Контролирајте го вашиот компјутер преку SSH (терминал) користејќи го вашиот мобилен телефон

Последен ден 20 ноември беше мојот роденден (23, наполнив 23), татко ми ми го даде Nokia 5800 што го користеше затоа што конечно сфати дека подобро ќе го искористам

Јадам секој глупак (или lубител на технолошки гаџети) ... Почнав да барам апликации за да го направам паметниот телефон уште попаметен отколку што требаше да биде.

Забелешка: За ова упатство ќе ја користам мојата Nokia 5800, сепак, ако имате уред со iOS, Android или Symbian, тој ќе работи исто толку добро 😉

Едно нешто што секогаш сакав да го направам е да имам пристап до терминалот за мојот лаптоп од мобилен уред, односно да можам да пишувам команди на мојот мобилен телефон и да ги извршувам на лаптопот. Ова ќе ми овозможи да не станам од софата, да можам да го контролирам мојот лаптоп (и домашниот компјутер) без да ја оставам удобноста настрана

За да го постигнам ова, треба да инсталирам SSH на мојот лаптоп, како и клиент со SSH на мобилниот телефон. За да инсталирате ssh на лаптопот, само инсталирајте го мета-пакетот SSH ... или инсталирај openssh-сервер , инсталирањето на кој било од овие два пакети ќе работи.

Тогаш треба само да инсталираме клиент SSH на мобилниот телефон, решив кит. Преку пребарување на Google можете да добиете Putty за вашиот компјутерски систем, како што реков погоре ... iOS, Symbian или Android:

За да го инсталираме, го копираме (преку USB или Bluetooth) на нашиот мобилен телефон, правиме двоен допир (еквивалентно на двоен клик на него) и мобилниот телефон ќе знае како да ја инсталира апликацијата.

Откако ќе се инсталира на нашиот паметен телефон, го бараме преку менито и во апликациите:

Како што можете да видите на 2-та слика од екранот, прикажана е листа на профили (Профили) што ги објавивме, како и опциите за создавање нов профил (Нови), уредувајте постоечка (Измени) или избришете некои (Избришете).

Createе создадеме нов профил и ќе ни бидат прикажани следниве опции што можеме да ги видиме на 3-тата слика од претходните 🙂

Тогаш останува само да се утврдат податоците каде што соодветствуваат, ги имам на следниот начин:

En Генерално:

 • En Име на профилот ставаме што сакаме, ова ќе биде името на профилот.
 • En Домаќинот Ние ја наведуваме IP адресата на компјутерот на кој сакаме да се поврземе (во мојот случај Wi-Fi IP на мојот лаптоп).
 • En Корисничко име го ставаме корисничкото име со кое ќе пристапиме, мое е кзггаара како што можеш да видиш.
 • En Пристапна точка ние ќе го избереме името на нашиот Wi-Fi.

Во следните „јазичиња“ можеме да ја дефинираме SSH-портата (во случај го сменивме на нашиот лаптоп). Како и конфигурацијата на изгледот и овој вид на работа, оставам слики од екранот за тоа како имам сè на себе во случај некој да смета дека е корисно:

Откако ќе го конфигурираме нашиот профил како што посакуваме, останува само да ги допреме профилот и voila, тој ќе започне да се поврзува, прашувајќи ни ја лозинката за корисникот што претходно ја наведовме: Откако ќе ја ставиме лозинката ... тоа е тоа, веќе сме внатре во компјутерот (во овој пример мојот лаптоп):

На пример, тука трчав htop (терминална апликација што покажува активни процеси, потрошена RAM меморија, процесор ... тоа е нешто како системски монитор, но во терминал). Ова го напишав на паметниот телефон, но, како што можете да видите, ми ги покажува податоците од лаптопот, добро ... без шега, 5800 има 2CPU и 2GB RAM LOL !! За да завршам со убедување ... Јас ќе ја наведам папката каде што се наоѓа (/ дома / кзггаара /) и ќе ја видите нејзината содржина, иако сега кога размислувам за тоа ... можев да направам uname -a или нешто слично, ... но сега идејата ми доаѓа на ум ... ... ќе мора да се решиме за ls
хехе Сè уште можеме да ги користиме нашите апликации за Linux, тука ви покажувам дека можам да отворам нано (уредник на текст во терминал) без никаков проблем: Па ништо, како што можете да видите, тоа е едноставно SSH, така што границата е скоро скоро наша фантазија Патем, ако се прашувате кои се тие копчиња Tab, Ctrl, Up… Enter… Enter… Send,, тие се едноставно опции што ќе ни овозможат да ги внесуваме командите. Со други зборови, пишуваме «ls», а потоа притиснете (со допир или допир) на копчето Enter и така се извршува командата.

