Користете го протоколот „Line“ за Чет во Pidgin за Linux Mint 17 Qiana

Најпрво ЛИНИЈА е апликација за инстант пораки за мобилни телефони (iPhone, Android, Windows Phone, Firefox OS, меѓу другото) што може да се инсталира и на Windows и Mac. Еве ќе ви покажам како да инсталирате Виолетова линија un Вклучи, Поврзи од трети лица за Pidgin (клиент за мултипротековни пораки) во Linux Mint 17  (Според страницата на креаторот, приклучокот е тестиран на Ubuntu и Arch Linux).

Очигледно, ако немаме инсталирано Pidgin, инсталирајте го

$ sudo apt-get install pidgin

Пред да ја преземете додатокот од Создателот ние мора да имаме 3 работи: libpurple (што е инсталирано при инсталирање на pidgin), компајлерот за штедење apache и датотеката line_main.thrift (што се презема од истата страница за додаток)

Инсталирање на штедливост

Компајлерот е достапен во складиштата на Убунту, но авторот предлага да се состави од изворен код, за кој емпириски потврдив дека треба да биде така, затоа, да почнеме да работиме:

1. - Инсталирајте зависности

$ sudo apt-get install libboost-dev libboost-test-dev libboost-program-options-dev libboost-system-dev libboost-filesystem-dev libevent-dev automake libtool flex bison pkg-config g++ libssl-dev

2.- Преземете и отпакувајте

Useе ја користиме верзијата 0.9.1
$ wget http://www.bizdirusa.com/mirrors/apache/thrift/0.9.1/thrift-0.9.1.tar.gz

$ tar -xvf thrift-0.9.1.tar.gz

3.- Конфигурирајте и направете инсталација

Прво пристапете до папката
$ cd thrift-0.9.1
$ ./configure

Потврдете дека на излезот од терминалот пишува Градење библиотека C ++ yes: да, и потоа

$ make

$ sudo make install

Откако ќе се инсталира Thrift, сега ќе го преземеме додатокот.

Преземање и инсталирање на додатокот Pidgin

Предупредување, ова е незавршен софтвер! Овој приклучок е сè уште во фаза на развој и многу работи остануваат нестабилни или незасилни.

Преземете од тука

виолетова линија

и отпакувам.

Датотеката беше преземена за мене виолетова-линија-04279d7.tar.gz Во адресарот ~ / Преземања, потоа да се отпакува

$ tar -xvf purple-line-04279d7.tar.gz

Сега ќе преземеме линија-протокол која ја содржи датотеката линија_ главна.трифт што ни треба

линија-протокол

Откако ќе се преземе протокол на линија, отпакувајте го и архивата линија_ главна.трифт копирајте го во папката виолетова линија

Сега, внесете ја папката виолетова линија и изврши макета-инсталација
$ make

$ make install

Сега, во теорија сè треба да биде во ред. Ја креирале и копирале датотеката либлајн.така a ur / .пурпурна боја / приклучоци , со која сега можеме да додадеме сметка со протоколот LINE во Pidgin …… ..

но.

Во мојот случај не беше така, имаше библиотека со штедлив пакет што не се вчиташе во системот (ова го сфатив откако поставив прозорец за дебагирање во пиџин при вчитување на приклучоците) и затоа приклучокот не работеше за мене, тоа беше токму библиотеката libthrift-0.9.1. така . За да го поправиме овој проблем, првото нешто што го правиме е пребарување на предметната библиотека со командата

$ sudo find / -name libthrift-0.9.1.so

што во мојот случај даде 2 резултати:
1. - /usr/local/lib/libthrift-0.9.1.so
2. - ~ / Преземања / штедливост-0.9.1 / lib / cpp / .libs / libthrift-0.9.1.so

Првата адреса што ја враќа е локацијата на библиотеката што ни треба бидејќи втората одговара на датотеката што ја презедовме. За да ја додадеме променливата на околината трајно во системот, она што го правиме е да ја додадеме адресата / usr / local / lib a / etc / environment, ова го правиме со командата

$ sudo echo 'LD_LIBRARY_PATH="/usr/local/lib/"' >> /etc/environment

Сега ја вчитуваме променливата на околината.

source /etc/environment

И со ова сега можеме да го користиме протоколот LINE во Pidgin.

Поздрав пријатели


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Темно виолетова dijo

  Ајде да видиме дали ќе го извадат за KDE телепатија.

  1.    Orgоргицио dijo

   Или за Копете. Потребно е доволно.

  2.    Г-дин брод dijo

   По ѓаволите, ти велам, Пиџин е извонреден, но како навивач на KDE сум, навистина е досадно што нема алтернатива за тој додаток.

   Дали некој знае за каква било алтернатива во KDE?

   1.    вавилон dijo

    Јас користам KDE и го користам Pidgin во секој случај. Вистината копета, телепатијата или што било друго е далеку, далеку.

