Креирајте и прочитајте QR-кодови од терминалот

QR-кодовите ... ги гледаме секој ден на некое друго место, тоа се оние слики што изгледаат пикселизирани каде има само црно-бела боја (белата е позадина). Благодарение на нив можеме да го претвориме текстот во слика, нешто како ова:

Од Linux.net ... ајде да користиме Linux за да бидеме бесплатни!

Би било еднакво на:

codeqr

Како да генерирате QR-кодови со терминалот?

За ова ќе користиме пакет наречен qrencode, прво мора да го инсталираме.

Ако користите ArchLinux, чакра или некој дериват, тоа би било:

sudo pacman -S qrencode

Ако користите Ubuntu, Debian или слично:

sudo apt-get install qrencode

Откако ќе се инсталира, треба само да работиме во терминал:

qrencode "Texto a codificar!" -o $HOME/codigoqr.png

Ова ќе генерира png датотека наречена codigoqr, што ќе биде резултат на претворање на текстот што го ставивме 😉

И, како да го декодирам QR и да претворам во читлив текст?

За обратен процес, ќе користиме друга апликација наречена zbar-img, која ќе ја имаме на располагање по инсталирањето на пакетот zbar во Arch или zbar-tools во Ubuntu.

Ако користите ArchLinux, чакра или некој дериват, тоа би било:

sudo pacman -S zbar

Ако користите Ubuntu, Debian или слично:

sudo apt-get install zbar-tools

Откако ќе се инсталира, треба само да работиме во терминал:

zbarimg $HOME/codigoqr.png

Ова ќе ни покаже нешто како:

забаримг И, како што можете да видите, тоа совршено ни го покажува текстот што го кодиравме

Крај!

EEENNNN FFFIIINN !!! 😀

Ова беше упатство, се надевам дека ви беше корисно.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Ми се допадна оваа апликација. Keepе го имам предвид.

 2.   Одмазда dijo

  Вашиот придонес е интересен !!! Ова е нешто што може да се покаже корисно.
  Но, дали е можно да се создаде датотеката .png во друг директориум освен $ HOME?

  1.    нејсонв dijo

   што е по -о е директориумот за да можете да ставате што сакате. можете на пример да ја ставите датотеката во вашата папка за преземање
   qrencode "текст" -o Преземања / qr.png
   под претпоставка дека е јасно дека сте во вашиот дом
   За повеќе информации, консултирајте се со страницата
   човек кренкод

   1.    Одмазда dijo

    Ви благодариме за одговорот !!! Веќе го испробав и ми успеа.

 3.   Мануел Р. dijo

  Долго време барав такво нешто, не може да биде полесно
  Ви благодариме за споделувањето, поздрав.

 4.   Сандер dijo

  Не може да биде полесно, но не беше за мене xD
  Друг ден го гледам тоа помирно отколку шефот да држи alks.

 5.   Ленин Хернандез dijo

  Генерирајте QR-код од postgreSQL со Perl

  http://leninmhs.wordpress.com/2014/03/25/qr-postgres-perl/

 6.   mat1986 dijo

  Не знам дали тоа беше лапсус што го имав, но мислев дека германскиот Гармендија пристигна во DesdeLinux xDD.

  Освен тоа, интересна апликација. Findе најдам начин да го искористам тоа

 7.   Гонзало М. dijo

  Многу интересно !! 😀

 8.   Луис dijo

  Ја направив оваа скрипта за зеност, не може да биде полесно. 😉

  # / Bin / sh
  # Графичка скрипта за qrencode
  url = `зеност - влез - наслов =» QRencGui »–текст =» Внесете ја url: »

  ако [$? = 0]; тогаш

  qrencode "$ url" -o ~ / QRCode.png | зенит -прогрес -прес-автоматско затворање-автоматско убивање –наслов = »QRencGui» –текст = »Создавање на $ url код \ n»

  zenity –info –ttitle = »QRencGui» –text = »$ url е создадена QR-слика слика»
  fi
  излез 0

  1.    Ленин Хернандез dijo

   Екселенте !!

 9.   партал dijo

  Одлично, многу ми служеше, само истражував како можам да го сторам тоа