Комбинации на тастатура во мешалка (том I)

Верзијата за 2.5 година на Блендер ни предизвика големо влијание во однос на промена на интерфејсот. Многумина од нас беа изгубени со своите функционалности и не знаевме каде што беа сместени операциите што вообичаено ги користевме.

Се смени од ова:

на ова:

Очигледно, промената беше радикална и пред се, позитивна за да привлече повеќе корисници. Иако во теорија малку доцна (2 години), јас обезбедувам А. водич со главните комбинации на тастатура за мешалка 2.5x и 2.6x.

Некои операции се добро познати, други не толку многу. Јас дури и ви ги нудим оние што само што излегов со верзија 2.66. Појасни дека симболот "|" што го користам, како и во програмирањето, претставува логички ИЛИ оператор.

Ги структурирав комбинациите според следниов редослед: Основи, Генералниот, на Движење, Навигација, Selección, Уредување на објекти, Уредување на кривата, Режими на работа, Анимација y Рендерирање.

Ви препорачувам за подобро разбирање и учење, отворете го Блендер и одете тестирајќи ги независно. Бидејќи има неколку, ги нудам во серија пакети што постепено ќе ги објавувам.

Основи

Нов проект Ctrl + N
изберете Десен клик
Панорамско движење Држете Централен клик + поместување на глувчето
зум Лизгање на тркалото на глувчето | Нумпад + | Нумпад-
Додади објект Shift+A
отстрани X | Избриши
Пронајдете функција Espacio
Лента со алатки T
Својства N
Зачувај Ctrl + S
Отворете Ctrl + O
Отвори неодамна Ctrl+Shift+O
Додадете Shift+F1
Режим на цел екран Alt + F11
Максимизирајте го Subwindow Shift + Space | Ctrl + стрелка горе
Минимизирајте го Subwindow Shift + Space | Ctrl + стрелка надолу
Чекор назад Ctrl + Z
Чекор напред Ctrl+Shift+Z
Затвори CTRL+Q

 

Одземено од луѓето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabriel dijo

  Ве молиме, упатство за да започнете со мешалка… 😀

  1.    lolo dijo

   Немам туторијал, но имам бесплатен курс:

   http://www.ite.educacion.es/formacion/materiales/181/cd/

   Најдоброто е што го најдов.

 2.   Обукс dijo

  Многу добри податоци ... многу ми служеа .. поздрав

 3.   Франко dijo

  Ви го пренесувам мојот канал на YouTube, поставив неколку упатства (Y)
  Ако имате какви било прашања, испратете ме на пошта (Y)