Краток водич за шифрирање на датотеки од терминалот

Пред некое време видовме како да се користи GPG en Ubuntu за криптирање датотеки, е-пошта итн. Во оваа можност, ќе видиме како да се користи GPG од терминал, постапка за која работи секое дистрибуција Linux. 

Ова е придонес од Арнолдо Фуентес, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Арнолдо!

Шифрирај

За шифрирање на датотека:

gpg -c датотека.txt

Исто така е можно да се шифрираат директориумите

Askе побара лозинка (фраза) за да ја криптира (ако ја изгубите фразата или лозинката, повеќе нема да можете да ги враќате вашите информации).

Горенаведената команда ќе генерира бинарна gpg-датотека. Ако претпочитате да биде криптирана во режим на текст, а не во бинарна:

датотека gpg -ca

Ова ќе генерира датотека со вреќа што ќе можете да ја отворите со кој било уредувач на текст, но ќе видите само многу карактери без очигледно значење.

Ако сакате шифрираната датотека да има друго име:

gpg -o encrypted_file.gpg -c file_to_encrypt

Ако сакате да заштитите папка што содржи многу датотеки и подпапки, идеално е да компресирате сè во .TAR.GZ и потоа да ја заштитите таа датотека со GPG.

Дешифрирај

За да го дешифрирате, би било доволно со:

gpg -d датотека.gpg

Askе ја побара наведената лозинка (фраза) при нејзина шифрирање.

Бенефиции

За повеќе информации, консултирајте се:

Може да погледнете и во упатството:

човек gpg
gpg -h

GPG обично се инсталира стандардно на скоро сите популарни дистрибуции. Инаку, повеќе од сигурно е дека ќе биде достапно во вашите складишта.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   sieg84 dijo

  дека не зборот е криптиран?

  1.    ricardo dijo

   Точно, точниот збор е криптиран, зборот „криптирање“ не постои во речникот, „криптирање“ е погрешен превод на зборот „криптирање“.

   Истото важи и за зборот „библиотека“ што е погрешно преведен како библиотека, особено во светот на програмирањето и чиј точен превод е библиотека.

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Здраво Рикардо!
    Копирам и ставам од Википедија: «Честопати процесите за криптирање и дешифрирање се нарекуваат криптирање и дешифрирање, и англицизмите на англиските термини шифрираат и дешифрираат, што Кралската шпанска академија сè уште ги нема вклучено во Речникот на шпански јазик. Фондацијата за итни шпански јазик, советувана од Кралската шпанска академија, укажува на тоа дека криптирањето е валиден термин и дека нема причина да се цензурира неговата употреба “.
    На ова мора да се додаде дека во многу земји, на пример во Аргентина, употребата на зборот „криптирање“ е многу ретка, иако неговото значење е добро разбрано. Наместо тоа, ние користиме „криптирање“, „декриптирање“, „криптирање“, „криптирање“ итн. Се разбира, како што е објаснето во претходниот пасус, тој е повеќе англицизам, но многу распространет. Во секој случај, треба да се забележи дека тој е „валиден“ збор на шпански јазик, иако сè уште не е вклучен во ДРАЕ. Со други зборови, тоа не е едноставна употреба на зборот на англиски јазик, како што правиме кога зборуваме за „глувчето“ (не за глувчето, како во Шпанија), за „матичната плоча“ (наместо за „матичната плоча“) и така натаму.
    Прегратка! Павле.

    1.    Ricardo dijo

     Еј.
     Цитирам буквално: Образованата норма, а исто така и здравиот разум, диктира дека мора да се внимава при вметнување нови зборови од други јазици во лексиконот, бидејќи се препорачува јазиците да ги одржуваат своите одлики и карактеристики, нивниот идентитет ; во спротивно, може да се појави голема, тешка за решавање јазична заплетка, па дури и исчезнување на еден или повеќе јазици.

   2.    Тапанар dijo

    Иако е вистина, како Рикардо, јас сум за одржување на културниот идентитет на народите и / или земјите, со тоа опфаќајќи обичаи, јазик, вера итн., Но секако јазикот е жив, се развива и се реформира во секој момент, во еден вид трајна бета состојба. Како да се изразат себеси е во слобода на секого, но ние мора да бидеме подготвени да имаме добро обучено однесување склоно кон недвосмислување, и да имаме отворен ум кога читаме или слушаме нешто, како и да даваме дополнителни информации кога не се разбираме себеси добро со некого, давајќи го нашиот придонес „групата“ да се разбереме добро. Секогаш помагајте и бидете трпеливи со оној што секогаш поставува прашања што за некои можат да бидат многу основни, сите го поминавме тоа.

    Поздрав од Чиле!

 2.   Густаво Сокоро dijo

  Како што се вели во објавата, препорачливо е да ја компресирате таа папка во формат .tar.gz и потоа да ја испратите за криптирање со наредбите дадени овде

 3.   Факундо Поблет dijo

  Здраво, во објавата што ја спомнавте дека е корисно да ги заштитите папките што содржат многу датотеки и подпапки, можете ли да кажете како да направите за да шифрирате папка?

 4.   кук dijo

  Со каков вид на криптирање се справува?

 5.   десикодер dijo

  Јас го имам целиот хард диск шифриран со LUKS, затоа не треба да криптирам датотеки со симетричен клуч (gpg може да се користи вака). Сепак, имам енигмаил да испраќам шифрирана пошта со gpg ...

 6.   Patricio dijo

  Овој процес систем. ..
  при компресија ... оригиналната датотека сепак ќе ве генерира
  Мислам дека имаш двојна датотека

 7.   Еикичи Онизука dijo

  Вистината е, не мислам дека за нормална личност ова е корисно.

  Јас се сметам себеси за Линукс и за сè, но немам потреба да испраќам шифрирани пораки, со сета мака да барам јавни клучеви, за да се осигурам дека се потпишани и бла бла бла, но ПРЕПОЗНАВ дека мора да биде од непроценлива важност за оние кои ми треба.

  Во врска со криптирање на датотеки ... таму ми се чини тотална глупост. Многу компликации (најлошата е да се дизајнира за еден компјутер ... и ако форматирањето е проблем), и од она што го прочитав коментарите погоре, има и грешки.

 8.   Јован dijo

  Ми се случува многу чудна работа. Кога ќе се обидам да ја дешифрирам датотеката со наставката gpg, ја пишувам командата gpg -d плус името на шифрираната датотека и информациите во таа датотека се појавуваат директно во терминалот без да ме прашаат за лозинката. Дали е ова нормално?

  Јас го правам тоа на cd на Linux во живо.

  Поздрав.

 9.   анонимни dijo

  е дека треба да го наведете излезот на датотеката, истото ми се случи и мене, можете да ја користите оваа команда
  gpg -o file.jpg -d датотека.jpg.gpg

  фил. jpg е датотеката што ќе ја создаде декриптирана

  така повеќе нема да го гледате екранот полн со знаци и кога ќе ја барате датотеката на патеката ќе ја видите без криптирање