Кокпит: Апликација со веб -интерфејс за администрација на сервер

Кокпит: Апликација со веб -интерфејс за администрација на сервер

Кокпит: Апликација со веб -интерфејс за администрација на сервер

Пред неколку дена, истражувавме голема и добро позната софтверска алатка ИТ поле на мрежи и сервери повик Нагиос јадроНа И меѓу алтернативите за тоа, споменуваме "Кокпит".

Така, денес ќе ја истражиме оваа друга одлична софтверска алатка наречена "Кокпит", бидејќи, може да биде многу корисно и за Администратори на системот / серверот (SysAdmins), како и за секој друг ИТ професионалец o Ентузијаст за компјутери и Линукс.

Nagios Core: Што е Nagios и како да го инсталирате на Debian GNU / Linux?

Nagios Core: Што е Nagios и како да го инсталирате на Debian GNU / Linux?

И за оние од вас кои не го истражиле нашиот претходен пост на Нагиос јадро и други слични алатки во областа на Мрежи и сервери или специфична употреба за Администратори на системот / серверот (SysAdmins), веднаш ќе оставиме подолу неколку линкови до некои претходни публикации поврзани со оваа ИТ област:

"Nagios® Core ™ е апликација за мониторинг на мрежа и систем со отворен код. Ги следи домаќините (компјутерите) и услугите што ќе ги наведете, алармирајќи кога работите ќе тргнат наопаку и кога ќе се подобрат. Nagios Core првично беше дизајниран да работи под Linux, иако треба да работи и според повеќето други оперативни системи базирани на Unix. Исто така, тоа е бесплатната верзија на нашата сегашна алатка наречена Nagios XI." Nagios Core: Што е Nagios и како да го инсталирате на Debian GNU / Linux?

Nagios Core: Што е Nagios и како да го инсталирате на Debian GNU / Linux?
Поврзана статија:
Nagios Core: Што е Nagios и како да го инсталирате на Debian GNU / Linux?

Поврзана статија:
Вебмин: администрација од веб-прелистувачот
Линукс со клуч 14.1
Поврзана статија:
TurnKey Linux: Библиотека за виртуелни уреди

Кокпит: Нова стабилна верзија број 250

Кокпит: Нова стабилна верзија број 250

Што е тоа Кокпит?

Според официјална веб -страница на проектот „Кокпит“, "Кокпит" е софтверска алатка опишана како што следува:

„Е.Тоа е веб-базиран графички интерфејс за сервери, наменет за секого, особено за оние кои немаат искуство со Линукс, вклучително и администратори на Windows оперативни системи. Исто така, за оние кои се запознаени со Linux и сакаат лесен и графички начин за управување со сервери и други компјутери на мрежа. И, конечно, исто така е погодно за искусни ИТ администратори кои главно користат други алатки, но сакаат да имаат преглед на индивидуалните системи."

карактеристики

Неговите развивачи го објаснуваат тоа "Кокпит":

 • Лесен е за употреба: Бидејќи ја минимизира употребата на терминални команди, го олеснува извршувањето на задачите преку веб -интерфејсот со употреба на глувче и има интегриран терминал, што е корисно кога неговата употреба е неопходна или потребна.
 • Има добра интеграција со користениот оперативен систем: Бидејќи, користи АПИ што веќе постојат во системот. Тој не ги открива потсистемите ниту додава слој од сопствени алатки. Стандардно, Cockpit ги користи најавите и привилегиите на нормалните корисници на системот. Најавите на широка мрежа, исто така, поддржуваат единечни техники за најавување и други автентикации. Исто така, не троши ресурси или работи во позадина кога не се користи. Бидејќи работи на барање, благодарение на активирањето на системскиот приклучок.
 • Може да се прошири: Благодарение на фактот дека поддржува широка листа на опционални апликации (додатоци / додатоци) и трети страни кои ја зголемуваат неговата функционалност и обем. Така, ви овозможува да напишете сопствени сопствени модули за да го натерате кокпитот да го направи она што е потребно.

