Која апликација троши најмногу ширина на опсег?

Ви го донесувам овој одличен совет што го најдов блогот на Брутал со Дебијан, каде што ни покажува како да знаеме која апликација на нашиот компјутер троши поголем опсег.

За да го постигнеме ова, треба да инсталираме апликација наречена нетогови:

$ sudo pacman -S nethogs

o en Debian:

$ sudo aptitude install nethogs

И така според дистрибуцијата што ја користиме. Сега како го користиме?

Употреба на нетоги

Во суштина, она што треба да го направиме е да ја извршиме командата:

$ sudo nethogs [interface]

Во Дебијан и деривати, нормално би било:

$ sudo nethogs eth0

Но, во Arch Linux знаеме дека ова се смени, па затоа прво треба да го знаеме името на нашиот интерфејс со командата:

$ ip врска 1: еве: mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN mode DEFAULT link / loopback 00: 00: 00: 00: 00: 00 brd 00: 00: 00: 00: 00: 00 2: enp5s0: мт 1500 qdisc pfifo_ брза состојба ДОГЛАС режим DEFAULT qlen 1000 врска / етер 18: 03: 73: a3: f3: e1 brd ff: ff: ff: ff: ff: ff 3: wlp9s0: мт 1500 qdisc noop состојба ДОЛOWN режим DEFAULT qlen 1000 врска / етер 4в: 80: 93: 19: да: 02 брд ff: ff: ff: ff: ff: ff 4: virbr0: mtu 1500 qdisc noqueue state UP mode ДЕФАЛТ врска / етер фе: 54: 00: 00: d8: 4f brd ff: ff: ff: ff: ff: ff 5: vnet0: mtu 1500 qdisc pfifo_fast master virbr0 state UNKNOWN mode DEFAULT qlen 500 link / eter fe: 54: 00: 00: d8: 4f brd ff: ff: ff: ff: ff: ff

Во мојот случај тоа би било:

$ sudo nethogs enp5s0

Што враќа вакво нешто:

Нетоги

И тоа е тоа, Firefox до огнот !! 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   загур dijo

  И, дали не е нормално прелистувачот да троши поголем опсег? xD

  1.    елав dijo

   Хахаха, секако дека е, само се шегував ..

   1.    загур dijo

    Ах .. јасен сарказам. Понекогаш е тешко да се разбере преку Интернет, ок, извинете! xD

    1.    паблокс dijo

     Откриен Шелдон! 😛

 2.   кики dijo

  Многу добра!, Интересна апликација, но има една работа што не се гледа на сликата и дека ако ми се појави кога ја извршувам апликацијата, тоа е што ми ги покажува IP-портите со кои апликацијата комуницира кога испраќа / прима. Во мојот случај, морам да кажам дека апликацијата што зафаќа најголем опсег е нормално aria2, aria2 на влогот! XD!

 3.   Исус Израел Пералес Мартинез dijo

  Имав многу што барав !!, Имам многу намален опсег: Да, кога користев ubuntu еден ден тие не ги отворија страниците, јас се рестартирав и сè беше нормално, но повторно и почнав да гледам што се случи со мониторот на системот и се покажа дека испраќам датотека, но тоа не беше од ubuntu one, ниту од dropbox и поради мојот опсег влијаеше врз мене, открив дека тоа е извештајот за грешка или информациите што се испраќаат до канонски за ubuntu па го деактивирав, но полесно ќе беше да се открие дека ми го јаде шириниот опсег со оваа апликација xD

 4.   Ротс87 dijo

  Која верзија или апликација имате за терминалот елав? или тоа е само тема? затоа што не ми се чини дека е нормална конзола

  1.    персонал dijo

   Ако не се лажам, тоа е јакуак со различна кожа од онаа што доаѓа по дифолт.

  2.    елав dijo

   Хехехехе .. Јакуаке е, со една од темите што ја носи стандардно, но ставам боја на позадина што се интегрира со бојата на панелот .. Што е кул? 😛

   1.    елиотим3000 dijo

    Да, и тоа е многу поладно од мојот гном-терминал.

    1.    кики dijo

     Во GTK можете да го користите Guake, исто е:

     # apt-get install guake

     1.    елиотим3000 dijo

      Добро Ќе пробам.

 5.   елиотим3000 dijo

  Очигледно е дека нашиот сакан прелистувач е оној што користи најголем опсег од останатите.
  [YaoMing] Iceweasel, на клада! >> http://i.imgur.com/Qsv6BNG.png%5B/YaoMing%5D

 6.   Sergio dijo

  Многу добра апликација, сега ќе можам лесно да идентификувам што го одзема опсегот од преземањата.

  Честитки!

 7.   Кристијан dijo

  Многу добра апликација и супер корисна кога имате стотици програми кои користат интернет постојано. Непотребно е да се каже, информациите се ценат.

  # Здраво

 8.   тарегон dijo

  Мојот интерфејс веќе не е eth0, но се вика wlp4s0. Дали некој знае на што се должи промената? Мислев дека ќе биде нов стандард, но гледам дека во образложението со кое се користи Arch интерфејсот е enp5s0.

  Сомнежи, сомнежи мои ...

  1.    елав dijo

   Која дистрибуција користите? Бидејќи во вашиот случај се чини дека веќе користите Systemd и интерфејсот што го споменувате е тој на WiFi.