Коронавирус: Како слободниот и отворен софтвер придонесува во борбата?

Коронавирус: Како слободниот и отворен софтвер придонесува во борбата?

Коронавирус: Како слободниот и отворен софтвер придонесува во борбата?

Како што многумина од нас веќе знаат, болеста на годината 2020 е Болест од коронавирус 2019, што е скратено СОВИД-19. Номенклатура од: "CO" што одговара на „Круна“, „SAW“ a "Вирус" y „Д“ a „Болест“ ("Болест"). Што е предизвикано од струјата Коронавирус наречен "Тежок акутен респираторен синдром коронавирус 2 ".

Која е причината зошто, не е ни чудо, што сите корисен потенцијал на слободен софтвер и отворен извор, во моментов е во тек да соработува со ова Lucha што денес сериозно ги мачи Хуманост.

Коронавирус: Вовед

Како што видовме, во некои претходни објави, меѓу многу други, како што се:

El Слободен софтвер и со отворен извор има огромен поволен потенцијал и дал значаен придонес во научно-технолошка област, особено во однос на Здравје и медицина. Затоа, не е изненадувачки што во моментов го знам ова користејќи некоја алатка Бесплатен и / или отворен софтвер да се бори против сегашниот вирус и болеста што ја предизвикува.

Коронавирус: Структура

Коронавирус

Кои се Коронавирусите?

На Коронавирус Тие го должат своето име на изгледот што го претставуваат, бидејќи се многу слични на круната или ореол. И кај луѓето тие обично предизвикуваат респираторни инфекции, што може да варира од обична настинка до посериозни болести како што се Респираторен синдром на Блискиот исток (МЕРС) и Тежок акутен респираторен синдром (САРС).

На Коронавирус Тие се дел од големо семејство на вируси, некои влијаат на луѓето и други кои влијаат на животни, како што се камили, мачки и лилјаци. За сега, според генетското дрво на овој вирус, се чини дека потекнува од лилјаци. Но, во тој случај, исто така, не е познато како вирусот може да скокне директно од лилјаци на луѓе или ако има животно од средно домаќин.

Според Меѓународен комитет за таксономија на вируси, институција задолжена за доделување на имињата на откриените нови вируси, за датумот на 11 февруари на 2020новиот Коронавирус (првпат идентификуван во Вухан, Кина) сега е именуван по Тежок акутен респираторен синдром коронавирус 2, Или едноставно  САРС-Cov-2. Што остава јасно утврдени, односот на ова со претходниот, наречен САРС (САРС-CoV), што предизвика појава на тежок акутен респираторен синдром (САРС или САРС) во 2002-2003.

Што е КОВИД-19?

El СОВИД-19 е ново заболување, предизвикано од а роман Коронавирус (САРС-CoV-2), што претходно не беше видено кај луѓето. Неговите знаци и симптоми можат да се појават помеѓу два и 14 дена по изложувањето и може да вклучуваат манифестација на Треска, кашлица и отежнато дишење или проблеми со дишењето.

Да знаете многу повеќе за СОВИД-19 и САРС-Cov-2 Препорачливо е да пристапите до следниве врски: Мајо Клиниката y ЦДЦ.

Коронавирус: Рампарт

Слободен софтвер и отворен извор против Коронавирус

Иако, во моментов СОВИД-19 Тоа влијаеше на реализација на многу настани и активности од сите видови ширум светот, вклучувајќи ги и оние поврзани со Слободен софтвер и со отворен извор, како што се оние од СУЗЕКОН, KubeCon + CloudNativeCon y Самит на Ред Хет 2020 година. И, тоа може да продолжи да влијае на другите, како на пр Опенсут код 2020 година y Академија -2020, На Слободен софтвер и со отворен извор придонесуваше за истражување и борба против СОВИД-19.

Меѓу бесплатни и отворени софтверски алатки користени за оваа намена можеме да ги споменеме следниве апликации:

GitHub

Во моментов, оваа страница ги обезбедува своите услуги за складирање и споделување на целосните детали за биоинформатичката обработка на досегашната шема на 172 геноми, добиени од СОВИД-19 помеѓу декември 2019 година до март 2020 година. читај повеќе.

Иницијатива за ГИСАИД

Тоа е отворена иницијатива што промовира меѓународна размена на сите секвенци на вирусот на грип, придружни клинички и епидемиолошки податоци поврзани со хумани вируси и географски податоци и специфични за видовите поврзани со птичји и други животински вируси, за да им се помогне на истражувачите да разберат како тие се развиваат, шират и може да стане пандемија придонесе за борбата. читај повеќе.

Рампарт

Овој софтвер со отворен извор се користеше за доделување и мапирање на отчитувања во реално време на вирусот САРС-Cov-2, бидејќи станува збор за апликација специјално дизајнирана да чита задачи, пресликувања и филогенетска анализа во реално време. читај повеќе.

CommCare

Соработката на оваа платформа за управување со мобилни случаи со отворен извор што ја користат 700.000 здравствени работници од прва линија во повеќе од 60 земји за да се надоврзат на клиентите, преку континуирана испорака на услуги, синџир на снабдување со стоки и пораки до пациентите, беше корисна помош во борбата . читај повеќе.

Комплет за здравствени алатки во заедницата (CHT)

Овој пакет за здравствени услуги во заедницата е глобално јавно добро што вклучува технологии со отворен извор за здравствени работници и супервизори во заедницата, ресурси за отворен пристап и практика на заедницата за промовирање на универзално здравствено покривање. Против КОВИД-19, тој може да послужи како поддршка со испраќање на СМС-пораки, анализа на податоци, придружни настани, дисеминација на едукативни пораки, меѓу многу други начини. читај повеќе.

Како што можеме да видиме, вие сте и многу други бесплатни и отворени софтверски алатки, се или можат да бидат корисни против ова сегашно зло. За останатите, се надеваме дека можеме да победиме уште еднаш, ова нова светска битка против ова глобална дежурна болест.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за придонесот или придонесот на «Software Libre, Código Abierto» во борбата против сегашното жално зло на «Coronavirus», што во моментов предизвикува смртни случаи, здравствени штети, па дури и економски во целиот свет, е од голем интерес и корисност, за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)