Исто така со "Кокпит" може да се извршат многу задачи, меѓу кои може да се споменат следниве 10:

 1. Проверете и променете ги поставките на мрежата.
 2. Конфигурирајте заштитен allид.
 3. Управувајте со складирање (вклучително и партиции RAID и LUKS).
 4. Создадете и управувајте со виртуелни машини.
 5. Преземете и стартувајте контејнери.
 6. Прелистувајте и пребарувајте логови на системот.
 7. Проверете го хардверот на системот.
 8. Ажурирајте го софтверот.
 9. Следете ги перформансите.
 10. Управувајте со кориснички сметки.

Како да го инсталирате на Debian GNU / Linux 10?

Пред да започнете со овој дел, вреди да се напомене како и обично дека за овој практичен случај ќе го користиме вообичаеното Одговори на Линукс наречен Чуда ГНУ / Линукс, што се базира на MX Linux 19 (Дебијан 10)На Која е изградена по наша «Водич за слика на MX Linux».

Сепак, било кој GNU / Linux Distro каква поддршка SystemdНа Затоа, ние ќе го искористиме ова Одговор на MX Linux почнувајќи од ГРУБ систем за подигнување по ваша опција со "Започнете со Systemd"На Наместо неговата стандардна опција, која е без Systemd поточно со Систем-шимНа Исто така, ќе ги извршиме сите командни команди од Корисник на Sysadmin, наместо Root корисник, од речениот Respin Linux.

И сега за твоето преземање, инсталација и употреба, ќе ги користиме упатствата за Debian GNU / Linux на «Водич за инсталација».

Преземање, инсталација и употреба

до Distros Debian 10 (Бастер) или врз основа на нив, најдобриот избор на преземање, инсталација и употреба de "Кокпит" , е да го конфигурирате Репозиториуми за повратни информации на Дебијан, од таму за да извршите с comfort удобно со најсовремена можна верзија. И за ова, мора да се изврши следново командни наредби во терминалот (конзолата) на вашиот оперативен систем:

sudo touch /etc/apt/sources.list.d/backports.list && sudo chmod 777 /etc/apt/sources.list.d/backports.list
sudo echo 'deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main' > /etc/apt/sources.list.d/backports.list
sudo apt update
sudo apt install -t buster-backports cockpit

Тогаш имаме само отворен прелистувач и внесете во лентата за адреси локалната или далечинската рута на опремата со која сакаме да управуваме. Во случај да е далечински компјутер, тој исто така мора да има инсталирано "Кокпит", како што е прикажано подолу:

http://127.0.0.1:9090
http://localhost:9090
http://nombreservidor.dominio:9090

Снимки на екранот

Кокпит: слика од екранот 1

Кокпит: слика од екранот 2

Кокпит: слика од екранот 5

Кокпит: слика од екранот 6

Кокпит: слика од екранот 7

Кокпит: слика од екранот 8

Кокпит: слика од екранот 9

Кокпит: слика од екранот 10

Кокпит: слика од екранот 11

Кокпит: слика од екранот 12

Кокпит: слика од екранот 13

Кокпит: слика од екранот 14

Кокпит: слика од екранот 15

Кокпит: слика од екранот 16

Кокпит: слика од екранот 17

Кокпит: слика од екранот 18

Кокпит: слика од екранот 19

За повеќе информации на "Кокпит" можете да ги истражите следните врски:

10 бесплатни и отворени алтернативи

 1. Ајенти
 2. Инсига
 3. LazyDocker
 4. Munin
 5. Nagios Core
 6. Нет-податоци
 7. Портајнер
 8. PHP серверски монитор
 9. Zabbix

За да дознаете повеќе за овие алтернативи и повеќе, кликнете на следната врска: Софтвер за опрема и мониторинг на мрежа под отворен код.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Сумирано, како што се виде "Кокпит" е како Нагиос јадро одлична софтверска алатка во областа на Мрежи / сервери и Администратори на системот / серверот (SysAdmins)На Но, освен да се биде алтернатива или замена за Нагиос јадро Тоа е прилично совршено дополнување на тоа, за да се формира комплет за апликација за следење и управување со опрема (домаќин) на мрежа.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луикс dijo

  Друга алтернатива е webmin ..

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Луикс. Ви благодариме за вашиот коментар и придонес.