Тие создаваат апликација за откривање на сталкери на Фејсбук

Не е прв пат да кажам дека социјалните мрежи изгледаат бескорисни и алатка за пламен, но сепак луѓето ги користат за да објавуваат фотографии и да разговараат.

Во мрежите додавате кого сакате, но има многу ценутрио што им додава на сите.

Што не е во ред со сето ова? Па, претпоставеното бебе супермодел на кое ќе додадете можеби е педофилски озборување кој сака да трола други.

Ако сè уште продолжувате да додавате на сите, препорачувам да инсталирате Friend Verifier.

Пријавениот верификатор прави скенирање на вашите врски и барања за пријатели за да ги спореди со базата на податоци на трагачи создадени од властите.

Оваа база на податоци регистрираше повеќе од 800.000 сексуални вознемирувачи на кои им се судеше во САД, но исто така може да бидат регистрирани од други земји поради преселување.

Официјална страница на проектот: http://friendverifier.com/

Извор: Идна технологија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Anon dijo

  МММ со ова би можел да пријавам некој што ми пречи?

  1.    Храброст dijo

   Нема идеја, бидејќи никогаш не сум користел социјална мрежа во животот.

   Но, од она што ми го кажа лажен пријател, социјалните мрежи имаат функција да ги игнорираат и изостават луѓето.

 2.   Мерлин Дебианитот dijo

  Интересно би користел ако моите податоци на Фејсбук беа вистински, а Фејсбук навистина служеше за нешто повеќе од губење време.

  Повеќе сакам да играм Глест или да одам да играм фудбал.

  Фејсбук не служи ни за играње.

  Можеби го користам како рекламирање ако работам во компанија или создадам своја за лична употреба. Фејсбук не работи.

 3.   aminамин-Самуил dijo

  Интересно

 4.   Диртибос dijo

  Како си,

  Само по себе, многумина ги мразат социјалните мрежи, некои од нас ги користат повеќе за деловни активности. Но, најверојатно оваа апликација ќе биде од голема корист за сите оние кои се заинтересирани да знаат какви типови пријатели имаат.

  Со почит

  1.    Храброст dijo

   За деловно е добро, но она што го гледам глупаво е да ги користам за фотографии и разговор кога има мобилен телефон и е-пошта

   1.    Виндоузико dijo

    Подобро LinkedIn за бизнис.

   2.    Мерлин Дебианитот dijo

    Храброста е она што го велам како рекламирање е одлично, но не затоа што е добро само по себе, туку затоа што целата маса на луѓе е таму и очигледно ако сакате да продадете мора да одите таму каде што има повеќе луѓе.