Како да конфигурирате Apache виртуелен домаќин на Debian

Продолжуваме да играме со Debian на нашиот тест сервер, денес ни беше презентирана потребата да конфигурираме Виртуелен домаќин, така што со помош на универзитетски водич изградив чекор-по-чекор за да ги конфигурирам виртуелните домаќини на Apache во Debian.

Инсталирајте apache

sudo apt-get update
sudo apt-get install apache2

Создадете нова датотека за виртуелен домаќин

Преземете ја нашата тест датотека virtual.conf од тука. Тогаш ние мора да ја копираме датотеката virtual.conf до папката /etc/apache2/sites-available/ за новиот домен.

cp virtual.conf /etc/apache2/sites-available/

Доколку е потребно, можеме да го смениме името на датотеката. (За тестирање ќе го користиме името: virtual )

Следно, ние мора да ги смениме следниве полиња ServerName, ServerAdmin, DocumentRoot

Овозможете ги новите датотеки за Виртуелни домаќини:

a2ensite virtual.conf

Рестартирајте го Apache:

service apache2 restart

Configurar el archivo de hosts local

Отворете ја датотеката hosts за тоа тип nano /etc/hosts

Додадете ја новата IP-адреса на вашиот сервер на дното на датотеката како localhost.

Beе биде вакво нешто:

127.0.0.1 localhost 127.0.0.10 wp 127.0.0.11 yii # Следните редови се пожелни за домаќини способни за IPv6 :: 1 localhost ip6-localhost ip6-loopback ff02 :: 1 ip6-allnodes ff02 :: 2 ip6-allrouters

Со ова, виртуелен домаќин во Debian ќе биде добро конфигуриран


5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   3 dijo

  Здраво, добро утро

  Ве молам, ве замолувам за упатство каде ќе објасните како од Интернет (каде било во светот) можете да пристапите до страниците на виртуелниот домаќин без да користите услуги од трети страни?

 2.   Така и така dijo

  Врската virtual.conf не работи.

 3.   Јохан Естебан dijo

  Упатството е нецелосно 0/10

 4.   фјмадрид dijo

  Здраво,
  датотеката virtual.conf повеќе не може да се презема. Ве молиме ажурирајте ја врската.
  Ви благодариме.

 5.   Екаиц dijo

  Не може да се пристапи до вметнување од virtual.conf. Да, рекламирање, ќебе ...