Користење на Apt-закачување на Debian

Се вратив во Стиснете Дебиан. Причината што ме поттикна да се вратам во стабилната гранка на Debian, (бидејќи отсекогаш сум користел Тестирање) е неточен приказ на типографија со користење на кернелот повисока од верзијата -2.6.32 5 686-.

Главниот проблем со преземањето на овој чекор е што губам многу пакети кои се наоѓаат во складиштата на Тестирање на Дебијан и дека Дебиан Стабилна нема. Пример за нив се LibreOffice 3.4.3 y Турпијален.

Среќа во Debian постои опција да АП наречен Обично закачување и ќе се запрашате за што служи тоа? Па, без да навлегувам во техничката мелница, со Обично закачување Можам да користам Стиснете Дебиан а во исто време, пакети од Дебијан Визи. Кул нели?

Како да го направам тоа?

По инсталирањето Стиснете Дебиан и конфигурирај го, ажурирај го и така натаму, првото нешто што го правам е да ги додадам складиштата на Тестирање, така што датотеката /etc/apt/sources.list изгледа вака:

# Repositorios Stable
deb http://ftp.debian.org/debian squeeze main contrib non-free
# Repositorios Testing
deb http://ftp.debian.org/debian wheezy main contrib non-free

Подоцна ја креирам датотеката / итн / соодветно / преференции и го ставив ова внатре:

Package: *
Pin: release n=stable
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: release n=testing
Pin-Priority: 800

Сега отворам терминално ажурирање на складиштата.

$ sudo apt-get update

Сега кога сакам да инсталирам Турпијален на пример, имам два начина да го сторам тоа во терминал:

$ sudo apt-get install turpial/testing
$ sudo apt-get -t testing install turpial

Y АПТ тој е одговорен за избор на само потребни зависности на едното и другото складиште. Ако сакате повеќе информации за ова, можете да ја посетите овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  ммм многу интересно
  Јас користам Debian Squeeze на мојот домашен компјутер и овие податоци се многу корисни за мене. Ајде да го пробаме
  БЛАГОДАРАМ за придонесите што ги дадете на вашиот блог.

  ПД = Не можам да ја внесам врската што ја ставивте на крајот од објавата, онаа што укажува на форумот есдебијан.

  1.    елав <° Linux dijo

   Дали се поврзувате од Куба? Затоа што ако е така, тогаш ќе ти кажам дека сме заклучени на esDebian.

   1.    Едуардо dijo

    Јас сум Аргентинец seems Се чини дека серверот есдебијан не бил онлајн за време на објавувањето, па затоа не можев да го внесам таму.
    Во нивниот цвет тие појаснуваат:
    http://www.esdebian.org/foro/47527/esdebian-sitios-hermanos-estuvieron-caidos

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Ви благодариме за информациите, ние (јас и елав) не можеме да пристапиме до esDebian едноставно затоа што живееме во Куба, така што за нас е секогаш офлајн или затворено хаха.
     Како и да е, благодарам навистина, и патем: «Добредојдовте на нашата скромна страница»

     Поздрав пријателе.

   2.    MSX dijo

    Само што го прочитав ова: „заклучени сме на еСДебијан“.

    Колку е срамота, зошто се случува тоа?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Тоа се случува затоа што многу идиоти од нашата земја (Куба) влегоа во есДебијан и напишаа секакви глупави работи, па затоа ... администраторите на есДебијан се определија за наједноставното „решение“ за нив, но повеќе се зезнаа за нас ... блокираа целиот пристап од кубанските IP-адреси ¬_¬

     1.    Lex.RC1 dijo

      Ова е нешто што лично ме навредува, со кое право тие исклучуваат?

      Кога се пријавив во есдебијан, морав да почекам 5 дена да објавам и кога ќе одам да објавам, тие ме прашуваат за 5 поени… не ми се допадна и го замолив администраторот да ми побара во два наврати, добив глупав одговори и по трет пат го испратив на м. Сè уште сум регистриран: /

      Треба да размислите да му дадете поттик на форумот и да создадете фер опција.Мислам дека со патувањето и следбениците што ги имате, не би било тешко.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Со право дека тие се администратори ... во никој случај, минато е вода, сега треба да се заебаваме и ништо повеќе. Всушност, последниот пат кога влегов е со IP-адреси од други земји.

