Создадете нов Конќи со Крита

Дали сакате да дизајнирате или цртате? Па овој пат имате можност да создадете нов изглед за маскотата на KDE проект, познат во светот GNU / Linux како Конќи, кој е веќе стар повеќе од 10 години.

Па, организиран е натпревар каде што ќе имаме награда маичка (Прва маица Крита Спринт) и пакет ДВД-а за создавање стрипови со Крита (ДВД + Стрип пакет) и единственото нешто што треба да го земеме предвид како услов е:

 1. Мора да се направи во Крита.
 2. Уметничкото дело ќе биде лиценцирано според LGPL V2 +.
 3. Мора да се усогласат со Кодекс на однесување на KDE што значи, на пример, дека Конкуи не треба да погоди градинарски гном со голем чекан. 😀

Можете да добиете повеќе информации (на англиски) на овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елендилнарсил dijo

  ме насмеавте со третиот услов !! 😀

  1.    труко22 dijo

   ^ __ ^

 2.   sieg84 dijo

  му беше редот.

 3.   Ирвин dijo

  Штета што користам Mypaint

 4.   Диего Силберберг dijo

  😀 Wii, се надевам дека ова ја охрабрува употребата на Крита и така ќе се појават повеќе упатства! Мене ми е да барам упатства за Крита и да најдам луѓе кои велат „УСМ ГИМП“

 5.   Дејвид dijo

  Јас правам аниме со критика и глушец .. XD
  Би била добра аниме-верзија на konqi ..: 3 ..
  едноставна, без толку многу детали, но многу добро направена и комплетна ..
  како кде ..>.