Ова што го објаснив е прилично интуитивно и едноставно, но подобро е да биде што е можно појасно и со тоа да избегнете некој да не разбере нешто


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   манути dijo

  Не знаев, користам ConnectBot за Android, но секогаш е добро да имам алтернативи.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Кога имам Енди, ќе мислам на друга апликација

   П.С: Извинете за доцнењето во одговорот, имав лични работи за кои треба да се грижам

  2.    dctons dijo

   Јас користам JuiceSSH е доста добро.

 2.   Иван Бара dijo

  Многу добро, лично во андроид користам «Connectbot», дозволува профили, бои, копчиња, итн.

  честитки.

 3.   Лианглс dijo

  Добра работа, морам да направам такво нешто за да преземам преку ... дистрибуции на gnu без да треба да одам од едно до друго место

 4.   Лепер_Иван dijo

  Одличен придонес .. beе биде добро да ги исклучам компјутерот и нештата .. Исто така, треба да се запомни дека можеме да управуваме со компјутер од мобилниот преку TeamViewer ..

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот
   Од TeamViewer нема идеја, никогаш не сум ја користел

   П.С: Извинете за доцнењето во одговорот, имав лични работи за кои треба да се грижам

 5.   Блер Паскал dijo

  За ова зборуваше во претходниот пост хехехе, ќе го тестирам на мојот лаптоп. Добар придонес.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, ова беше
   Ви благодариме за добриот придонес

   П.С: Извинете за доцнењето во одговорот, имав лични работи за кои треба да се грижам

 6.   ацевалгар dijo

  Засега не планирам да влезам во терминалот на мојот лаптоп од мојот мобилен телефон N 5800.
  Сè уште мислев дека објавата е одлична и ќе ја резервирам како омилена за подоцна. Сега за сега кажете ми: Кој е предметот на вашиот мобилен телефон / мобилен? Ова е супер.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам
   Кожата е ... ммм добро, не го знам името, но го поставив тука за да можете да го преземете ако сакате: http://ftp.desdelinux.net/kzkggaara/android-theme-nokia-5800.sis

   П.С: Извинете за доцнењето во одговорот, имав лични работи за кои треба да се грижам

 7.   Claudio dijo

  Не можам да го најдам Putty за Android ... дали ова упатство варира многу за апликациите споменати во претходните коментари? Во секој случај, не би било лошо што во одреден момент тие можат да направат една со другите варијанти или директно за Андроид

  1.    Иван Бара dijo

   За жал, тоа не постои, но Connectbot исполнува скоро 100% од карактеристиките на кит.

   Поздрав.

   1.    Claudio dijo

    На страницата постои упатство за да го направите тоа од „Connectbot“ http://cor.to/Kkbk
    Извинете што го оставивте коментарот и потоа го разгледавте пребарувачот FromLinux

 8.   Ајде да користиме Linux dijo

  Многу добро!
  Пробав уште една одлична опција: Преглед на тим.
  Ја оставам врската: http://usemoslinux.blogspot.com/2011/08/alternativas-para-controlar-tu-compu-en.html
  Тоа беше феномен за мене.
  На здравје! Павле.

 9.   ротцив исорбма dijo

  Добар влез.
  Но, ако сакам да го направам тоа обратно, мислам да ги видам податоците од целта како се прават? дали некој знае како? Јас користам OpenSSH и ConnecBot на андроид. Се обидов, но пишува дека портата 22 е одбиена. Ви благодарам и добар придонес

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За да го направите ова, треба да побарате апликација што е SSH-сервер за мобилниот телефон, ако имате Андроид, мора да има вакво нешто

   Приклучокот 22 е SSH порта по дифолт, па ако не инсталирате ssh сервер на мобилниот телефон или режимот, тој нема да биде отворен.

   Поздрав и благодарност за коментарот

 10.   Xavier dijo

  Многу корисно. Јас го користам за далечинско исклучување на компјутерот кога една од моите ќерки едвај чека да легне да спие.

 11.   откманц dijo

  Одличен пост !! Навистина многу ми помогна, инсталирав клиент SSH на мојот Андроид и го сакам !! Супер е корисно хахаххаха
  Но, прашање, јас гуглав, но не најдов одговор, како би можел да го сторам тоа за далечинско поврзување со мојот SSH-сервер? Со јавна IP или домаќин (тип No-IP)?
  Честитки!

  1.    откманц dijo

   Добро, игнорирај го мојот коментар, веќе дознав како! Amал ми е за непријатностите.
   Честитки!