одамна, скоро од првите прелиминарни верзии и многу сум видел како се подобруваше и растеше.

  Силно се препорачува

  1.    Gabriel dijo

   Тој е многу тежок, троши многу ресурси, но е добра апликација

 5.   Фернандо Сантос dijo

  Многу е добро. Единствено што недостасува е поддршка за џек.

 6.   лукасматија dijo

  Овој играч е многу добар! Од loveубов продолжувам да се држам со Rhythmbox.
  Би сакал да ја испробаш Гвајадека и да ги објавиш своите впечатоци, сметам дека е поинтересно, иако донекаде нестабилно: С

 7.   Хелена_риу dijo

  тотално препорачано, оди прекрасно и многу е подобро да ја чувам мојата музичка библиотека ^^

 8.   Никола dijo

  Ако се интегрира добро со iPod, го оставам фиксен

 9.   дон пупоа dijo

  Престанав да го користам откако пробав mpd + gmpc

 10.   Јамин Фернандез dijo

  Здраво пријатели !!

  Кога ќе направат напис поврзан со тековното дистрибуција на SolusOS?

 11.   Лисандро Дамијан Никанор Перез dijo

  Препорачувам да ги користите официјалните складишта секогаш кога е можно. И Debian и Ubuntu прават обид да ја одржат формата на клементина во репоата (и многу голема, мора да отстраните многу библиотеки вградени во кодот).

 12.   Мау dijo

  Тоа е во складиштата на Debian Squeeze ... Само што го инсталирав и работи одлично

 13.   LEFT-OSX dijo

  Јас дури би можел да кажам дека во денешно време зборот „алтернатива“ е завршен. Клементина го измисли својот сопствен пат како одличен одгледувач, отцепувајќи се од исто така одличниот амарок

 14.   Труко Потер dijo

  Одличен играч

 15.   Ернесто шампион dijo

  Го користам околу четири месеци или така и досега не се жалам воопшто. Одличен е, лесен за употреба, не троши многу ресурси, се интегрира во GNOME 3 без поголеми проблеми… Што друго да кажам?

  Многу добра опција за слушање музика во околина на Linux