Користење на Телеграм од терминалот

До сега, сигурно повеќе од еден од вас слушнал и / или прочитал Телеграма, новиот систем за пораки што се спротивставува на сеприсутниот (и небезбеден) WhatsApp.
Исто така, ќе знаете дека тој е слободен софтвер и дека и програмата и нејзиниот API се бесплатни (освен серверот, иако се чини дека може и да се објави)
Во оваа статија ќе ги објаснам чекорите што треба да се следат за инсталирање и користење на клиентот за терминалот, кој сè уште е во фаза на развој, но кој можеме да го користиме без многу проблеми.

Инсталација:

Ако сте корисник на Арклинукс или деривати од кои можете да го инсталирате AUR преку пакет телеграма-гит, затоа можете да го прескокнете овој чекор. Покрај во складиштето на програмата, можете да најдете пакет вртежи во минута, како и да се генерира пакетот за Gentoo, Debian и деривати.

За да составиме, ќе ни бидат потребни следниве пакети (освен ГЦЦ, автоматско помагала и други):

 • оди
 • openssl
 • месечина
 • libconfig
На некои дистрибуции, како Debian или Ubuntu, openssl е како либссл. Покрај тоа, не заборавајте да ги инсталирате библиотеките што завршуваат на -дед o -развиеност.

Откако ќе се инсталираат зависностите, отвораме терминал и се преместуваме во папката каде што ќе го клонираме складиштето:
git clone https://github.com/vysheng/tg.git
Сега преминуваме во новосоздадената папка, tg и извршуваме:

./configure
make

Ако ништо не успеало, ќе ја составиме програмата.
За да го тестираме, извршуваме:
./telegram
Getе добиеме ваков екран, кој ќе ни го побара телефонскиот број за да ни испрати порака со кодот за потврда:

телеграма-дома

Откако кодот е внесен, можеме да го користиме клиентот.
телеграма-сесија-започната

Исто така, има автоматско завршување, како за командите, така и за контактите:
телеграма-автоматско комплетирање

Во папката ~ / .telegram е зачувана конфигурацијата на клиентот, покрај папката каде што ќе бидат зачувани сликите, видеата итн. Што ни ги испраќаат нашите контакти (иако тоа мора да се направи рачно преку команда).

Основни команди:

 • msg: Ние испраќаме порака до еден од нашите контакти
 • send_photo / video / text: Испраќаме слика, видео или текстуална датотека
 • create_secret_chat: Создаваме таен разговор со наведениот контакт
 • add_contact: Обидете се да додадете контакт што го покажува нивниот телефонски број

Ова се некои од достапните команди. За да го знаете остатокот, само напишете помош.

Клиентот, дури и во рана фаза, е доста добар, ако знаете како да се справите со терминалот. Негативната точка на моментот е дека за да го преземеме она што ни го испраќаат, потребно е да го сториме тоа рачно, исто така знаејќи го ID-то на пораката. За ова ја извршуваме командата:
set msg_num 1
и секој пат кога ќе испратиме или примиме порака ќе добиеме матичен број на пораката.

Се надевам дека ќе ви помогне, чекајќи да излезе графички клиент за оние кои не сакаат да го користат терминалот или не се навикнати да го користат.

Складиште за проект

Нема графички интерфејс НАТИВНО за GNU / Linux. Ако сакате да користите графички интерфејс, имате Вебограм да го користам од а веб прелистувач. Ве молам, не прашувајте повторно за оваа тема, веднаш штом ќе се појави, ќе се дискутира. Ви благодариме за вашето разбирање.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

55 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Филукс dijo

  Здраво, Телеграмот е фантастичен, тој е најдобар што сум пробал.
  Но, ужас е да се користи преку терминал со прекрасниот интерфејс што го има во прозорците, па се надевам дека ќе објават GUI што е можно побрзо.

  Поздрав.

  1.    al_SeveR dijo

   Иако нема природен GUI за GNU / Linux, можеме да користиме веб-грам »
   http://zhukov.github.io/webogram

   1.    f3niX dijo

    Очигледно ако има интерфејс за linux https://github.com/vysheng/tg

 2.   матијас dijo

  Брилијантен!
  Неодамна прочитав упатство за употреба на wathsapp од пиџин,
  Дали има некој начин да се користи телеграма во пиџин? прегратка!

