Рекламните компании бараат начини за поврзување на други податоци со FLoC

FLoC е автоматски метод за таргетирање реклами без колачиња од Google што „ја штити приватноста“ со тоа што на корисниците на Интернет им обезбедува поголем степен на анонимност отколку колачињата на трети лица.

Сепак, FLoC би можело да им го олесни и побрзо на рекламните компании идентификување и пристап до информации за луѓето на Интернет, како што предвидуваа разни застапници за приватност и етика на податоците, компаниите почнуваат да ги комбинираат ингеренциите на FLoC со постојните информации за профил што може да се препознаат.

Технички компании кои работат на пазарот за управување со дигитален идентитет велат дека идентификаторите ќе помогнат да се подобри точноста на системите што го откриваат идентитетот на луѓето, па дури може да послужат и како постојани идентификатори.

„Колку повеќе сигнали имаме, толку поточни ќе бидеме, а идентификаторите на FLoC ќе бидат еден од сигналите што ќе ги користиме“, рече Матје Рош, извршен директор на ID5.

Гугл го назначува FLoC како модел за таргетирање на реклами прилагодени на приватноста, бидејќи методот не ги следи луѓето индивидуално. Наместо тоа, FLoC користи машинско учење за да групира луѓе врз основа на веб-страниците што ги посетиле.

Дополнително, FLoC ID доделен на луѓе се ажурира неделно, што има за цел да ги филтрира во колективи што постепено се развиваат и очигледно да ја ограничи употребата на FLoC ID како постојан идентификатор. Бидејќи системот работи автоматски во веб-прелистувачи како Chrome, Google не прецизно дефинира како ги собира групите.

Не obstante, рекламната индустрија (кој ги усвои основните интернет-технологии како што се колачето и IP-адресата за да ги идентификува луѓето на Интернет) видете можност да го сторите истото со FLoC ID со надеж дека ќе спречи скоро исчезнување на колачињата.

Прекувремено, Идентификаторите на FLoC можат да функционираат како постојани идентификатори на ист начин како и IP-адресите, рече Нишант Десаи, директор за технологија и групно работење во Xaxis, адтех рака на GroupM.

Како и IP-адресите, FLoC ID-ите нема да бидат целосно статични. Сепак, истите FLoC ID или истиот опсег на ID најверојатно се поврзани со некого.

„Ако неговото однесување не се промени, алгоритмот ќе продолжи да влијае на него во истата група, така што некои корисници ќе имаат постојан FLoC ID поврзан со нив или може да имаат.“

Застапниците на приватноста тврдат дека ингеренциите на FLoC можат да ги ублажат тешкотиите за компаниите да собираат информации за поединец.

Додека досега веб-корисник требаше да посети веб-страница барем еднаш пред веб-страницата да постави колаче на нивната машина за да ги следи нивните движења на мрежата, ќе бидат познати FLoC ID и сигналите што ги емитува.

Покрај поврзувањето на идентификаторите на FLoC со други типови на податоци, Методот на таргетирање на Google без колачиња може да се користи самостојно за да се создадат профили на публика.

Сепак, јасно е дека другите компании ги гледаат акредитивните писма на FLoC како потенцијално вредни податоци за идентитетот, па затоа застапниците на приватноста како Cyphers ги сметаат за грижа за приватност, што не е толку теоретско.

Chrome ќе додели FLoC ID на секој корисник на Chrome кој не се одјавил, со оневозможување на поставката за приватност на песок за пребарување на прелистувачот или блокирање со продолжување. Значи, дури и ако некој никогаш не посетил некоја страница порано, FLoC ID може да открие информации за таа личност што веб-страницата или системот за реклами може инаку да ги немаат.

На пример, заедно, овие знаци на податоци можат да го откријат полот на една личност, ако тие веројатно се наоѓаат во заградата за приходи над или под одреден приход, или ако живеат во одреден регион.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.