Компресирајте со 7zip до максимум од Делфин во KDE (Мени за услуги)

Кога сакаме да компресираме нешто, го спакуваме .tar, .gz, .bz2 или некоја комбинација од овие, барем што можев да ја ценам во повеќето случаи. Компресира во .zip е нешто што му припаѓа на минатотоМоже дури и да вклучам тука .меж), додека компресирате во .rar не е баш по наш вкус, добро затоа што .rar Тоа е слободен формат или која било друга причина

Поентата е дека таа постои .7з (7zip) што компресира многу повеќе од гореспоменатите. Кога сакав да компресирам нешто максимум со 7zip, морав да напишам команда за тоа, но не повеќе, бидејќи ја направив оваа опција во менито за услуги (опции со десен клик) на KDE:

компресира-7zip-kde

1. За да ја додадеме оваа опција во нашиот систем, прво мора да ја преземеме датотеката .desktop:

7zip.десктоп

2. Ние мора да го задржиме во $ HOME / .kde / share / kde4 / услуги / така што е овозможено за нашиот корисник или зачувајте го во / usr / share / kde4 / услуги / така што е овозможено за сите корисници на системот. Во случај папката $ HOME / .kde / share / kde4 /$ HOME / .kde / share / kde4 / услуги / не е важно, вие ја креирате папката што недостасува

3. Тие мора да го имаат инсталирано пакетот p7zip-полнаp7zip

4. Затворете го Делфин (управувач со датотеки) и повторно отворете го, оваа опција веќе треба да се појави.

Кога ја користите оваа опција, она што се извршува во позадина е следново:

7za a -t7z -m0=lzma -mx=9 -ms=on %u.7z %f

 • 7за до : За додавање датотеки
 • -t7z : Одредува дека излезната датотека ќе биде .7z
 • -m0 = lzma : Параметри за компресија, можете да прочитате за тоа овде
 • -mx-9 : Наведуваме дека сакаме да компресираме максимално
 • -мс = вклучено : Цврста датотека
 • % u.7z : Излезна датотека, %u значи патека на датотеката што сакаме да ја компресираме, проследена со .7з Посочуваме дека конечната компресирана датотека ќе се креира таму каде што е оригиналот
 • %f : Ова ќе биде датотеката или папката што сакаме да ги компресираме
 • Толку многу % u.7z како %f тие се сопствени параметри на KDE, односно не се поврзани со Bash или 7za.

За да ви дадам идеја за тоа колку компресира 7zip, депонијата на базата на податоци FromLinux (.sql) тежеше 715MB пред неколку недели, компресирана со 7zip е само 96 MB 😀

Како и да е ... веќе не треба да пишувам команда за да компресирам максимум со 7zip, сега можам да го сторам тоа од менито со опции во Делфин

Се надевам дека ова ти служеше, поздрав ^ - ^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лепер_Иван dijo

  Па, две работи имам да кажам ..
  1 ° Ако го ставам во почетната папка во соодветната папка, ставката не се појавува во менито, но се појавува ако ја ставам во / usr / share / kde4 / services / ..
  2 ° Не е тоа што компресира, освен ако не ми служеше на тој начин.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За нивото на компресија, тоа зависи многу од тоа што сакате да го компресирате. На пример, ако ќе компресирате фотографии или видеа ... очигледно нема да компресира повеќе од неколку mb, мултимедијалната содржина за да се компресира мора да биде намалена во квалитет, толку едноставно.

   Обидете се да компресирате големи датотеки со текст и ќе видите

 2.   Самир dijo

  Благодарам, работи одлично.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство
   Со почит

 3.   Темно виолетова dijo

  Ехм ... Не мора да го сториш тоа за да можеш да компресираш во 7zip без да користиш конзола. Во делфин:

  Десен клик / Компресирај / Компресирај во ...

  Таму се отвора прозорецот за да изберете каде да ја компресирате, името на датотеката ... и видот, вклучително и 7zip.
  Очигледно мора да имате инсталирано целосна p7zip.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, навистина, не ја знаев оваа опција
   Но, дали целосно се компресира како да има -mx = 9?

   1.    Темно виолетова dijo

    Па, не го знам тоа. Можете да го направите тестот за компресија со двата методи и можете да ни кажете.

   2.    Амиел dijo

    LOL
    Дечки, го направив тестот неколку пати, со различни типови датотеки, pdf, ppt, doc ……. Погледнете го нивото на компресија е скоро исто, -mx = 9 очигледно секогаш има предност од KB KB

    1.    Темно виолетова dijo

     Ви благодариме за информацијата!
     Со толку мала разлика, мислам дека не вреди да се користи конзола или додавање на услугата. Јас барем се држам до опцијата што Делфин ја носи стандардно.

 4.   данлинкс dijo

  Ако сакам да се појавува наместо дејства во менито за компресија, како да го направам тоа ??? Треба ли да ја сменам оваа [Десктоп акција 7zipc] ??? И, зошто добивам две опции во менито за дејства, една на почетокот и една на крајот?
  ПС.: Големо благодарам многу хехехеј

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Оставете тестови за да видите како може да се стави во истиот дел

   Ви благодариме за коментарот

 5.   Мскл dijo

  KZKG ^ Gaara Мислам дека ја компресирав депонијата на тој начин со теорија на компресија, ако можете да го направите тестот со различни датотеки, видеа, слики, документи, за да видите дали дава сличен резултат. Како и да е, вилицата ми падна со резултатот. Ви благодарам. На здравје

  1.    sieg84 dijo

   видеата и сликите се скоро секогаш компресирани датотеки, нема да има голема разлика.
   Ако сакате да ги компресирате сликите повеќе, би било да користите WebP и за видеата WebM или нешто слично / еквивалентно.

 6.   Амиел dijo

  Така, работи по килограм и е кул како што се гледа во менито ...

 7.   Снок dijo

  Добар совет

 8.   st0rmt4il dijo

  Брилијантен!

  Фала човек!

  Честитки!

  1.    st0rmt4il dijo

   Патем, гледајќи ја количината на компресија, може да се каже дека односот на компресија е доста широк затоа што компресиравте прилично голема количина во МБ во само 90x МБ.

 9.   неименуван dijo

  интересно

  Благодарам

 10.   бетсиг dijo

  Здраво, извинете, како можам да направам да ме потсетува на директориумот? на пример, мени за услуги што преименува датотека и нејзино проширување во друга во истиот директориум

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Постојат програми за ова, KRenamer е една од нив, PyRenamer друга

 11.   Лепер_Иван dijo

  Ова веќе го видов и го започнав пред неколку дена додека компресирав неколку досиеја од универзитетот .. Навистина е многу добро. На пример, јас компресирав пакет од 101 Mb на само 36. Одлично е!

 12.   Лепер_Иван dijo

  Ја разгледувам можноста за интегрирање на лентата за напредок. Имате идеја ?!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Со KDialog би можеле да направите нешто во врска со тоа ... ммм ... дозволете ми да видам дали деновиве ќе седнам да размислувам како да се постигне лента за напредок или барем известување

 13.   Y @ i $ ел dijo

  Добра статија, патем многу корисна.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 14.   Sergio dijo

  Како сакате да компресирате папка / директориум?

 15.   Виктор Хуарез dijo

  Многу добра информација, добро би било ако ставите како да се декомпресира, да ги имате сите информации на едната страна. Благодарам поздрав

 16.   Хаиро Гевара dijo

  Комплицирано за мене. Треба да има полесен начин за инсталирање на оваа програма.