  1.    Тие се линк dijo

   Па во моментов не, секако дека не најдов ништо, но би било добро.

 3.   Хорхе dijo

  Одличен телеграм, но како што вели Fylux тие мора да имплементираат графички интерфејс во Linux! Од друга страна, она што не ми се допаѓа е тоа што го користи само еден од сите мои контакти.

  1.    О_Пиксот_О dijo

   Но, тоа е прашање на објавување и ако можете, направете го тоа лично, бидејќи сите знаеме дека мрзеливоста е причина зошто несигурната и комерцијална апликација продолжува да биде толку успешна. Некои мои пријатели и јас ги измамивме сите наши важни пријатели со кои разговаравме за да го преземеме и сега имаме доста контакти. Она што едвај чекате е светец да слезе од небото и да им каже да ги инсталираат.

  2.    О_Пиксот_О dijo

   Едно прашање, дали контролата c треба да излезе? xD

 4.   Декому dijo

  Дали има начин да се создаде сметка во телеграма без да се даде бројот на мобилниот телефон?
  Се обидов да креирам сметка преку клиент за работна површина и тој бара мобилен телефон, дали и апликацијата во google play го бара тоа?
  Не знам, но сè што ми бара мобилен број ми дава недоверба: /

  1.    О_Пиксот_О dijo

   Ако станува збор за апликација што го користи вашиот телефонски број за да креира разговор со вашите контакти, минимум што ќе ви треба ќе биде вашиот мобилен број, на ист начин како линија, whatsapp, разговор, итн. те прашуваат и тебе. Ако сакате да го направите да работи добро, инсталирајте го прво на мобилниот бидејќи во спротивно, најверојатно кога ќе започнете нема да имате контакт.

   1.    Декому dijo

    Тој помина.
    Немам ништо од тоа од истата причина, не знам ... едноставно не сакам да го давам бројот.
    Ви благодариме за информацијата, бидејќи претпочитам да бидам „некомуникација“
    Поздрав

   2.    Хаотични бушели dijo

    Телеграма исто така користи прекари за да воспостави контакт помеѓу корисниците иако тоа не е задолжително, во реалноста би било совршено можно да се создаде сметка заснована на прекар без придружен телефонски број, едноставно со пребарување на вашите контакти по прекар во глобалното пребарување.

 5.   џуанпа dijo

  имам проблеми со зависноста од либофонирање

 6.   Мајкл dijo

  Ве молиме, не продолжувајте да му давате слава на Телеграм. Тоа не е ништо повеќе од друга стапица како WhatsApp. Фактот дека е со отворен код е само стратегија за луѓето да веруваат дека е сигурен кога во реалноста кодот од сервер е комерцијален, тој користи затворен протокол што не е стандард XMPP, експертите за безбедност открија дека неговиот алгоритам за шифрирање Тоа е истиот ранд што го користи НСА. Покрај тоа, нејзиниот творец е ист како VKontakte, руската социјална мрежа што бара вашиот телефонски број да го користи.
  време е да промовираме употреба на бесплатни мрежи и бесплатен / федерален протокол XMPP / Jabber.

  1.    ноќна dijo

   Openwengo користеше XMPP за видео конференции. Беше мултиплатформска и квалитетна барем за своето време, но бидејќи скоро сите имаа свои пријатели на msn, го затвори chiriguito по неколку години. Google се чинеше дека ако Talk зборуваше за XMPP, но скоро секогаш завршува со убивање на отворените стандарди со кои започнува, во овој случај со Hangouts.

  2.    Патрицио dijo

   И најлошото нешто е што ние Linuxeros не правиме ништо во врска со тоа. Верувам дека е време да се промовира употребата на XMPP за бесплатна и децентрализирана комуникација и да се поттикне употребата на бесплатни социјални мрежи како што се Дијаспора *, Pump.io, како е можно да дозволиме најкористените системи за разговор во светот дали се комерцијални, затворени и контролирани од компанија што единственото нешто што сака е да го злоупотреби корисникот со неговите услови и услови за употреба?
   Исто како што промовираме употреба на GNU / Linux или настаните се одржуваат на слободен софтвер, итн. Зошто не може да се стори истото за оваа нова закана што не контролира сите нас во последно време?

