Климентин 1.0 и неговото глобално пребарување

Една од важните страници во мојата земја за ГНУ / Линукс е таа на универзитет (UCi, Универзитет за информатички науки) Вистинска штета е што оваа страница може да се гледа само од IP-адреси во Куба, бидејќи има многу да придонесе за мрежата како таква.

Овој пат ви донесов статија за Клементина 1.0 и конкретно, нејзината нова функција за глобално пребарување.

Еве ги оставам ...:

Минатото На 27 декември, тимот на Клементин ни ја даде долгоочекуваната верзија 1.0 на овој одличен мултиплатформен аудио плеер. Меѓу новитетите се издвојуваат новиот глобален пребарувач, како и интеграција со две од најмодерните услуги за пристап до музика во облакот, Spotify и Grooveshark. Подобрена е и поддршката за работа со аудио ЦД-а, а опциите за аудио-кодирање помеѓу форматите се подобрени. Но, највидливата промена е несомнено глобалниот мотор за пребарување.

Друг пребарувач? зошто ако со двајцата што ги имаше беше премногу. Па, вака изгледа новиот:

што дури ни нуди предлози за пребарување „Барајте што и да е, на пример Металика".  

Овој глобален пребарувач ги интегрира резултатите од пребарувањата во нашата музичка колекција со резултатите од пребарувањата на музика на Интернет, корисно ако користиме која било од Интернет услугите што се овозможени стандардно.

Разликата е во тоа што не само што ја пребарува нашата музичка колекција, туку истовремено ги пребарува и услугите што ги користиме на Интернет и другата разлика е во начинот на враќање на резултатите, се појавува список на сите совпаѓања, во рамките на кој можеме да избереме што бараме, и на секој елемент во кој го имаме фокусот, тој ни покажува еден вид скокачки прозорец со опис, ако е диск, за на пример, ќе видиме кои песни се наоѓаат во тој албум и некои кратенки на тастатурата што можеме да ги користиме, оваа слика ќе ви каже повеќе:

Претходно, пребарувачот за собирање беше повеќе од доволен, но оваа форма на пребарување е исто така корисна, можеби наместо да додадете друг пребарувач, мало копче ќе беше доволно за да го измените однесувањето на пребарувачот за собирање.

Оние од Apple би оставиле само еден или можеби помалку мотори за пребарување.

Мислам дека е малку збунувачко за некои корисници да имаат 3 различни пребарувачи во главниот интерфејс на апликацијата, но се цени што момците од Клементина постојано бараат нови варијанти за да го разликуваат својот плеер од останатите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лукас Матијас dijo

  Ху го сакав овој плеер откако го направив системот и не го инсталирав повторно, единствената слаба точка, ми се чинеше, е дека не можете да ја промените големината на панелот со букви, на пример во Амарок го зголемувам фонтот и трча да ги види подобро и направи еден вид караоке со пријателите

 2.   пандев92 dijo

  Во Windows никогаш не ми работеше, во Linux е најдобар.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ако некоја апликација работи на Linux и истата апликација не работи на Windows ... тогаш очигледно е чија е вината, нели? СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!

   1.    пандев92 dijo

    обвинуваат gstreamer XD

 3.   Храброст dijo

  Се надевам дека ќе направат еден што ќе го каже ова:

  Барајте што и да е, на пример Калма

  Така станувате и го напуштате регејтонот

  1.    кик1н dijo

   Не сум го чул. ---> Калмах -
   Само симнување на дискографијата.

   Тие имаат Мегадет _ \ m /
   Кожата или моите заби

 4.   yoyo dijo

  Клементински правило

 5.   Саито dijo

  Досега сфаќам дека мојот Клементин ја има таа нова имплементација D: xD
  Сега подоцна го пробам да видам како е (* о *)

 6.   Озчар dijo

  Клементина е мојот омилен играч, следен од дрзок, но бидејќи ова е gtk и јас ја користам чакра, некако не одговара ...