Контролирајте ги вашите верзии и програма во група со Git и Gitorious

Овие тестови и резултатите беа извршени во дистрибуцијата на мета Канаима

Git е софтвер за контрола на верзијата дизајниран од Линус Торвалдс, имајќи ја предвид ефикасноста и сигурноста на верзијата на апликациите кога тие имаат голем број датотеки со изворен код.

Gitorious е име на систем кој нуди хостирање на кооперативни развојни проекти на слободен софтвер заснован на веб-средина со користење на системот за контрола на дистрибуирана верзија Git, како и софтверот на овој сервер со отворен извор што е развиен и хостиран во него.

поставување_на_гиториозна_на_ вашата_станица_серверска статија

Што можеме да направиме со овие два елементи?
Овие два елементи одат рака под рака, со git го пакуваме нашиот изворен код. Со Gitorious го споделуваме на едноставен и елегантен начин, така што повеќе развивачи можат да придонесат за проектот, истовремено управуваме со верзиите што беа направени претходно.

Како да ги користите Git & Gitorius?

Да почнеме со Гиториус

 • Регистрирајте се и потврдете ја сметката по пошта
 • Создадете клуч SSH. SSH-клучот е наш клуч за пристап за поставување датотеки во гиториус.
 • За да го креираме клучот за пристап, одиме на терминалот и го инсталираме пакетот "sudo apt-get install ssh"
 • Ние извршуваме во терминалот "ssh-keygen"
 • Ние ги следиме чекорите и го внесуваме клучот.
 • Ако сè оди добро, нашата лозинка ќе биде креирана
 • Ние пристапуваме до директориумот /home/usuario/.ssh
 • Копираме што е во датотеката id_rsa.pub
 • Потоа пристапуваме до нашата духовна сесија и го внесуваме она што го копиравме на „Управувај со SSH-клучевите“
 • Сега, можеме да го креираме проектот на страницата готориус. „Креирај нов проект“, го пополнуваме образецот.
 • Ние го создаваме складиштето, додаваме име и опис на него.

Сега одиме со ГИТ

Сега бараме копија од проектот.

git clone git@gitorious.org:nombredelrepositorio/nombredelrepositorio.git

cd nombredelrepositorio

Создадете гранка наречена „господар“ во вашето складиште од Gitorious, извршувајќи:

git remote add master git@gitorious.org:nombredelrepositorio/nombredelrepositorio.git

Копирајте го целиот изворен код на вашиот проект во вашиот тековен директориум:

cp -rv /path/to/your/code/nombredelrepositorio/* . O crea los archivos fuente de tu proyecto

Додадете ги новите датотеки во оваа гранка (мастер):

git add .

Извршете ја оваа промена, мислам да ги извршите сите датотеки што ги копирате пред една минута:

git commit -a

Ажурирајте го вашиот проект во Gitorious складиштето:

git push --all

Забелешки:

Постојат повеќе опции со git, ова е основата, за да можете да го креирате проектот, да ги поставувате и ажурирате датотеките, очигледно git е покомплексен.

Знам дека има предни краеви за git, но јас повеќе го сакам тоа, и за тоа станува збор за написот.

Исто така важи и за корпа за мастички


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Искрено да бидам искрен, но многу е побезбедно да го сториме тоа на Дебиан отколку Канаима (иако да бидам искрен Канаима е на исто ниво со Убунту)

 2.   ферхметал dijo

  Интересно е!

 3.   Помина низ тука dijo

  Многу добро, инсталирав во дебијан гитоза + гитвеб (позади nginx) и вистината е дека сум многу среќен, пред сè, затоа што давам / итн од секој тим и имам побрза и повидлива контрола на промените, така да се каже.