 2.   mat1986 dijo

  Одете, тоа е малку макотрпен процес. Би сакал да го пробам, но немам контакти што користат Line ... проклет whatsapp !! 🙁

  Ви благодариме за упатството

 3.   никој dijo

  Не познавам никого што користи линија или телеграма, единственото нешто што луѓето го знаат е Фејсбук и Whatsupp 🙁 патем, еве една статија за тоа како да се поврзете со пиџин и тој метод повторно работеше

 4.   Два dijo

  Потребни се Д слики:

 5.   Sergio dijo

  Бевте одлични, би сакал да пишувам статии и да изгледаат одлично great

 6.   Шмишка dijo

  Навистина е во бета фаза, но се претпочита да се состави протоколот отколку да се имитира апликацијата LINE со Wine за Windowslerdos.

  1.    елиотим3000 dijo

   Истото. Бидејќи мразам да користам Вино на Linux, се воздржувам да го користам и да ја користам мојата партиција корисна со Windows.

 7.   анонимни dijo

  Подобро користете XMPP / Jabber и престанете да ги поддржувате затворените силоси.

  1.    елиотим3000 dijo

   Главниот проблем е што наведениот протокол не е промовиран соодветно пред пошироката јавност, што го прави социјалното искуство со споменатиот протокол неиздржливо.

   Во најдобар случај, пробајте Телеграм. Јас веќе ги имам додадено членовите на моето семејство на наведената услуга за инстант пораки.

 8.   робета dijo

  мммм, кај вдовиците 8, апликацијата LINE е во метро-интерфејсот и никој не ја користи затоа што е тешка и не е стабилна.

  1.    елиотим3000 dijo

   Line е исто така во верзија за Windows 7 како да е прозорец за Windows Live Messenger. Ја имам инсталирано оваа верзија на мојата партиција со Виндоус 8 што е на мојот нетбук, што ја користам бидејќи режимот на апликација за допир не работи поради резолуцијата на екранот на мојот нетбук.

 9.   Фернандо dijo

  Здраво на сите. Па, излегува дека кога ќе се обидам да ја преземам пурпурната линија, ми кажува дека нанаи од Кина е моја радост во бунар, иако е точно дека малку луѓе ја користат оваа линија и ако користам малку WhatsApp, ќе ми го кажеш ова. Но, сакам да ги доживувам сите овие работи. Потоа се жалам дека Ubuntu се вчитува малку бавно.

  1.    Кристијан dijo

   врската работи кога сакате: v

 10.   Кристијан dijo

  Сакам да плачам, аплауз
  Со нетрпение го очекував ова решение ...

  Јас едноставно престанав да се обидувам да користам линија на Linux и ја користев малата програма на прозорците или на мојот паметен телефон, а виното никогаш не беше валидна алтернатива за мене

 11.   копротк dijo

  Многу ми е жал што не присуствував на коментарите порано, ќе ги прегледам врските и ќе ги поправам во случај да се расипани, но во меѓувреме можете да ги преземете приклучокот и LINE-протоколот од тука: http://altrepo.eu/git/

 12.   Chaparral dijo

  Па, немав никаков проблем да го следам упатството на авторот чекор по чекор, за што му благодарам. Само и во последната команда морав да го сторам тоа како root ($ sudo echo 'LD_LIBRARY_PATH = »/ usr / local / lib /»' >> / etc / Environment) бидејќи не ми даде дозвола.
  Честитка.

 13.   Хуго dijo

  Колку интересно, благодарам.

 14.   Ротиетип dijo

  Било кој приклучок да го стори истото со Кик? Имам „пријателка“ која ја користи таа апликација на својот смартфон, но за разлика од Line, нема компјутерски клиенти и вистината е дека сум многу мрзлив да инсталирам Android емулатор за нешто што сигурно ќе го користам од време на време.

 15.   Хорхе dijo

  Здраво,
  Јас го инсталирав приклучокот, но сега како да ја креирам сметката во Pidgin?
  Во списокот со протоколи, не гледам никакви со идентификатор на линија.
  Ви благодарам многу.

  1.    Копротк dijo

   Ако библиотеката е составена во вашиот домашен директориум, можеби не сте ги вчитале библиотеките. Она што можете да направите за да знаете што се случува е да отворите прозорец за дебагирање во pidgin и потоа да пристапите до прозорецот за додатоци и да ги проверите грешките.

 16.   Франсис Капоте dijo

  Некаков начин да го натерате да работи на Arch linux ??

  1.    копротк dijo

   Извинете за доцнењето, но ако можете, неодамна се префрлив од Mint на ArchLinux и пурпурна линија и штедливоста е во складиштата на АУР, затоа што и двете можете да ги инсталирате уште полесно со ваши години.

   Со почит

 17.   Едвард dijo

  Пријател, кога ќе се обидам да ја преземам пурпурната линија, ме прашува за корисничко име и лозинка. кои??

  1.    Копротк dijo

   Чудно, но може да гуглате пурпурна ЛИНИЈА, во оваа статија ќе ги најдете и страниците каде се преземањата.

   Со почит