       За давање поттик на форумот, да, имате право, едноставно сè уште не сме размислувале како да го направиме тоа


     2.    Lex.RC1 dijo

      Во неколку идеи, првото нешто би било да му дадете поголема промоција и според логиката можете да добиете две суштински присуства на главната страница и да ги промените коментарите на објава во форумот ... Исто така, тоа ќе помогне во подобро индексирање на коментарите според видот и полот кои се на исто ниво со форумот.

      1.    елав <° Linux dijo

       Ние работиме на тоа ... Како и да е, ако некој може да повлече кабел за да ни помогне во задачата, толку подобро. Она што ни треба е како да добиеме информации од RSS-доводот на FluxBB и да ги испечатиме на веб-страница со помош на PHP.


      2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Менувајќи ги коментарите на форумот, тој ќе мора да биде автоматски и целосно транспарентен за читателот, а ние не најдовме како да го направиме тоа


 2.   Едуар2 dijo

  Се чини дека http://www.esdebian.org падна сега, патем има некои hdp некои ако не и огромно мнозинство на тој форум. Кога користев дебијан, одев низ форумот за да видам што има ново и тие секогаш одговараа на ноевите до ударите. Iо претпочитам да избегнувам да им одговарам отколку да дадам одговор што не им помага и што ме разбесни и не беше со мене.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас се вклучувам себеси. Јас еднаш поставив не баш ноаб прашање, и тие ми рекоа дека сум будала, само затоа што морав да составим мек (не се сеќавам кој, мислам дека беше лигњи) со специфични параметри ... дојди на, не ме зезнај! Ако беше некоја глупост, ги прифаќам, направете ваши навредливи критики, но не земајте го ниту против сите.

   Ако на тоа додадеме дека за одредено време IP-адресите од Куба (каде што живееме јас и елав) беа забранети да влезат на страницата, тие заработија мое одбивање ¬_¬

   Многу вредни информации, да, но лоша комуникација и јас се занимавам многу време.

   1.    Храброст dijo

    Има луѓе за сè на форумите, видов луѓе кои зборуваат лошо за тој форум, а други луѓе го велат спротивното. Не го познавам, но знам форуми каде што ако не си „про“, тие дури и нема да ти одговорат, како што е Foro MTB.

    А, форумот Арх? Се чини дека не се лоши луѓе, но… Што би се случило ако влезам таму?

    Затоа ги кршам луѓето по пошта, таму го имаме Малцер со цел сандаче полно со е-пошта од мене, или baаба, некои од нив испраќаат еднодушно на елав, а друг на КЗКГ ^ Гаара (мислам на оние сериозните, а не на фудбалските )

    Подобро е за сите нели?

    ХАХАХАЈАЈАЈАЈАЈАЈА

    1.    Хозе Мигуел dijo

     Во однос на форумите, како и во самиот живот, постојат „луѓе“ кои треба да чувствуваат дека се некој и за тоа треба да бидат повеќе од другите.

     Тие уживаат во споредбата на можната единствена способност и уживаат да удираат или да тријат раменици со своите врсници затоа што тоа е нивниот начин да бидат некој.

     Не даваат повеќе, ајде да не бараме брест за круши.

 3.   Едуардо dijo

  Вистина е тоа што го зборуваш. Никогаш не се осмелував да прашам нешто од страв од ненавремен одговор. Изгледа забораваат дека ако станува збор за универзален оперативен систем, тие треба да бидат отворени дури и за почетниците јојојојојојо
  Но, мора да се признае дека на вики и есдебијан форум ги наоѓате одговорите на сè што можеби ќе ви треба.

  1.    Едуар2 dijo

   хахахаха какви работи, добро ако кога не добиеш гротескен одговор тоа ти помага, иако во архвики и неговиот форум е за мене исто или подобро, на оние што не сакаат да бараат очигледни работи, тие ја ставаат директната врска до вики или тие даваат одговор kindубезно и ве замолуваат да пребарувате на вики или на форум, добро, наместо да нарачате, тие го предлагаат за идни проблеми / прашања / сомнежи.

