Кратенки за тастатура за Gnome-Shell

Гном-Шел Тој е модерен, па дури и да не беше, неговата употреба во повеќето дистрибуции ќе биде на многу краток рок.

Како и секое добро биро, Гном-Шел Исто така, има свои кратенки на тастатурата, па дури и некои многу изненадувачки што ќе ни овозможат да се движиме помеѓу Биро и Преглед (Општи информации, така да се каже. Тоа е погледот што го добивате кога ќе кликнете на Активности). Па, да ја искористиме можноста да запознаеме неколку.

 • Виндоус клуч: Префрлете се помеѓу апликациите или работната површина. Организирајте ги отворените прозорци за да можете да ги видите сите во Преглед и да го изберете оној што го сакате.
 • Alt + F1: Префрлување помеѓу Преглед и работна површина.
 • Alt + F2: Трчање на целиот живот.
 • Alt + Tab: Префрлете се помеѓу апликациите користејќи го скокачкиот прозорец.
 • Alt + Shift + Tab: Истото како и претходниот, но со апликациите обратно.
 • Alt + [Долу копче + Табела]: Кога ја извршуваме оваа комбинација, истото е прикажано, но можеме да видиме кои прозорци секоја апликација ги има отворени.
 • Ctrl + Alt + Tab: Отворете го прекинувачот за пристапност.
 • Ctrl + Shift + Alt + R: Баш убаво. Со оваа комбинација на копчиња можеме да направиме Screencast на нашата работна површина. Започнуваме и завршуваме со истата комбинација.
 • Ctrl + Alt + Горе / Долу стрели: Префрлување помеѓу работната површина (слично на Компајз).
 • Ctrl + Alt + Shift + Стрелка нагоре / надолу: Ние го преместуваме тековниот прозорец на друга работна површина.

Особено опцијата да се направи тоа Снимката Неверојатно е .. Можете да ги видите овие кратенки и нивното објаснување во овој линк.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Стрелец dijo

  »Виндоус клуч»? WTF!?

  1.    елав <° Linux dijo

   Точно, исто како и знамето на Виндоус на повеќето тастатури во светот. Во Linux овој клуч е познат и како Super или Super L.

   1.    Стрелец dijo

    Да, знам, но звучи како тој клуч да му припаѓа на Гуинду $ (-.-). Тие треба да добијат тастатура со Tux или OS-tan (¬¬), тие би продале повеќе копии.

   2.    Едуар2 dijo

    Се вика СУПЕР клуч, а не прозорци.

    1.    елав <° Linux dijo

     Не започнувај. Кој го знае тој клуч освен нас како Супер? Иако можете да најдете технички статии на овој блог, не заборавајте дека повеќето од нив се насочени кон нови корисници или оние кои доаѓаат од Виндоус. Затоа, ви благодарам многу за поправката, но ви останува клучот за Виндоус.

 2.   Трејс dijo

  Вистината е дека многу ми се допадна Gnome-shell времето кога го тестирав Fedora 15. Сега се вратив со Mint и сигурно ќе го пробам Ubuntu Ocelote за кратко време, но не се двоумам да се вратам со Fedora 16 што треба да пристигне.

  Патем, никогаш не сум видел компјутер однапред инсталиран со Linux, дали некој знае како изгледа логото на „супер“ клучот на тие тастатури?

  1.    елав <° Linux dijo

   Всушност, мислам дека Canonical продава тастатура со Супер клуч користејќи го логото на Убунту, но никој друг не помислил да го замени.

 3.   манастир Серџо dijo

  windows е прозорец на англиски јазик, што е клуч за Windows логото импрео во тој клуч во процентот на тастатурата е логото на maicrosof означува како сакам да повика клуч, како да сакав да најдам друго име за клучот; и желба што се нарекува ñ затоа што на англиска тастатура тој клуч ја пишува буквата