Користете прокси во Openbox, Fluxbox, LXDE, Xfce и слично

Методот што го опишувам подолу е добиен со преведување на статија на шпански јазик на Архи Вики за користење на Меѓу. Овој метод мора да биде совршено валиден за која било друга дистрибуција.

Десктоп околини како Xfce o LXDE немаат никаква апликација што им овозможува да управуваат со употребата на глобален прокси во системот, на начин на кој можеме да го сториме тоа Gnome o KDE.

Променливи на животната средина

Некои програми (како wget) користат променливи на околината на формата „протокол_прокси“ за да утврдат застапеност на одреден протокол (на пример, HTTP, FTP, ...).

Еве пример за тоа како да ги конфигурирате овие променливи:

export http_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export https_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export ftp_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export no_proxy="localhost,127.0.0.1,localaddress,.localdomain.com"

Ако сакаме да ги направиме гореспоменатите променливи на прокси-околината достапни за сите корисници, можеме да додадеме скрипта, на пример „Прокси.ш“внатре /etc/profile.d/. Скриптата мора да има дозволи за извршување.

# chmod +x /etc/profile.d/proxy.sh

Алтернативно, можете да го автоматизирате префрлувањето на променливите со додавање на функција во вашата датотека .башрц како што следи:

function proxy(){
echo -n "username:"
read -e username
echo -n "password:"
read -es password
export http_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export https_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export ftp_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export no_proxy="localhost,127.0.0.1,localaddress,.localdomain.com"
echo -e "\nProxy environment variable set."
}
function proxyoff(){
unset HTTP_PROXY
unset http_proxy
unset HTTPS_PROXY
unset https_proxy
unset FTP_PROXY
unset ftp_proxy
echo -e "\nProxy environment variable removed."
}


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рен dijo

  вистината Никогаш не сум користел прокси за што е тоа?

  1.    елав <° Linux dijo

   Па ... Полномошник има многу намени. Полномошник служи за пресретнување на мрежните врски што клиентот ги прави со серверот за дестинација. Што е, како што реков, има многу намени. Ајде да видиме како ќе ти објаснам на едноставен начин:

   а) Да речеме дека на компјутерот на вашата компанија пребарувате преку Прокси. Ако има функција за кеш и внесете, на пример, desdelinux.net, сите информации што ги добивате ќе бидат зачувани во неговата меморија. Значи, кога ќе се најавите повторно во некое друго време, пристапот ќе биде малку побрз затоа што ќе имате некои ставки во наведената меморија.

   б) Да речеме дека се поврзавте од компјутер во вашата компанија и сакате да пристапите до desdelinux.net. Кога одите да прелистувате на тој компјутер, тој го поставува барањето до Прокси-серверот на вашата компанија и според ограничувањата што ги имате, овој сервер го испраќа вашето барање на Интернет или го одбива.

   Ова се два типични случаи. Прокси-серверот може да биде нешто или многу добар, или многу многу лош (како во мојот случај).

   За повеќе информации, видете оваа врска

   1.    Храброст dijo

    И, работи и на заобиколување на филтрите, да не заборавиме

    1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

     Тоа е друг вид прокси

 2.   артуро молина dijo

  Сакав да го прашам авторот дали, дали тој некогаш споделил интернет-врска преку PAN (Bluetooth)? Јас го направив тоа во win 7 и XP, во кој ја имав врската, подигнав прокси (perProxy направен во java) и во другата машина преку PAN, го конфигурирав Firefox со IP и порта. Кога се префрлив на Linux, веќе не знаев како да направам PAN помеѓу машините.

 3.   Ариел dijo

  Здраво добро попладне,
  Јас сум среќен корисник на Lubuntu и наидов на проблем што ја користам врската на моето училиште (со прокси) на дневна основа и домашната врска (без прокси). Затоа, ако го конфигурирам прокси-системот, мора да го ставам и исклучувам во зависност од тоа дали сум на факултет или не.

  Дали има начин да се автоматизира овој процес, така што во зависност од Wi-Fi мрежата на која се поврзувате, може да се активира или не?

  Честитка.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво добро попладне
   Како го поставувате прокси за вашиот систем? Со која команда?

   Јас би можел да програмирам скрипта што открива Wi-Fi со кој сте поврзани и во зависност од тоа кој е ... користете прокси или друг.

   Поздрав и добредојде.

   1.    RyериKpg dijo

    Здраво на сите! Работев со LXDE некое време и, за прашање слично на Ариел, бев принуден да конфигурирам прокси за да се поврзам на Интернет.
    Разгледував документација на AskUbuntu и наидов на некој што праша нешто слично и одговорот беше многу корисен! Ја оставам врската во случај некој да биде заинтересиран да ја погледне: http://askubuntu.com/q/175172/260592
    И, конечно, би сакал да знам дали KZKG ^ Gaara ја програмираше скриптата што открива Wi-Fi и го менува проксито во зависност од мрежата ... Би било навистина корисно ако одлучам да го споделам.

    Ви благодарам многу и поздрав!

 4.   СЛАКУВАЊЕ dijo

  Здраво, јас користам slackware 14.1 и го направив делот од скриптата како што треба, она што не го најдов на мојот систем беше датотеката .bashrc

 5.   Бафомет dijo

  Овој напис е малку стар, но сепак ќе ви напишам во него бидејќи се чини дека е најблизу до МОЈОТ проблем:
  Што треба да направам кога мојот корисник го има образецот USER @ COMPANY? Ако обрнете внимание; Два ароба ќе останат на иста линија!