 4.   олексис dijo

  Овој пост е многу корисен, но ако треба да инсталираме апликации како споменатите. Getе станам зависен од <° LINUX ако продолжат да објавуваат на GNU / Linux Debian.

  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Зависник? … Тоа е идејата ЛОЛ !!!
   Ако сте fanубител на Debian, препорачувам да ја барате нашата етикета на Debian, исто така можете да ги проверите статиите за LMDE (Linux Mint Debian Edition), што на крајот сепак е Debian

   Ништо задоволство е да се знае дека нашата содржина ви се допаѓа, навистина ... многу е утешна
   Ако имате какво било сомневање или прашање, идеја, жалба или предлог, известете ни, добро, тука сите сме како пријатели и си помагаме едни на други ^ _ ^

   Со почит

   1.    Храброст dijo

    Зависник? … Тоа е идејата ЛОЛ !!!

    Seeе видиме дали станувам многу зависен ... Зависностите се лоши хаха и ако лошо се снаоѓам поради нив те обвинувам хахаха

   2.    олексис dijo

    Ви благодарам! Јас веќе ги барав ознаките, но би сакал да се фокусирам на GNU / Linux Debian, по можност Лени или Стискаш

    Честитки за блогот! продолжуваат вака ...

  2.    елав <° Linux dijo

   Верувајте ќе имаме повеќе од ова, јас секогаш користев Дебијан, го користам Дебиан и според она што го гледам, ќе продолжам да го користам Дебијан :)

 5.   Храброст dijo

  Тоа беше неточен приказ на фонтот со користење на јадро повисоко од верзијата 2.6.32-5-686.

  Не го знам тој фонт, но ... дали е навистина толку лош?

  1.    елав <° Linux dijo

   Кога се повикувам на тип на зборови, се повикувам на погрешно наречен фонт за текст. И да, верувајте ми дека е толку лошо, во претходниот блог зборував малку за таа тема и оставив неколку слики за тоа како се прикажува типографијата. Речиси е невозможно да се прочита понекогаш.

   1.    Храброст dijo

    Остави ми ја врската, веќе сум убопитен

    Кога се повикувам на типографија, се осврнувам на погрешно наречениот фонт за текст

    Јас не сум „ретард“

 6.   Jелави dijo

  : ~ # apt-get инсталирај турпијал / тестирање
  Читање на списокот на пакети ... Готово
  Создавање дрво на зависност
  Читање на информациите за статусот ... Готово
  Избрана верзија „1.5.0-1“ (Дебијан: тестирање [сите]) за „турнир“
  Не можам да инсталирам некој пакет. Ова може да значи дека
  побаравте невозможна ситуација или, ако ја користите дистрибуцијата
  нестабилна, дека некои потребни пакети не се создадени или не се создадени
  се иселени од Дојдовни.
  Следните информации можат да помогнат во решавањето на ситуацијата:

  Следните пакети имаат неисполнети зависности:
  turpial: Зависи: python-gtk2 (> = 2.12.0), но нема да се инсталира
  Зависи: питон-извести (> = 0.1.1), но нема да се инсталира
  Зависи: python-gst0.10, но тој нема да се инсталира
  Зависи: python-webkit (> = 1.1.2), но нема да се инсталира
  Зависи: python-gtkspell, но тој нема да се инсталира
  Е: Скршени пакувања

  На ист начин, ако безбедна надградба е направена со способност или надградба apt-get… предупредувајте да преземете повеќе од 500 mb, мислам на ажурирање на дистрибуцијата… дали може да објасните нешто повеќе за apt-pinning и за тој проблем на скршени пакувања Што имам? Ви благодарам многу однапред

  1.    елав <° Linux dijo

   Покажете ми ја вашата датотека / etc / apt / preferences и /etc/apt/sources.list затоа што работи за мене без проблеми. Сега, појаснам, ова соодветно закачување не е лек, едноставно алтернатива што може да предизвика проблеми или не.

 7.   Серхио Алонсо dijo

  Благодарение, работеше совршено на Визи кон essеси и ми дозволи да го закрпам последниот тест за отворање во стабилна.