   Од Linux, ве молиме, бидете свесни за ова.

   1.    дијазепан dijo

    Клиентите на XMPP Jabber се грди. Дијаспората е полна со хипици.

    1.    пандев92 dijo

     Во дијаспората е полна со анархисти xd

    2.    елав dijo

     Пиџин не е грда. Емпатијата се обидува да не биде. О_О

   2.    Пауза dijo

    И не само тоа, но ние продолжуваме да го користиме и охрабруваме користењето на Google, имајќи Startpage, Ixquick, Duckduckgo и други; Ние продолжуваме да рекламираме бесплатно на Gmail, наместо услуги за приватност, како што се Openmailbox, Autistici, итн; Ние исто така правиме бесплатно рекламирање за Амазон (се чини дека нема повеќе книги / плочи / гаџети / што и да се чува на мрежата).
    Мораме да направиме тест на конзистентност со нас самите и да смениме многу навики кои воопшто не се совпаѓаат со филозофијата на слободен софтвер.

  3.    Пауза dijo

   Во право сте, но познавате некој што има програма за разговор XMPP (се разбира, освен Фејсбук) на својот мобилен телефон, и секако, сметка. Јас не. Луѓето имаат „Гуаса“, Лине, Вибер и престануваат да бројат. Телеграма се претставува како сто за WhatsApp, и бидејќи не е совршен, тој е многу помалку лош од WS. Значи, многу е добро што меѓу нас се обидуваме да користиме други алтернативи, но не мора да губиме контакт со реалноста и да прифатиме дека нашите пријатели нема да инсталираат и конфигурираат сметка и клиент на XMPP само за да разговараат со нас, па не. нема друг избор освен да се користи најмалку лошата алтернатива, а тоа, засега, е Телеграм.

 7.   Мигел-Паласио dijo

  Претпоставувам дека некој работи на CLI за да направи предност, нели? Потребно е! Сметам дека е чудно што сеуште не излегол ниту еден роден клиент на Linux Thereе има ли многу скептицизам со Телеграм во рамките на заедницата? Се надевам дека не. Би сакал да го видам Телеграмот во KDE-Телепатија на пример

  1.    Посетител dijo

   Се чини дека веќе започнува проект во таа смисла:
   http://comments.gmane.org/gmane.comp.kde.devel.telepathy/10214
   http://martys.typepad.com/blog/2014/02/kde-telepathy-08-beta1-with-improved-metacontacts-is-out.html (На коментари)

 8.   ајде да користиме linux dijo

  Одличен придонес!
  На здравје! Павле.

 9.   НауТилуС dijo

  Благодарам пријателе, ми успеа веднаш. Досега програмата оди добро.

 10.   џури dijo

  Јас го инсталирав клиентот за windows преку вино во linuxmint 16 и работи многу добро, го велам за оние кои се заинтересирани за GUI во linux

 11.   џебови dijo

  Би било радост ако може да се користи со пигдин со xmpp

 12.   видагну dijo

  Терминалот е многу побрз, повеќе ми се допаѓаат програмите што можеме да ги извршуваме од командната линија, благодарам за многу комплетното упатство.

  Со почит,
  Оскар

 13.   Хорхе dijo

  Здраво многу добар пост, но сакав да одам понатаму. Би сакал да ми објасните како можете да ја извршите верзијата на Telegram за linux, но со графичко опкружување во апликацијата телеграма https://telegram.org/apps тука се датотеките.
  Во мојот случај тоа е за OpenSuse 13.1 и не можам да инсталирам вртежи во минута поради недостаток на библиотека што не можам да ја најдам: S

  честитки

 14.   Брајан dijo

  Се сомневам. Штом терминалот е затворен, кога повторно ќе го отворам, како повторно да ја стартувам апликацијата? Знам дека можеби е глупаво прашање, но едноставно не знам како да го сторам тоа. Благодарам многу!

