Користење на VIM: Основно упатство.

Никогаш не помислив дека ќе го кажам ова, но неверојатно ми се допаѓа најдобриот уредник таму за терминалот во GNU / Linux: ВИМ.

Цитирање Википедија:

vim (од Македонски Видов IMproved) е подобрена верзија на уредник на текст vi, присутни во сите системи UNIX.

Неговиот актер, Брам Муленар, ја претстави првата верзија во 1991, датум од кој претрпе многу подобрувања. Главната карактеристика и на Вим и на Ви е дека тие имаат различни режими што може да се префрлаат за да извршат одредени операции, што ги разликува од најчестите уредници, кои имаат само еден режим во кој се внесуваат нарачки користејќи комбинации на копчиња или графички интерфејси.

Јас сум еден од оние што сметаа дека ова е уредник за „октоподи“ или луѓе со повеќе од 10 прсти, бидејќи едноставниот факт дека има толку многу кратенки на тастатурата ме натера да мислам дека ВИМ тоа беше „чудовиштето“ на уредниците на конзолите. Вистината е дека од вчера учам да го користам (дури и со многу основни работи) но се навикнувам и најлошо (или најдобро од сите) тоа е што премногу ми се допаѓа.

Отсекогаш ми било пријатно со работењето на нано, но вистина е дека овој уредник е премногу основен. Кога имаме графичко опкружување, покажувачот може да се користи за копирање / лепење, но кога сме во TTY, работите се менуваат. Тоа е првата предност што ја наоѓам В.IM. Други карактеристики што ми се допаѓаат:

 • Избор на текст во колони.
 • Означување на синтаксата.
 • Означување на загради, загради и загради (што го прави идеално за програмирање).
 • Исклучително моќна, дури и кога датотеката што ја уредуваме е прекината, тоа ни овозможува да ја вратиме подоцна.
 • Еве може да видите уште многу ...

Единствениот уредувач на текст во конзолата (од оние што ги познавам) што „приоѓа“ кон ВИМ es MCEdit, Уредник на текст на МЦ. Но, забележете ги цитатите во реченицата погоре. ВИМ има дури и уредник во ГТК. Но, идејата за овој пост не е да ве продаде или да ве охрабри да користите ВИМ, тоа е едноставно начин да ви кажам дека е полесен за употреба отколку што навистина се појавува.

Основно упатство за употреба на VIM

Размислував да ти оставам серија кратенки на тастатурата, но мислам дека би било многу попрактично ако ти покажам како работи со пример. Првото нешто што ќе сториме е да инсталираме ВИМ ако веќе не сме го сториле тоа или ако не дојде по дифолт во нашата омилена дистрибуција. Откако ќе се инсталира, отвораме терминал и ставаме:

$ vim prueba.txt

Seeе видиме вакво нешто:

Сега го притискаме копчето I или клучот Вметнете за да се префрлите од режим на команда во режим на уредување и да започнете со пишување Пишуваме нешто, ако е можно, што има повеќе од два реда. Јас на пример ставам:

Сега, го притискаме копчето ESC За да излезете од режимот за уредување, се движиме кон почетокот на документот со стрелките на тастатурата и притиснете го копчето V. Willе забележите дека подолу вели сега ВИЗУАЛЕН. Со стрелката надолу го обележуваме целиот текст што го пишуваме. Кога имаме сè избрано, го притискаме копчето Y. Откако ова ќе биде готово, ќе видите дека подолу е означен бројот на копирани редови.

Сега се движиме малку пониско и го притискаме копчето P. Секој пат кога ќе го притиснеме, истиот текст ќе биде залепен. Ако наместо клучот Y го притискаме копчето X, текстот што го избравме ќе биде отсечен. Можеме повторно да го залепиме со клучот P.

Сега ќе го зачуваме документот за тестирање. Ние притискаме ESC ако сме во режим на уредување и пишуваме :w, тоа е, две точки и а W. Она што го прави ова е да го напише или спаси она што го правиме. Ако подоцна пишуваме :q ќе излеземе од уредникот. Ако она што го сакаме е да заштедиме и затвориме, ние пишуваме 😡.

Сега еден последен трик. Да претпоставиме дека случајно го затворивме терминалот и го изгубивме документот. Она што треба да го направиме е да го преработиме:

$ vim prueba.txt

и ќе добиеме вакво нешто:

Ако погледнете на крајот, имаме низа опции. Во овој случај, ние го притискаме копчето R за да го добиеме претходниот документ, тогаш тој ќе побара од нас да притиснеме ENTER И воила, можеме да продолжиме таму каде што застанавме. Сега, ако случајно го погодиме клучот E (уредувај како и да е) исто така можеме да го вратиме документот со внесување : опорави, и ќе добиеме вакво нешто:

Во овој случај, мојата опција е да напишем број 1 и voila, нашата работа е обновена повторно.

