Меѓународен конгрес за обука за е-учење - Конференција „Шамило“

Јас сум многу среќен затоа што ќе бидам присутен како учесник во Конференција „Чамило“ Лима 2017 година, да се направи од 06 до 08 декември во Лима, настан што ќе биде организирана од Европската асоцијација Шамило и водечката компанија на проектот Шамило ЛМС, BeezNest, и чија целна публика се претприемачи, директори, менаџери, промотори и консултанти од различни области поврзани со обука, образование, технологија, човечки ресурси и електронско учење во Латинска Америка и Европа.

Што е Шамило ЛМС?

Чамило е бесплатна и платформа за е-учење со отворен извор, развиена од Јаник Ворние што нуди алатки за поддршка за учење / настава во виртуелно образовно опкружување (Интернет) што треба да се користат во часови лице в лице, полу-лице в лице и / или виртуелни.

Развојот, ажурирањето и поддршката на Chamilo LMS е предводен од Здружение „Чамило“, која е непрофитна организација основана во Европа и промовира, штити и дистрибуира софтвер слободно и бесплатно ширум светот. Со својата работа му дозволи на Чамило да има повеќе од 17 милиони кориснициВо повеќе од 182 земји и бил преведени на повеќе од 46 јазици со околу 42000 имплементации популарно познати како Виртуелен кампус.

Што е конференција „Шамило“?

Конференција „Чамило“ o Чамило со тоа е меѓународен настан наменета за професионалци вклучени во електронско учење, кои работат со нови технологии применети на образованието и обуката во Америка и Европа. На овој настан, основачите, развивачите и лидерите на Платформата за е-учење Chamilo LMS учествуваат и споделуваат лично со групата корисници кои ја спроведуваат и имаат корист од оваа платформа, станувајќи настан богат со размена на идеи, знаења, достигнувања и искуства.

Настанот се состои од конференциски сесии, работилници, сертификациски испити, мрежни сесии и деловна рунда меѓу присутните, изложувачите и спонзорските компании од Шпанија, Белгија, Костарика, Колумбија, Перу, Аргентина, Чиле, Гватемала, Салвадор, Боливија и Мексико

Конференција „Чамило“ Лима 2017 година

Оние кои сакаат да се специјализираат за е-учење, споделуваат со голема заедница експерти, консултанти, развивачи и со самиот основач на самиот Чамило (Покрај тоа што може да се приклучи на дел од заедницата на деделинукс), тие можат да учествуваат на 3-от Меѓународен конгрес за електронско учење во Лима - Перу, за ова можат РЕГИСТРИРАЈТЕ ОВДЕ или можете едноставно да контактирате со chamilocon@chamilo.org | Eventos@beeznest.com или одете на веб-страницата на настанот http://con.chamilo.org.

Најдобриот начин да видите што нè чека на конференцијата „Шамило“, Лима 2017 е со видеата од Конференцијата „Шамило“, „Картагена 2016“

Па, ништо, само треба да се надеваме дека ќе се видиме во овој голем настан што се врти околу Чамило, што сум сигурен дека ќе ни овозможи да го консолидираме знаењето во е-учењето, покрај тоа што ќе ни покаже јасна перспектива на опсегот на слободен софтвер на деловно, јавно ниво и заедница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.