 15.   Не бе dijo

  Веб-грам - http://webogr.am

 16.   еј dijo

  Добивам
  $ ./телеграм
  Верзија на клиент за телеграма 0.01-бета, Авторски права (Ц) 2013 Виталиј Волтман
  Клиентот за телеграма доаѓа со АПСОЛУТНО БЕЗ ГАРАНЦИЈА; за детали, напишете „show_license“.
  Ова е бесплатен софтвер и вие сте добредојдени да го прераспределите
  под одредени услови; напишете „show_license“ за детали.
  *** Изгубена врска со серверот 31.210.235.12:80
  *** Изгубена врска со серверот 31.210.235.12:25

  1.    Брајан dijo

   Одете во вашата лична папка, притиснете Ctrl + H и избришете ја папката .Telegram. Бидете внимателни, не бришете ништо друго.

   Haveе мора да го сторите тоа секогаш кога ќе сакате да ја извршите апликацијата. И повторно проверете преку СМС. Тоа е болка во газот.

   1.    еј dijo

    што се случи е дека серверот е прекинат и работи совршено, не морав да допирам ништо како него

 17.   скелет dijo

  Тоа е WhatsApp, вие погрешно го напишавте во написот. И да, може да се подобри. Една мана е што не дозволува испраќање преку send_audio затоа што таа функција не е способна да обработува празни места во имиња на датотеки, како примерите што ќе ги дадам подолу:
  Ова не работи
  „И ова не работи“
  \ "Ова ниту \"

  \
  Не_диво_оваа работа

 18.   кук dijo

  Ајде да пробаме Благодарам !!! 🙂

 19.   Габриел dijo

  Мислам дека потребните ресурси не се целосни, не знам од каде да најдам
  «За да составиме, ќе ни бидат потребни следниве пакети (освен ГЦЦ, авто-инструменти и други):

  оди
  openssl
  месечина
  libconfig »
  како и да е, благодарам

 20.   Адал dijo

  Користете Манџаро
  И барајќи телеграма го најдов ова https://aur.archlinux.org/packages/arch-telegram/?setlang=es Јас го инсталирав и тестирам, појаснувам дека е во алфа фаза

 21.   Андрезеро dijo

  Бидејќи е можно графичката верзија сè уште да не постои. !

  1.    Брајан dijo

   Развијте го. Ако не го сториш тоа, не критикувај дека другите не го прават тоа 🙂

   1.    atатан dijo

    Или барем контактирајте ги програмерите Andrezero 😉 Ако видите дека има луѓе кои се заинтересирани за природен GUI за телеграма за GNU / Linux, можеби тоа дополнително ќе го зголеми вашиот напредок. Телеграмот CLI е многу добар. На некој начин е слично на вулгарноста за XMPP од CLI на GNU / Linux: http://www.profanity.im/index.html Особено со опцијата за испраќање пораки со / msg ja: http://www.profanity.im/basic.html

    Ви оставам интересна статија за Павел и Николај Дуров, кои се основачи на Телеграм, за да видите што мислат и тие:

    http://www.muycomputerpro.com/2014/02/25/detras-telegram-matematicas

    Поздрав и честитки до целата заедница што овој блог го направи еден од најдобрите во секој поглед. Да живее браќата на Куба како Елав и КЗКГ ^ Гаара што беа партнери со останатите во овој вид достигнување. Виртуелна прегратка.

    1.    atатан dijo

     Заборавив да го споменам Пабло и за Ајде да користиме Линукс сега приклучен на Од Линукс. Какво задоволство е да се биде дел од оваа голема заедница.

 22.   Хектор Мамани dijo

  Овде од Ubuntu 16.04 x64 овој GUI работи одлично https://blog.desdelinux.net/tips-para-instalar-popcorn-time-spotify-y-telegram-sobre-debian/
  Сега, сè уште сум заинтересиран од терминалот да зборувам од мојот CHIP користи дистрибуција заснована на дебијан 8 :-D.
  Јас сè уште се согласувам со коментарот за користење други средства за комуникација, мм, но што ни останува? IRC?

 23.   Цире dijo

  apt-get инсталирајте го libjansson-dev на Debian исто така за да може да се состави