Ако сакате да користите ВИМ полесно, тогаш можете да инсталирате ГВИМ, што е исто со користење на библиотеки Gtk за употреба на Менија и други опции кои ја олеснуваат работата на корисникот.

Постои дури и проширување за Firefox повик Вимператор, што ни овозможува да се справиме со прелистувачот како да ВИМ ќе биде

И до сега Како да, секој предлог или информација е добредојден за да можеме сите да научиме покорисни работи за ВИМ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   нано dijo

  Јас би користел Gvim, иако не ја видов истакнувањето на синтаксата и добро би било ако ставите слики од некој текст во HTML за да видите како е сè тоа. Е одам на работа со Вим, а потоа ќе направам една од оние длабоки анализи како што направив со Гедит ... дај ми една недела и ја имам.

  1.    Авел dijo

   Ако сакате да видите како функционира обележувањето на синтаксата, тогаш ви оставам неколку примери.
   ompldr.org/vZTRlYg
   ompldr.org/vZDd3cw

   И во врска подолу многу шеми за да се направи визуелно попријатно. xP

   Поздрав.

 2.   Убиец dijo

  Vim туторијалот е многу добар, се надевам дека ќе се направи подоцна, малку понапредни или уште трикови, што може да се направи со оваа алатка;),
  за моментот да влезам во овој свет на Вим сега

 3.   ren434 dijo

  Во моментов сум заглавен со емајци, што во последно време сè повеќе ме заробува, од друга страна, вим ми го отежнува движењето помеѓу текстот.

  ПС: Честитки! Тие се први во Рангирањето.

  1.    MSX dijo

   +1

   Ние мажите ги користиме Емакс, знаете!
   Кога почнав да читам „Никогаш не мислев дека ќе го кажам ова, но неверојатно ми се допаѓа најдобриот уредник за терминалот на ГНУ / Линукс ...“ помислив: супер, тој го откри Емакс!
   Наместо тоа, излегува дека момчето излегува со педери ... работите што некој ги наоѓа на мрежата!

   1.    елав <° Linux dijo

    Ох тој мачо. Претпоставувам дека тогаш користите АРС, затоа што користејќи дистрибуција со сè изџвакано, претпоставувам дека е и педер нели?

    1.    пандев92 dijo

     Човекот емакс изгледа прилично полесен од вим, но за вкусови на бои.

 4.   DAV dijo

  vimtutor е многу добро интерактивно упатство, дизајнирано е да заврши за 25-30 минути. многу препорачливо!
  apt-get install vimtutor
  vimtutor

  1.    нано dijo

   Дека сигурно работи за мене, морам да работам на тоа

  2.    елав <° Linux dijo

   Да, всушност Вимтутор е одличен ...

 5.   отежнато дишење dijo

  Играјте ја оваа игра и тоа е кога нема да престанете да користите vim и ќе научите да го користите глупаво, навистина, ќе вежбате многу со оваа игра најосновните работи за vim, како што е знаење како да се движите доста брзо.

  http://vim-adventures.com/

 6.   mauricio dijo

  Јас не сум развивач, затоа што треба да направам: уредувам .conf или одвреме-навреме ги ставам рацете во pkbuild, со НАНО ми е доволно и имам многу. Еднаш за тестирање отворив датотека во VIM и не знаев ни како да излезам од таму.

 7.   Авел dijo

  Сосема основно за оние кои започнуваат со Вим, дури и јас мислев дека е чудовиште, но како и сè, тоа е само прашање на навика. xP

  Оставам многу шеми за оние кои сакаат да пробаат.
  http://code.google.com/p/vimcolorschemetest/

  Поздрав.

 8.   соодветна dijo

  @elav, ти го оставам мојот vimrc за да можеш да користиш конфигурација што работи за тебе
  http://paste.desdelinux.net/4465

  1.    елав <° Linux dijo

   Благодарам

 9.   Анубис dijo

  Добивам вкус за најдобриот уредник што постои за терминалот во GNU / Linux

  Сакате да предизвикувате пламен, а? Ова е веројатно најстариот пламен

  ПС: VI карпи!

 10.   Charly dijo

  Одлично упатство! многу благодарам

 11.   есме dijo

  многу интересно: 3

 12.   ЈСекеирос dijo

  Нешто основно е секогаш добро.

 13.   Рене, од Мексико, може. dijo

  Добро е да знаете малку за сè, во случај кога еден ден ќе ви треба, мудриот човек секогаш ќе ја цени жртвата на својот ближен.

 14.   Вилијам dijo

  Одлично упатство, но јас сум нов во ова и не знам како да додадам уредник на brigthscript на gvim https://github.com/chooh/brightscript.vim.git Можете да ми помогнете