Кодови за кодови. Како да вметнете карактери во Гном

до вметнете специјални карактери во која било апликација во Gnome многу е полесно да се научи Уникод-кодна точка што може да се најде на мапата со знаци.

Карта на карактери

Како што може да се види на сликата, кодот на точката на знакот латински Upsilon е U + 01B1

Откако ќе ја знаете кодната точка за да ја вметнете, притиснете ги копчињата Ctrol + Shift + u и престанете да притискате, на екранот треба да се појави подвлечено u, веднаш по запишувањето на кодната точка на карактерот што ви треба и притиснете enter

 

Fuente: Помогнете му на gnome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио Цезар dijo

  Јас сум веќе неколку години и никогаш не успеав да вметнам карактери, но благодарение на ова упатство успеав.

  Ви благодариме.

 2.   Сабја! dijo

  Потврдено: Јас сум целосно вооружен, не добив Д, ':

  1.    Плочка dijo

   ЛОЛ и мене, иако всушност тоа беше затоа што наместо да притискам на смена, јас притискав на алт, се чувствував глупаво кога ги видов моите прсти како прават нешто што не беше.

 3.   Даниел Морено dijo

  Многу добро ... Но, нешто друго ми привлекува внимание. Како се вика темата на прозорецот?

  1.    Јас пак dijo

   Би сакал да одговорите потврдно или негативно само ако е тоа тема за кралскиот Убунту. Ви благодарам

   1.    Кристофер Кастро dijo

    Ако е таа тема.

   2.    Јас пак dijo

    Благодарам ... Јас веќе го имам инсталирано.
    Поздрав.

 4.   Хуго dijo

  Во однос на сликата што ја придружува статијата, околината на работната површина на Гном лансираше нова апликација наречена „Карактери“ што е многу поедноставна и полесна за употреба од претходната (мапа на знаци) и е комплементарна доколку некој корисник не знае Уникод код од некаков карактер: П.

  Дизајн веб-страница: https://wiki.gnome.org/Design/Apps/CharacterMap

  Снимка на екранот: https://dl.dropboxusercontent.com/u/5204736/gnome-character.png

  Со почит

 5.   Оскар dijo

  Имам тастатура на португалски јазик и јазик на шпански јазик
  и не излегува!

  Дека „У“ притиска U? или тоа е Контрола?

  притискање на Ctrl + Shift. + У ништо не излегува

  Ти благодарам во секој случај!

  1.    Хуго dijo

   Понекогаш се случува и се збунуваме, но кога станува збор за Мајус. всушност зборуваме за копчето за смена. (Она што е стрелка нагоре, и дозволува привремено да се користат големи букви).

   Откако ќе ја притиснете кратенката на тастатурата, се појавува подвлечена буква "u". Следно треба да го додадете кодот на уникод.

   Пример: кодот за симболот at е U + 0040, па откако ќе ја притиснете кратенката на тастатурата, додадете го кодот "0040".

   Потоа:

   Контрола + Shift + u… + 0040 = @
   o
   Ctrl + ⇧ + U… + 0040 = @

   Работи каде било во работната околина и во LibreOffice (пазете се, има и свој систем за замена: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.0#Emoji_and_in-word_replacement_support)

   Со почит

   1.    Кристофер Кастро dijo

    Вие сте многу во право Хуго, понекогаш се збунуваме во тој поглед.

   2.    елиотим3000 dijo

    Интересно, бидејќи до сега, јас бев ограничена само на отстранување на знаците од мртвите букви од латиноамериканскиот распоред на тастатурата во GNU / Linux (со користење на Alt Gr и Alt Gr + Shift) и повикување на специјални карактери преку ASCII кодови (држејќи го Alt клучот и Код ASCII).

 6.   тон dijo

  LINUX Е НАЈДОБРИОТ !!!!! Во Виндоус кога може да се направи ова?

  ¬¬

  Идиоти

  1.    Копротк dijo

   Јас не сум убител на Microsoft, но во прозорецот можете исто така, мора да го задржите копчето Alt + ASCII кодот од посакуваниот карактер

  2.    Хуго dijo

   Ако добро се сеќавам, тоа може да се направи со држење на копчето «Alt», а потоа со хексадецималниот код или со кодот на уникодот (со нумеричката тастатура).

   Во некои случаи, во верзиите на Windows 7 и повисоки, мора да го измените регистарот на системот. (за повеќе детали, можете да го пребарувате на Интернет).

   https://support.office.com/en-us/article/Insert-ASCII-or-Unicode-Latin-based-symbols-and-characters-d13f58d3-7bcb-44a7-a4d5-972ee12e50e0

   Со почит

   1.    Адолфо dijo

    Да, но таа функционалност е достапна само во Microsoft Office и WordPad (покрај LibreOffice, од верзијата 5.1). Ако го пробате во други Windows апликации, ништо нема да се случи.

    Спротивно на тоа, методот за вметнување карактер на Линукс, опишан во овој напис, работи во која било апликација. Забележете дека тој не е достапен на работната површина освен GNOME / Unity и не работи правилно ако користите ориентален метод за внесување графема, како што е IBus.

 7.   федораузер21 dijo

  бидејќи се потрудивте да ја отворите картата со знаци ... зарем не е полесно само да го копирате и залепите карактерот?

 8.   mat1986 dijo

  Од времето кога користев Linux и никогаш не можев да вметнам карактер во Unicode. Сега со ова конечно можам да умрам во мир xD

  Ви благодарам

 9.   Хуго dijo

  Здраво на сите повторно.

  Дали некој знае која е компонентата Гном што го прави ова можно?

  Корисник пријавил грешка за Делектровата работна површина за да може да внесува знаци со оваа кратенка на тастатурата, но еден развивач рече дека тоа не е можно во QT апликациите.

  Сепак, работи со апликации како Skype, Popcorn time, Clementine, Jitsi (Java), така што само во GNOME е можно да се користат во апликации од секаков вид.

  Дали имате идеи?

 10.   елиотим3000 dijo

  Ве молиме, додадете ја забелешката дека кога пишува „Shift“, тоа всушност се однесува на копчето „Shift“, а не на копчето „Caps Lock“.

 11.   Александар dijo

  Ви благодариме за придонесот.
  Се надеваме дека ќе се гледаме овде почесто.
  Вашата содржина е вредна!